Domov Recenzie Recenzia: ASUS ZenFone 2 Deluxe

Recenzia: ASUS ZenFone 2 Deluxe

Zdielať

Taiwanská spoločnosť ASUS prináša na trh kvalitné grafické karty, základné dosky a tiež aj tablety a notebooky. Posledné dva roky sme však svedkami toho, ako sa rozširuje jej portfólio aj o smartfóny. Spoločnosť zažiarila vďaka modelu ZenFone 2, ktorý mal ako prvý na svete 4 GB RAM a tento úspešný model, ktorý je aj cenovo dostupný má svojho pokračovateľa – Deluxe edíciu. Čo všetko ponúka?

ASUS ZenFone 2 Deluxe 01

Smartfón je v „Deluxe“ edícii výnimočný tým, že má vnútorné úložisko na dáta až v neuveriteľnej kapacite 128 GB, pričom túto pamäť možno ešte rozšíriť pamäťovými kartami microSD o ďalších maximálne 128 GB. A teraz prichádza ďalšie prekvapenie! Už v balení od výrobcu je v rámci príslušenstva k dispozícii 128 GB microSD karta. To považujeme za veľmi dobrý a originálny nápad – používateľ tak má už hneď po kúpe k dispozícii fantastických 256 GB úložného priestoru na  dáta! Tomu sa povie Deluxe! Ďalším prekvapením, avšak z hľadiska dizajnu, je zadný kryt, ktorý pôsobí už na prvý pohľad luxusne.

ASUS ZenFone 2 Deluxe 02

Hlavným poznávacím prvkom a rozdielom voči ostatným modelom ZenFone je teda už spomínaný zadný kryt. V balení sú dva a je na používateľovi, ktorý použije. Prvý ponúka imitáciu karbónu a druhý lesklé diamantové vzorkovanie. Novinkou sú tiež aj zaujímavo sfarbené hrany načerveno, pričom predná strana ostala čisto čierna. Kryty sú však dosť zle spracované, nakoľko počas niekoľkodenného nosenia sa už kryty oškriabali a dokonca sa objavili nejaké vruby. Tu však vyčítame spracovanie, ktoré je opäť plastové, všetky tri tlačidlá (Späť – Domov – Multitasking) sú nepodsvietené, rovnako ako pri ZenFone 2. Celkovo je smartfón ťažký a aj veľký, keďže ASUS ostáva verný svojim tradičným okrajom.

ASUS ZenFone 2 Deluxe 03

Zadná strana smartfónu používa už štandardne pod fotoaparátom reguláciu hlasitosti. Nad displejom je reproduktor, predný fotoaparát, notifikačná dióda a senzor okolitého osvetlenia. Na zadnej strane je fotoaparát spolu s dvojitým LED bleskom, reproduktor je v spodnej časti. Zadný kryt je odnímateľný, batériu však nemožno používateľsky vymeniť. Pod krytom sú dva sloty na microSIM karty – prvá s podporou pre 3G a 4G siete, druhá s podporou pre 2G siete, je tu aj slot na pamäťové karty.

ASUS ZenFone 2 Deluxe 04

Vďaka prítomnosti troch slotov sa nemusí používateľ rozhodovať čo použije – či dual SIM mód alebo pamäťovú kartu. Možno totiž používať dve SIMky nezávisle od seba a ešte používať rozšírenú pamäť. Tá síce pri 128 GB vnútornom úložisku nedáva veľký význam, nájdu sa však aj záujemci, ktorým priestor nestačí a siahnu po pribalenej pamäťovke. Použitie dvoch SIM kariet súčasne príde vhod najmä pre používateľov, ktorí chcú využívať mobilný internet od iného operátora ako hovory/správy. Ďalším možným využitím je súkromné a služobné číslo v jednom smartfóne, alebo použitie domácej a zahraničnej (lokálnej) SIM karty počas pobytu v zahraničí.

ASUS ZenFone 2 Deluxe 05

Poteší podpora pre všetky pásma používané na Slovensku – 800, 1800, 2100 a 2600 MHz. Dvaja najväčší operátori – Telekom a Orange používajú v mestách 2600 MHz pásmo, 4ka využívajúca siete SWAN používa 1800 MHz a O2 používa na dedinách aj v mestách slabé a často absentujúce 800 MHz pásmo. Kompletná podpora pásem tak zaručí, že používateľ nebude mať problém so 4G internetom u nás. Telefón je tiež vybavený Wi-Fi adaptérom s podporou 802.11 a/b/g/n/ac a tiež Bluetooth 4.0. S pripojením sme nezaznamenali žiadne problémy, citlivosť signálu a stabilita je veľmi dobrá. Komunikácia so zariadeniami je bezproblémová, oceňujeme aj prítomnosť NFC čipu.

ASUS ZenFone 2 Deluxe 06

Mierne sklamanie vyvoláva umiestnenie vypínača v hornej hrane smartfónu, ktoré je horšie nahmatateľné najmä pri takto veľkom smartfóne, akým je 5,5“ Deluxe. Počas dlhodobého testovania nám to však neprekážalo, keďže v smartfóne funguje gesto dvojitého poklepania na displej, ktorým možno rozsvietiť alebo zhasnúť displej. Mikrofón spolu s 3,5 mm audio jack konektorom sú tiež na vrchnej strane, nabíjací microUSB konektor spolu s druhým mikrofónom sú na spodnej strane.

ASUS ZenFone 2 Deluxe 07

O zobrazovanie sa stará 5,5“ IPS panel s Full HD rozlíšením (1920×1080 pixelov). Pomer jeho strán je 16:9 a jemnosť 403 ppi (počet pixelov na palec). Pozorovacie uhly, ako aj čitateľnosť na slnku sú tak na výbornej úrovni. Displej pokrýva krycie sklíčko Gorilla Glass 3, ktoré zabezpečuje vyššiu odolnosť voči poškriabaniu. Veľký displej s kvalitným panelom je predurčený na multimediálne účely, poteší bezchybná automatická regulácia jasu.

ASUS ZenFone 2 Deluxe 08

Základom smartfónu je štvorjadrový 64-bitový procesor Intel Atom Z3590, taktovaný na 2,5 GHz, ktorý dopĺňa 4 GB operačnej pamäte. Ide tak o ďalší smartfón na svete, ktorý má 4 GB RAM. O grafické vykresľovanie sa stará grafika PowerVR G6430, k dispozícii je už spomínaná 128 GB vnútorná pamäť, reálne je však dostupných cca 107 GB pre používateľa. Pozitívne hodnotíme prítomnosť slotu na pamäťové karty a ešte viac aj 128 GB priamo v balení 🙂

ASUS ZenFone 2 Deluxe 09

V zariadení je operačný systém Android vo verzii 5.0 Lollipop, doplnený o nadstavbu výrobcu – ZenUI. Prostredie sa líši od čistého Androidu, je však intuitívne a celkom dobre odladené. Systém je pomerne rýchly a plynulý, avšak vieme si predstaviť lepší a plynulejší systém vzhľadom k hardvérovej výbave. Podľa nás výrobca nevyužíva plný potenciál výkonu. Používateľa potešia taktiež aj šetriace funkcie, ktoré ponúka ASUS v zariadeniach dlhodobo a s ktorými sme sa stretli už v minulosti. Nevýhodou je však až príliš veľa predinštalovaných aplikácii v systéme – či už od ASUSu alebo Google.

ASUS ZenFone 2 Deluxe 10

Batéria má kapacitu 3000 mAh, čo je dostatočná hodnota aj na smartfón s tak veľkou uhlopriečkou. V praxi to znamená výdrž 1,5 dňa pri bežnom používaní. Veľa však záleží aj od nastavení. Aktívni používatelia však nebudú mať problém vybiť batériu aj po jednom dni. Oceňujeme prítomnosť rýchleho dobíjania – 60% kapacity batérie tak možno dobiť už za 40 minút. Výčitka smeruje tiež aj k nevymeniteľnej batérii, ktorá je podobne ako pri iných modeloch zabudovaná a pre jej výmenu je nutné navštíviť servis.

ASUS ZenFone 2 Deluxe 11

Zadný fotoaparát má rozlíšenie 13 MPx, prítomný je dvojitý LED blesk, poteší HDR režim, detekcia tváre či zaostrovanie dotykom na displeji. Výsledná kvalita fotografii nás však sklamala, keďže viacerým fotkám chýbajú detaily. Pri dobrých svetelných podmienkach v exteriéri však možno dosiahnuť veľmi dobré fotografie, horšie je to už pri slabšom svetle. Foťák je tak viac-menej do počtu, v prípade potreby však na daný účel poslúži.

ASUS ZenFone 2 Deluxe 12

Zenfone 2 Deluxe má potenciál zaujať. Jeho šance na úspech sa však znižujú vďaka niektorým nepodarkom. Oceňujeme dizajnové zmeny a tiež dva kryty v balení, avšak konštrukcia je stále z plastu. Deluxe má byť aktuálnym TOP modelom spoločnosti a tu by sme jednoznačne čakali hliníkové spracovanie. Z hľadiska ergonómie nie je šťastné umiestnenie vypínača, potešia však prítomné gestá vďaka ktorým možno túto nevýhodu sčasti eliminovať.

