Domov Recenzie Recenzia: ASUS ZenFone 5

Recenzia: ASUS ZenFone 5

Zdielať

ASUS patrí medzi spoločnosti, ktoré prinášajú na trh kvalitné tablety, notebooky alebo komponenty. V jeho terajšom portfóliu sú smartfóny ZenFone v troch veľkostiach – 4, 5 a 6 palcov. My sme otestovali „zlatú strednú triedu“, ASUS ZenFone 5. Telefón je zabalený v štýlovej krabičke, v ktorej sa nachádza nabíjačka, USB kábel, slúchadlá a manuály. Dizajn je zaujímavý, zaujal nás zadný matný kryt, ktorý je príjemný na dotyk. Po dlhšom používaní však vidieť odtlačky prstov, ktoré sa dajú odstrániť jednoducho.

ASUS ZenFone 5 01

Smartfón už na prvý pohľad pôsobí ako obor a to napriek tomu, že má 5“ displej. Môžu za to pomerne široké rámčeky okolo displeja, rozmery zariadenia sú 148×73×10,3 mm. Napriek rozmerom sa telefón v ruke dobre drží, má hmotnosť 145 gramov. Senzorové tlačidlá sú pod displejom, nie sú však podsvietené. Tie sú už v tradičnom poradí Späť – Domov – Multitasking.

ASUS ZenFone 5 02

Nad displejom sa nachádza reproduktor, predný fotoaparát, notifikačná dióda a senzor okolitého osvetlenia. Na zadnej strane sa nachádza fotoaparát spolu s LED bleskom, reproduktor sa nachádza v spodnej časti. Zadný kryt je odnímateľný, batériu však nemožno používateľsky vymeniť. Pod krytom sa nachádzajú dva sloty na microSIM karty a jeden na pamäťové karty microSD, maximálna podporovaná veľkosť je 64 GB.

ASUS ZenFone 5 03

Na pravej strane je vypínač a dvojtlačidlo na ovládanie hlasitosti. Uvítali by sme vypínač v strede zariadenia, kde je ľahšie prístupný. Mikrofón spolu s 3,5 mm audio jack konektorom sú na vrchnej strane, nabíjací microUSB konektor spolu s druhým mikrofónom sú na spodnej strane. Kvalita spracovania je na veľmi dobrej úrovni, azda jediné, čo by sme vytkli, sú širšie rámiky a umiestnenie vypínača.

ASUS ZenFone 5 04

O zobrazovanie sa stará 5“ IPS+ panel s HD rozlíšením (1280×800 pixelov). Pomer jeho strán je 16:10, čo znamená jemnosť 320 ppi (počet pixelov na palec). Pozorovacie uhly, ako aj čitateľnosť na slnku sú tak na výbornej úrovni. Displej pokrýva krycie sklíčko Corning Gorilla Glass 3, ktoré zabezpečuje vyššiu odolnosť voči poškriabaniu. Veľký displej s kvalitným panelom je predurčený aj na multimediálne účely, poteší bezchybná automatická regulácia jasu. Výhodou zariadenia je aj funkcia „Ovládanie v rukaviciach“, ktorá sa hodí najmä v zime.

ASUS ZenFone 5 05

Hoci ide o päť palcový telefón, HD rozlíšenie považujeme za dostatočné. Hoci Full HD by smartfónu pristalo, treba vziať do úvahy aj cenu zariadenia. Tá sa pohybuje okolo 180 eur. Reproduktor produkuje priemernú kvalitu zvuku, pri maximálnej hlasitosti nechrčí, avšak jeho maximálna hlasitosť nie je najvyššia. Náročnejší poslucháči zrejme siahnu po slúchadlách, alebo reproduktoroch.

ASUS ZenFone 5 06

Základom smartfónu je dvojjadrový procesor Intel Atom Z2560, taktovaný na 1,6 GHz, ktorý má dve fyzické a štyri virtuálne jadrá. Je vyrobený 32 nm procesom, dopĺňa ho grafika PowerVR SGX 544MP2 a 2 GB RAM. Vnútorná pamäť má 16 GB, reálne je však dostupných cca 12 GB pre používateľa. Pozitívne hodnotíme prítomnosť slotu na pamäťové karty, podporované sú pamäťové karty až do 64 GB.

ASUS ZenFone 5 07

V smartfóne je inštalovaný operačný systém Android vo verzii 4.4.2 (KitKat), doplnený o nadstavbu výrobcu – ZenUI. Prostredie sa líši od čistého Androidu, je však intuitívne a veľmi dobre odladené. Systém je rýchly a plynulý, nezaznamenali sme žiadne problémy. Okrem bežných funkcii ponúkne aj šetrenie energie, režim ovládania v rukaviciach alebo nahrávanie hovorov.

ASUS ZenFone 5 08

Zadný fotoaparát má rozlíšenie 8 MPX, prítomný je aj LED blesk. Výsledky fotografii sú priemerné, na bežné fotografovanie však postačujúce. Poteší funkcia fotenia pri slabom svetle. Vtedy sa rozlíšenie zníži na 2 MPx, snímač sa snaží zachytiť viac svetla pre lepší výsledný efekt pri zlom osvetlení podobne ako konkurenčný HTC One (M8), ktorý ponúka so svojim snímačom 4 MPx.

