Domov Periférie Recenzia: ASUS TUF M4 Air a ROG Keris Wireless

Recenzia: ASUS TUF M4 Air a ROG Keris Wireless

Zdielať

Otestovali sme dve hráčske myšky – káblovú TUF M4 Air, vhodnú najmä pre počítače a bezdrôtovú ROG Keris Wireless pre notebooky.

Káblová myš nás už na prvý pohľad zaujala jednoduchým, ľahkým a štýlovým spracovaním. Svojimi rozmermi a najmä nízkou hmotnosťou, vďaka ktorej sa veľmi dobre drží v ruke, ani celodenná práca nie je pre používateľa problémom. So svojimi 47 gramami je to pravdepodobne najľahšia herná myš, akú sme doteraz testovali. Balenie zahŕňa myš čiernej farby spolu s manuálmi. Jej konštrukcia je na veľmi dobrej úrovni, hoci povrch, najmä ľavé a pravé tlačidlá sú magnetom na odtlačky prstov aj napriek tomu, že sú príjemnej matnej úpravy. Funkčné tlačidlá sú rovnako čierne a zladené s ostatnými čiernymi prvkami. Trio tlačidiel – ľavé, pravé a koliesko – dopĺňajú dve tlačidlá naľavo a jedno zhora. Samotné koliesko je príjemné a dobre sa s ním pracuje, prekážala nám iba vyššia hlučnosť pri klikaní.

Praktická perforácia umožňuje čiastočný náhľad do vnútra myšky a zároveň takéto riešenie umožňuje jej odľahčenie. Páči sa nám, že logo výrobcu je ukryté zo spodnej strany a nezavadzia na chrbte tak, ako to používa väčšina výrobcov. Na prispôsobenie citlivosti myši ako aj nastavenie farieb podsvietenia slúži dodávaný softvér ASUS Armoury Crate. V ňom možno nájsť všetky aktuálne pripojené periférie do počítača, ktoré možno meniť a personalizovať podľa vlastných potrieb. Po otvorení softvéru sú už na prvej stránke najdôležitejšie nastavenia. Možno pritom nastaviť tri profily, rýchlosť ukazovateľa, prepínanie DPI v rôznych úrovniach. Prekvapením je, že možnosť podsvietenia aj zóny podsvietenia chýbajú, nevnímame to však ako problém. Mnohí ocenia možnosti nastavenia obnovovacej frekvencie myši, ktorá je prednastavená na 1000 Hz, je možné však zvoliť aj nižšie hodnoty. Poteší tiež vysoká citlivosť, ktorá je až 16000 DPI.

ASUS Armoury Crate v ktorom možno nastavovať myšky. Kliknutím na fotografiu zobrazíte plný náhľad

Druhou testovanou hernou myšou je bezdrôtová ROG Keris Wireless pre notebooky. Na prvý pohľad štandardne vyzerajúca, ale s prekvapivo dobrými funkciami, ktoré sme si obľúbili. Myš totiž možno pripojiť s jedným notebookom cez Bluetooth a s druhým cez dodávaný malý nano receiver a zároveň cez kábel. Testovaná myš je určená pre ľavákov aj pravákov. Hoci bočné tlačidlá sú dve a to len na ľavej strane, univerzálnosti myši to neprekáža. Ďalšie, malé tlačidlá sú zo spodnej strany myši, slúžia na zmenu DPI a na párovanie Na spodnej strane je tiež miesto, kam sa zasunie malý nano prijímač a prepínač s tromi polohami na voľbu prenosu. Testovaná myš je vzhľadom na univerzálnosť vhodná pre ultrabooky, tablety, notebooky aj stolové počítače. Možno ju totiž pripojiť ku zariadeniu buď cez nano prijímač (teda zaberie jeden USB port), cez dodávaný kábel dĺžky 2 m (a vtedy sa nabíja), alebo tiež bezdrôtovo cez Bluetooth.

Tlačidlo na myške má tri polohy, ktoré možno ľahko a jednoducho zmeniť. Na výber je označenie „Wi-Fi“ – prenos je realizovaný medzi myšou a nano prijímačom, „OFF“ – myš je pripojená pomocou dodávaného káblu a zároveň sa nabíja, a symbol Bluetooth znamená pripojenie cez Bluetooth 5.1.  Páči sa nám, že zo strany konektora ponechal výrobca dostatok miesta, pre nabíjanie tak netreba použiť iba dodávaný kábel s USB-C, ale myš možno tiež nabíjať pripojením akéhokoľvek káblu s USB-C. Páčia sa nám však tri druhy pripojenia, vďaka čomu možno používať jednu myš pre tri zariadenia. Samotné koliesko je príjemné, ale pri rýchlom točení je hlučnejšie. Na chrbte myši je logo výrobcu, ktoré sa po zapnutí rozsvieti spolu s podsvietením na koliesku a táto farba sa postupne mení (červená, modrá, zelená, žltá, fialová a pod.), pričom túto farbu možno aj zmeniť. Prakticky pôsobí aj pri neaktivite, keď sa po troch minútach samo vypne tak, aby šetrilo spotrebu. Pri nízkej kapacite vstavanej batérie naopak neustále bliká na červeno čím signalizuje nutnosť dobitia.

Povrch s textúrou je príjemne matný, a to, čo nás však už od prvého momentu ohúrilo, je nízka hmotnosť myšky – len 79 gramov! Aj vďaka tomu je práca veľmi pohodlná a myš sa v ruke drží príjemne. V porovnaní s konkurenčnými hernými myškami, ktoré majú hmotnosť okolo 130 – 180 gramov, je rozdiel cítiť hneď. Celé šasi je sfarbené dočierna a keďže je táto farba matná, nezachytáva odtlačky. Hoci, občas ich badať. Na prispôsobenie je potrebný softvér Armoury Crate. V aplikácii možno programovať všetky tlačidlá – poteší aj nastavenie citlivosti či možnosti ďalšieho prispôsobenia tak, ako je pri väčšine herných myší štandardom. Žiaľ, našli sme viacero chýb a bugov v softvéri, čo musí výrobca ešte doladiť. Dodávame tiež, že optický senzor myši s citlivosťou do 16000 DPI je spoľahlivý a presný.

Hernú myš ASUS TUF M4 Air považujeme za veľmi dobrého konkurenta k podobným myšiam. Poteší priaznivou cenou 40 eur, výborným dizajnom, spracovaním a najmä ľahkou konštrukciou. Chýba síce akékoľvek podsvietenie, ale to nevnímame ako problém. Za nevýhodu považujeme hlučnejšie koliesko myši a perforáciu, cez ktorú do vnútra myšky padá prach (a môžu aj iné nečistoty), z pohľadu dizajnu ide o zaujímavý prvok, ktorý je trendy. ROG Keris Wireless je malá, veľmi ľahká, pekná a štýlová myš. Cena je pri nej nastavená na úrovni cca 75 eur, mierne zlacnenie by jej prospelo. Rozhodne v prospech myšky hrá široká konektivita – možnosť pripojiť ju cez nano prijímač, kábel a Bluetooth. Páči sa nám univerzálnosť, ako aj možnosť konfigurácie priamo v softvéri. Za nevýhodu považujeme len mierne vyššiu cenu. Myš odporúčame, keďže ponúka veľa funkcií.

Zapožičal: ASUS

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno