Domov Recenzie Recenzia: ASUS ZenBook UX330UA

Recenzia: ASUS ZenBook UX330UA

Zdielať

Spoločnosť ASUS má na trhu ďalší zaujímavý model z populárnej série notebookov ZenBook s typickým celohliníkovým šasi a 13,3“ displejom. Od svojich predchodcov si ponecháva všetky prednosti – je ľahký, tenký a dostatočne výkonný.

Dizajnovo ide o zaužívaný povrch brúseného kovu. Štýlové zlatisté prevedenie mu dodáva zaujímavý výzor. Model má solídnu celokovovú základňu a hmotnosť 1,2 kg. V okolí klávesnice je kvalitný strieborný kov, z vrchnej strany je notebook chránený lešteným kovom, na ktorom sa však veľmi držia odtlačky prstov. Spojenie základne s displejom je riešené dostatočne silným kĺbom. Stabilita konštrukcie je celkom dobrá, keďže celé veko je dostatočne pevné a neprehýba sa. Pri silnom pritlačení sa však displej prehýba, čo považujeme za nevýhodu.

Konektory sú vzhľadom na tenký profil zastúpené v minimalistickom štýle – na ľavej strane USB 3.0, spoločný 3,5 mm audio jack pre vstup a výstup spolu so slotom na SD pamäťové karty. Napravo je vstup pre nabíjací konektor, USB 3.0, obojstranný USB-C konektor (avšak v generácii USB 3.1, takže ho nemožno použiť na video výstup) a microHDMI port. K dispozícii je tiež Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac a Bluetooth vo verzii 4.1. Batéria má kapacitu 57 Wh a ponúka dobrú výdrž na jedno nabitie – pri surfovaní na internete vydrží notebook bez nabíjačky okolo desať hodín. Zaujímavé je, že podobné modely v portfóliu má napríklad aj konkurenčný Acer, či Lenovo.

Pri intenzívnejšom využívaní klesajú percentá z kapacity batérie oveľa rýchlejšie dole, záleží to od nastaveného jasu displeja, záťaže komponentov a ďalších faktorov. UX330U disponuje dostatočne výkonným procesorom na kancelársku prácu, prípadne multimédiá. Na hry alebo spracovávanie videí však notebook rozhodne nie je určený. Hardvérovým základom je dvojjadrový procesor  Intel Core i5-6200U, taktovaný na 2,3 GHz. V prípade potreby sa môže pretaktovať pomocou TurboBoost na 2,8 GHz.

Operačný systém Windows 10 Pro ponúka len zopár predinštalovaných aplikácii od ASUSu, antivírus McAfee však nechýba, spolu s ním je tu aj veľa nezaujímavých predinštalovaných Microsoft aplikácii (ako OneDrive, Xbox, Ľudia a im podobné). O zobrazovanie sa stará 13,3“ displej s jemným Full HD rozlíšením (1920×1080 px), ktorý používa matný IPS panel. Hoci má malý uhol otvorenia, vďaka IPS ponúka výborné pozorovacie uhly, minimum odleskov a jemnosť pixelov, ktoré nemožno okom ani pri blízkom pohľade rozoznať.

Poteší prítomnosť rýchleho a veľkého až 512 GB SSD úložiska. Ide o M.2 disk, ktorý je priamo v základnej doske. Operačná pamäť má na dnešné pomery dostatočnú kapacitu 8 GB a frekvenciu 1600 MHz. Páči sa nám prítomnosť česko-slovenskej klávesnice, na ktorej sa píše veľmi dobre. Oceňujeme prítomnosť podsvietenia, ktoré má byť základom každého modelu nad 500 eur. Klávesnica je pohodlná na pravidelné písanie, má nízky zdvih a tichý chod kláves.

Azda jedinou nevýhodou je umiestnenie vypínacieho tlačidla na tradičné miesto tlačidla DELETE. Ak teda používateľ nechce omylom vypnúť notebook alebo ho uviesť do stand-by, odporúčame funkciu vypnúť v nastaveniach Windows. Touchpad je vyhotovený ako celý jeden celok a podporuje multidotykové gestá. Oceňujeme tiež dostatočne kvalitný zvukový prejav, tu však pomôže pevný podklad (ako je stôl), vďaka čomu možno dosiahnuť lepší zvuk.

ASUS ZenBook UX330UA je zaujímavý počin taiwanského výrobcu. Je to zariadenie, ktoré ponúka dostatočný výkon na cesty či na celý pracovný deň, tenký dizajn a nízku hmotnosť. K tomu matný IPS displej s vysokým rozlíšením. Poteší rýchle SSD s prekvapivo veľkou kapacitou (až 512 GB) a operačná pamäť v 8 GB. Páči sa nám bonus od výrobcu v podobe dodávaného puzdra a redukcie RJ45 na USB. Pre používateľa je k dispozícii veľmi pohodlná klávesnica, na ktorej sa dobre píše (škoda len vypínacieho tlačidla). Notebooku by sme vytkli konektivitu v minimalistickej miere, nemožnosť použiť USB-C cez redukciu ako video výstup a tiež malý uhol otvorenia displeja.

Parametre a špecifikácie:

Procesor: Intel Core i7-6500U, 2 jadrá / 4 vlákien, 2,3 – 2,8 GHz, 4 MB cache, 15 W TDP, 14 nm, Skylake
Grafika: integrovaná Intel HD Graphics 520
Pevný disk: Hynix SATA M.2 512GB, M.2 SATA (HFS512G39MND-3510)
Operačná pamäť: 8 GB LPDDR4, 1600 MHz
Rozmery: 323×222×13,5 mm
Hmotnosť: 1300 gramov + adaptér 250 gramov
Displej: 13,3“, Full HD IPS, 1920×1080 pixelov
Operačný systém: Windows 10 Pro, 64-bitový CZ/SK
Webkamera: 1,3 MPx
Konektivita: 2× USB 3.0, 1× USB-C, 1× microHDMI, 1× vstup napájania, 1× spoločné audio
Lokálny prenos dát: Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Bluetooth v4.1
Batéria: 57 Wh

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Kvalitné konštrukčné spracovanie
+ Veľmi nízka hmotnosť a rozmery
+ Výdrž vstavanej 57 Wh batérie
+ Zaujímavý celokovový dizajn
+ Rýchly M.2 SSD, 8 GB RAM
+ Jemný displej, prítomný IPS
+ Puzdro a redukcia v balení

Mínusy
– USB-C neponúka video výstup
– Malý uhol otvorenia displeja
– Vyššia cena zariadenia (1000€)
– Horšie umiestnené DELETE

Vývoj ceny podľa heureka.sk:
Graf ceny produktu Asus UX330UA-FC020T poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Zapožičal: ASUS