ASUS ZenFone 5 10

Batéria má kapacitu 2110 mAh, vydrží pri aktívnom používaní jeden deň. Výrobca však pridal funkcie inteligentnej úspory energie, ktorá dáva na výber používateľom tri režimy na úpravu spotreby. Ultra-úsporný režim odpojí sieťové pripojenie ak je displej vypnutý. Obmedzí tým rôzne online služby (Facebook, Skype). Optimalizovaný režim predĺži výdrž na batériu, pripojenie v sieti však udržiava. Poslednou voľbou je Prispôsobený režim, ktorý možno upraviť individuálne.

ASUS ZenFone 5 09

Telefón je vybavený Wi-Fi adaptérom s podporou 802.11 a/b/g/n a tiež Bluetooth 4.0. S pripojením sme nezaznamenali žiadne problémy, citlivosť signálu a jeho stabilita je veľmi dobrá. Komunikácia s bezdrôtovými zariadeniami bola taktiež bezproblémová. Funkcia NFC v zariadení nie je, nechýba však podpora USB OTG, čo znamená, že sa k smartfónu dá pripojiť externý pevný disk (s prídavným napájaním), USB kľúč, myš alebo klávesnica.

ASUS ZenFone 5 11

ASUS ZenFone 5 je dual SIM, možno v ňom používať dve SIM karty naraz. Mobilný internet je k dispozícii pomocou 3G modulu, podpora pre LTE chýba. Za výhodu považujeme, že nie je pevne dané, ktorý slot podporuje 3G a ktorý 2G. Platí iba obmedzenie, že naraz možno len jeden slot používať na 3G. Všetky nastavenia SIM kariet sú v položke Nastavenia -> Nastavenia duálnej karty SIM.

ASUS ZenFone 5 12

Oceňujeme prítomnosť FM rádia, hudobný prehrávač podporuje prepojenie s viacerými cloudovými službami – Dropbox, Microsoft OneDrive, Google Drive či ASUS Webstorage. Pre začiatočníkov je dostupný režim Easy, s funkciou What’s next si už nemusíme pamätať všetky udalosti, medzi užitočné patrí aj aplikácia Do It Later.

ASUS ZenFone 5

Spoločnosť ASUS sa chce presadiť aj so smartfónmi na báze systému Android, čo nebude mať ľahké. Medzi výrobcami je veľká konkurencia, môže však zaujať parametrami a zaútočiť cenou, či využiť skúsenosti z výroby tabletov. Telefón mieri do strednej triedy, ponúka veľmi dobré spracovanie, výbavu i odladené a rýchle prostredie. Za slabiny považujeme priemerný fotoaparát, tichší reproduktor, širšie okraje okolo displeja, absenciu NFC a LTE. Dvojjadrový procesor a operačná pamäť ponúkajú slušnú výbavu, poteší slot na pamäťové karty, dual SIM a tiež podpora OTG či Android vo verzii 4.4.2. Za cenu okolo 180 ide o veľmi dobré zariadenie, ktoré odporúčame.

Parametre a špecifikácie:

Chipset: Intel Atom Z2560
Procesor: dvojjadrový, 1,6 GHz
Grafika: PowerVR SGX 544MP2
Pamäť: 2 GB RAM + 16 GB ROM + microSD karta (do 64 GB)
Operačný systém: Android 4.4.2 KitKat + nadstavba ASUS ZenUI
Displej: 5“, IPS, 1280×800 px., 320 ppi, Coring Gorilla Glass 3
Fotoaparát: zadný – 8 MPx, LED blesk, nahrávanie Full HD videí; predný – 2 MPx
Rozmery: 148×73×10,3 mm
Hmotnosť: 145 gramov
Batéria: Li-Ion, 2110 mAh
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, UMTS 900 / 2100 MHz
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, (do 42 Mbps), HSUPA (do 5,76 Mbps)
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.0, microUSB, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n)
Hudba: MP3 prehrávač, FM rádio, 3,5 mm jack
Formát SIM: 2× microSIM (dual SIM)
Ostatné: minimalizácia aplikácií, multitasking, prehliadač dokumentov, GPS, akcelerometer, informačná dióda

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Rýchly dvojjadrový procesor
+ Kvalitný 5“ IPS+ displej
+ Dobrý pomer cena/výkon
+ 2 GB RAM, 16GB ROM
+ Podpora microSD (do 64GB)
+ Konštrukčné spracovanie
+ Podpora dvoch SIM kariet
+ Odladené prostredie ZenUI
+ Podpora OTG USB

Mínusy
– Priemerný fotoaparát
– Slabší reproduktor
– Širšie okraje okolo displeja
– Absencia NFC a LTE

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Asus ZenFone 5 poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

ASUS ZenFone 5 AnTuTu_Benchmark_01ASUS ZenFone 5 AnTuTu_Benchmark_02
ASUS ZenFone 5 AnTuTu_Benchmark_03ASUS ZenFone 5 AnTuTu_Benchmark_04
ASUS ZenFone 5 CF_Benchmark_01ASUS ZenFone 5 CF_Benchmark_02
ASUS ZenFone 5 QuadrantASUS ZenFone 5 3DMark_01
ASUS ZenFone 5 3DMark_03ASUS ZenFone 5 3DMark_04
ASUS ZenFone 5 3DMark_05ASUS ZenFone 5 3DMark_06
ASUS ZenFone 5 3DMark_07ASUS ZenFone 5 3DMark_08
ASUS ZenFone 5 3DMark_09ASUS ZenFone 5 3DMark_10

Zapožičal: ASUS

Ďalšie odborné recenzie na mobil Huawei Ascend P7 nájdete na Recenzie.SME.sk

1 komentár

Comments are closed.