ASUS ZenFone 2 Deluxe 01

Smartfón má tiež veľa výkonu, škoda však horšej optimalizácie operačného systému a nadstavby, ktorá výrazne zasahuje do systému. Výborný je však aj displej a dobrou správou je tiež použitie samostatných senzorových tlačidiel, škoda však, že nie sú stále podsvietené. Zenfone 2 Deluxe sa predáva v niekoľkých verziách – od 32 GB pamäte až po 128 GB. Cena nami testovanej najlepšie vybavenej verzie sa pohybuje okolo 520 eur. Je to primeraná cena? To je azda na individuálnom posúdení, podľa nás a aj keď zohľadníme špičkový hardvér, je to na tento telefón trochu viac, než by sme čakali.Parametre a špecifikácie:

Chipset: Intel Atom Z3590
Procesor: štvorjadrový, 2,5 GHz
Grafika: PowerVR Seres G6430
Pamäť: 4 GB RAM + 128 GB ROM + microSD karta (do 128 GB)
Operačný systém: Android 5.0 Lollipop + ZenUI
Displej: 5,5″, IPS, Full HD (1920×1080 px.), 403 ppi, Corning Gorilla Glass 3
Fotoaparát: zadný – 13 MPx, dual LED blesk, autofókus, f2.0, nahrávanie Full HD videí; predný – 5 MPx, nahrávanie Full HD videí
Rozmery: 153×77×11 mm
Hmotnosť: 170 gramov
Batéria: Li-Ion, 3000 mAh
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 MHz, UMTS 850 / 2100 MHz + LTE
LTE pásma: 800 / 850 / 900 / 1800 / 2100 / 2600 MHz
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSUPA
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.0, microUSB, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac), NFC, USB OTG
Formát SIM: 2× microSIM
Ostatné: GPS, A-GPS, GLONASS, akcelerometer, informačná dióda

Hodnotenie: 85%

Plusy
+ Veľká a bezkonkurenčná vnútorná pamäť
+ Tri sloty, dve na SIM a jedna na microSD
+ Priamo v balení je 128 GB pamäťová karta
+ Výkonný štvorjadrový procesor a 4GB RAM
+ Vynikajúci IPS displej, jas a pozorovacie uhly
+ Dva vymeniteľné kryty v balení, pekný dizajn
+ Funkcie a výbava, LTE pre všetky naše pásma

Mínusy
– Fotoaparát mohol byť lepší vzhľadom k cene
– Nevhodné umiestnenie vypínača na vrchu
– Vysoká hmotnosť a veľké rozmery na 5,5“
– Veľa predinštalovaných aplikácii z výroby

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu ASUS ZenFone 2 ZE551ML DeLuxe 4GB/32GB poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkový testov:

ASUS ZenFone 2 Deluxe AnTuTu Benchmark 01ASUS ZenFone 2 Deluxe AnTuTu Benchmark 02
ASUS ZenFone 2 Deluxe AnTuTu Benchmark 03ASUS ZenFone 2 Deluxe AnTuTu Benchmark 04
ASUS ZenFone 2 Deluxe 3D Mark 01ASUS ZenFone 2 Deluxe 3D Mark 02
ASUS ZenFone 2 Deluxe 3D Mark 03ASUS ZenFone 2 Deluxe 3D Mark 04
ASUS ZenFone 2 Deluxe 3D Mark 05ASUS ZenFone 2 Deluxe 3D Mark 06
ASUS ZenFone 2 Deluxe 3D Mark 07ASUS ZenFone 2 Deluxe 3D Mark 08
ASUS ZenFone 2 Deluxe GeekBench 01ASUS ZenFone 2 Deluxe GeekBench 02
ASUS ZenFone 2 Deluxe GeekBench 03ASUS ZenFone 2 Deluxe GeekBench 04
ASUS ZenFone 2 Deluxe Vellamo 01ASUS ZenFone 2 Deluxe Vellamo 02
ASUS ZenFone 2 Deluxe Vellamo 03ASUS ZenFone 2 Deluxe Vellamo 04

Zapožičal: ASUS

Ďalšie odborné recenzie na smartfón Asus ZenFone 2 Deluxe nájdete na Recenzie.SME.sk

ASUS ZenFone 2 Deluxe

520,00€
4.3

Celkové hodnotenie

8.5/10

Taiwanská spoločnosť ASUS prináša na trh kvalitné grafické karty, základné dosky a tiež aj tablety a notebooky. Posledné dva roky sme však svedkami toho, ako sa rozširuje jej portfólio aj o smartfóny. Spoločnosť zažiarila vďaka modelu ZenFone 2, ktorý mal ako prvý na svete 4 GB RAM a tento úspešný model, ktorý je aj cenovo dostupný má svojho pokračovateľa – Deluxe edíciu. Čo všetko ponúka?

0.0/10

Plusy

 • Veľká a bezkonkurenčná vnútorná pamäť
 • Tri sloty, dve na SIM a jedna na microSD
 • Priamo v balení je 128 GB microSD karta
 • Výkonný procesor a 4GB RAM
 • Vynikajúci IPS displej a pozorovacie uhly
 • Dva vymeniteľné kryty v balení, dizajn
 • Funkcie a výbava, LTE pre všetky pásma

Mínusy

 • Fotoaparát mohol byť lepší
 • Nevhodné umiestnenie vypínača
 • Vysoká hmotnosť a veľké rozmery
 • Veľa predinštalovaných aplikácii z výroby

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno