Domov Počítače Recenzia: ASUS Transformer Book TX300CA

Recenzia: ASUS Transformer Book TX300CA

Zdielať

ASUS_Transformer_Book_TX300CA_08Taiwanská spoločnosť ASUS, ktorá je u nás veľmi dobre známa, ponúka na trhu v súčasnosti zaujímavé produkty. Nebojí sa pritom inovácie i nepreskúmaných vôd. TX300-vka je ultrabookom, ale zároveň i tabletom. Aký je, ako sa nám s ním pracovalo a aké sme z neho mali pocity sa dozviete v našej recenzii.

Konvertibilný ultrabook nám došiel v originálnom predajnom balení. Obsahoval nové a nepoužité časti – tablet, klávesnicu a adaptér. Tie dopĺňa originálne puzdro priamo v balení. Považujeme to za šikovné riešenie, najmä pri častom prenášaní, na ktoré je zariadenie priam predurčené.

Ak sa pozrieme detailne, zistíme, že sa jedná o akýsi hybrid. Preto je na mieste otázka, či ide o ultrabook, alebo tablet. Zariadenia podobného zamerania sa preto nazývajú aj ako konvertibilné ultrabooky, preto sa budeme držať tohto pomenovania. Základným prvkom šasi je hliník, ktorý pôsobí luxusným dojmom. Jeho spracovanie sme si obľúbili a veľmi sa nám zapáčil. Výhodou je to, že tabletovú časť môžeme oddeliť od klávesnice. Navyše v ňom nájdeme plnohodnotný operačný systém Windows 8 Pro v 64-bitovej verzii.

ASUS_Transformer_Book_TX300CA_02

V útrobách tabletu je ukrytý rýchly procesor Intel Core i7-3537U, taktovaný na 2 GHz. Obsahuje dve fyzické jadrá a štyri virtuálne. V prípade potreby je tu k dispozícii i funkcia Turbo Boost 2.0, ktorá zvýši frekvenciu až na 3,1 GHz na jadro. Keďže ide o ľahký, mobilný a prenosný stroj, je použitý úsporný procesor, preto nesie označenie U v označení. Procesor sa vyznačuje nízkym maximálnym tepelným výkonom 17 Wattov TDP. Vyrovnávacia cache pamäť je vo veľkosti 4 MB. Vyrábaný je 22 nanometrovým procesom a patrí do architektúry Ivy Bridge. Grafika je integrovaná v procesore. Má označenie Intel HD Graphic 4000. Na všetky bežné úlohy však postačuje. Nerátajte však s najnovšími hrami s vysokými detailami, pre hráčov s vysokými nárokmi skrátka ultrabooky nie sú určené. Dúfame, že výrobca aktualizuje zariadenie i na najnovšiu architektúru procesorov – Haswell.

ASUS_Transformer_Book_TX300CA_03

Operačná pamäť RAM je vo veľkosti štyri gigabajty. Jej rýchlosť je 1600 MHz. Je napevno naletovaná na základnej doske a preto nemožno počítať v budúcnosti s akýmkoľvek upgradom. V popise sa to označuje aj ako „onboard memory“, teda pamäť na doske. Výrobca neponúka vyššiu kapacitu, čo vnímame negatívne. Nie každému stačí dnešný štandard a najmä fakt, že notebooky nekupujeme každý rok a preto by bolo ideálne myslieť aj do budúcna.

ASUS_Transformer_Book_TX300CA_04

Ako úložisko slúži v tablete rýchly a bleskový SSD veľkosti 128 GB. Pripojený je cez SATA III, ktoré je definované maximálnou rýchlosťou 6 Gbps. Nemali sme s ním žiadne problémy. Presne takto si predstavujeme kvalitné zariadenie. Bleskovo otvorí a načíta všetko, čo si len predstavujeme. Veľmi často sa stáva, že disk je jedna z hlavných bŕzd na zariadeniach, tuto to však neplatí. Rýchle a bleskové reakcie kvitujeme. Po otvorení sa prebudil zo spánku v momente, na nič nebolo potrebné čakať. Štart systému bol taktiež rýchly. Trvalo mu to neuveriteľných 7-10 sekúnd.

ASUS_Transformer_Book_TX300CA_05

Veľkosť tabletu je 13,3 palca. Dokonale ho dotvára dotykový IPS displej s rozlíšením 1920×1080 pixelov, tj. Full HD.  Výhodou IPS displeja sú vysoké pozorovacie uhly a nižšia spotreba voči starším TFT displejom. Samozrejmosťou je i webkamera, umiestnená nad displejom. Tá nahráva v HD rozlíšení, ktoré však na videokomunikáciu, napr. cez Skype postačuje. Na tablete je i zadná kamera, fotky a videá z nej dosahujú slušnú kvalitu. Nájde sa však málo ľudí, ktorí by fotili s tabletom.

ASUS_Transformer_Book_TX300CA_06

Reprodukcia zvuku je zabezpečená pomocou dvoch stereo reproduktorov. Sú umiestnené na zadnej hrane tabletu. I napriek tomu je ich kvalita na vynikajúcej úrovni, zvuk je dostatočne hlasný a pri maximálnej hlasitosti až hlučný, avšak neskreslený a nie je problém s ním ozvučiť i väčšiu miestnosť. Boli sme milo prekvapení, keďže naše očakávania v tomto smere neboli vysoké. Použité reproduktory teda nie nadarmo nesú označenie Audio by Bang & Olufsen ICEpower.

ASUS_Transformer_Book_TX300CA_07

Chladenie výkonného tabletu je riešené elegantne. Na zadnej hrane na vrchu v strede sa nachádza výduch, ktorý je tichý. Pri najvyššom výkone ho počuť, avšak iba v tichom prostredí. Pri počúvaní hudby je takmer absolútne nepočuteľný.

ASUS_Transformer_Book_TX300CA_09

Nesmieme zabudnúť ani na klávesnicu, ktorá je dodávaná k tabletu. Jej pripojením sa z dvoch zariadení stane ultrabook. Sú v nej rozširujúce porty, ktoré možno len oceniť. Nespornou výhodou je i druhá batéria a druhý disk. Ten má veľkosť 500 GB a je rozdelený na dve partície. Keďže má disk 5400 rpm, ide o pomalší disk. Uvítali by sme skôr rýchlejší 7200 otáčkový, avšak tento je skôr „do počtu“, alebo slúži ako úložisko dát pre multimediálne súbory, keďže na systém je tu SSD. V tomto prípade tak pomalší disk nevidíme ako negatívum.

ASUS_Transformer_Book_TX300CA_10

I napriek malej hrúbke tu nájdeme vyklápací gigabitový Ethernet a dva rýchle USB 3.0 porty. Jediná nevýhoda je, že spomínané konektory sú na pravej strane a tak prekážajú pri práci, keďže sme používali bezdrôtovú myš s nano receiverom. Z dvoch USB portov sme tak mali permanentne obsadený jeden. Je to škoda, no v ľahkých a prenosných ultrabookoch je štandardom menší počet konektorov.

ASUS_Transformer_Book_TX300CA_11

Klávesnica je podsvietená, pričom pomocou skratky na klávesnici môžeme regulovať intenzitu podsvietenia. Píše sa na nej pohodlne. Jedinú výčitku by sme mali len k menším šípkam. Pri podsvietení sú na výber tri režimy intenzity a štvrtý, ktorým sa podsvietenie vypne a tak šetrí baterku. Vedľa klávesnice nájdeme rôzne popisky – použitý procesor a operačný systém i nápis použitej technológie reproduktorov.

ASUS_Transformer_Book_TX300CA_01

Konektivita tabletu a klávesnice zahŕňa: dva USB 3.0, microHDMI, miniDisplayPort,  RJ-45 (Ethernet), spoločný konektor pre slúchadlá a mikrofón, čítačku kariet SD/MMC a dokovací konektor. Samozrejmosťou je Bluetooth vo verzii 4.0 a Wi-Fi 802.11 a/b/g/n. Toto všetko je výbava TX300CA. Batérie sú dve. V tablete 5 000 mAh a v klávesnici je druhá, ktorá má kapacitu 3 120 mAh.

ASUS_Transformer_Book_TX300CA_12

Hmotnosť samotného tabletu je vysoká a tak nie je pohodlný pri držaní v jednej ruke. Predsa len 950 gramov je na tablet veľa. Ak k tomu pripočítame klávesnicu, ktorá váži tiež 950 gramov, tvorí dokopy akýsi hmotnostne priemerný ultrabook a vzhľadom k veľkým a ťažkým notebookom je ľahký, no ako tablet si ho nevieme predstaviť. Ako často prenášaný ultrabook je mimoriadne vhodný a to najmä pre skladné rozmery.

ASUS_Transformer_Book_TX300CA_13

Výdrž batérie je okolo 5,5 hodiny pri používaní zariadenia ako ultrabooku. Po odpojení prídavnej klávesnice sme sa dostali na výdrž okolo sedem hodín. Bolo to pre nás prekvapením, nakoľko je v klávesnici prídavná batéria a čakali sme, že v spojení tabletu a klávesnice sa výdrž naopak predĺži. Výdrž oboch batérií hodnotíme ako dostatočnú, no nie  výbornú, ako by sa to v prenosných zariadeniach čakalo a obzvlášť v ultrabookoch, kde je mobilita dôležitá. Ide však o subjektívny pocit, ktorý záleží od mnohých detailov.

ASUS_Transformer_Book_TX300CA_14

Mechanizmus, do ktorého sa tablet pripevní v klávesnici, nie je ideálne pevný. Stalo sa nám, že občas došlo k odpojeniu diskov alebo internetu, ak sme zvolili prístup cez Ethernet, zapojený do klávesnice. Pri tejto cenovej kategórii by sa to nemalo stať. Toto mohlo mať za následok i to, že po sklopení ultrabooku bolo počuť po priložení ucha k vetrákom aktivitu, keďže sa nevypol, resp. nešiel do stand by.

ASUS_Transformer_Book_TX300CA_15

A čo dodať na záver? Azda len to, že s konvertibilným ultrabookom sa nám veľmi ťažko lúčilo. Zvykli sme si na rýchlosť, jemnosť displeja i na nízku hmotnosť voči klasickým notebookom. Určený je všetkým náročným užívateľom, multimediálnym nadšencom, či tým, ktorí sa neobmedzujú a chcú mať všetko hneď spustené a na nič nechcú čakať. Treba však rátať, že nie je určený na hry, keďže obsahuje integrovanú grafiku, no všetko ostatné hravo zvláda. Určený tiež je pre manažérov, či cestujúcich ľudí. Bohužiaľ nepoteší jeho vysoká cena.

Parametre a špecifikácie:

Procesor: Intel Core i7-3537U, 2 jadrá / 4 vlákna, 2,0 – 3,1 GHz, 4 MB cache, 17 W TDP, 22 nm, Ivy Bridge
Základná doska: Intel UM77 Express
Grafika: Intel HD Graphic 4000, jadro: 350 – 650 MHz, pamäť 800 MHz
Pevný disk: SanDisk U100, 128 GB SSD SATA III + Hitachi HTS545050A7E380, 500 GB HDD, 5400 rpm v klávesnici
Operačná pamäť: 4 GB DDR3, 1600 MHz, Onboard memory
Rozmery tabletu: 340×213×11 mm
Rozmery klávesnice: 340×219×12,9 mm
Hmotnosť tabletu: 950 gramov
Hmotnosť klávesnice: 950 gramov
Displej: 13,3“ Full HD IPS,1920×1080 px., 166 PPI, 350 nit, pomer strán 16:9, lesklý, dotykový
Operačný systém: Windows 8 Pro, 64-bitový
Fotoaparát: zadný 5 Mpx, predný 2 Mpx
Konektivita: 2× USB 3.0, 1× microHDMI, 1× miniDisplayPort,  1× RJ-45 10/100/1000 Mbps (Ethernet), 1× spoločný konektor pre slúchadlá a mikrofón, 1× čítačka kariet SD/MMC, 1× dokovací konektor
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.0, prenos Wi-Fi (802.11 a/b/g/n), WiDi
Batéria tabletu: 5 000 mAh
Batéria klávesnice: 3 120 mAh

Hodnotenie: 90% 

Plusy:
+ Výkonný procesor a rýchly SSD disk
+ Dotykový Full HD displej
+ Kvalita reprodukcie zvuku
+ Odnímateľná podsvietená klávesnica
+ Ďalší disk v klávesnici
+ Dodávané puzdro
+ Hliníkový povrch
+ Tiché chladenie

Mínusy:
– Pevnosť kĺbu
– Malé klávesy so šípkami
– 4 GB RAM „Onboard“
– Vysoká cena

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Asus TX300CA-C4025P poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:
ASUS_Transformer_Book_TX300CA_WEI_01 ASUS_Transformer_Book_TX300CA_WEI_02
ASUS_Transformer_Book_TX300CA_AIDA64_Read_TestASUS_Transformer_Book_TX300CA_AIDA64_Random_ReadASUS_Transformer_Book_TX300CA_AIDA64_Linear_ReadASUS_Transformer_Book_TX300CA_AIDA64_Buffered_ReadASUS_Transformer_Book_TX300CA_AIDA64_Average_Read_AccessASUS_Transformer_Book_TX300CA_AIDA64_Cache_a_Memory_BenchmarkASUS_Transformer_Book_TX300CA_AS_SSD_BenchmarkASUS_Transformer_Book_TX300CA_ATTO_Disk_BenchmarkASUS_Transformer_Book_TX300CA_CrystalDiskMarkASUS_Transformer_Book_TX300CA_TechPower_UpASUS_Transformer_Book_TX300CA_HD_Tune_Random_Access_ReadASUS_Transformer_Book_TX300CA_HD_Tune_InfoASUS_Transformer_Book_TX300CA_HD_Tune_HealthASUS_Transformer_Book_TX300CA_HD_Tune_Error_ScanASUS_Transformer_Book_TX300CA_HD_Tune_File_BenchmarkASUS_Transformer_Book_TX300CA_HD_Tune_BenchmarkASUS_Transformer_Book_TX300CA_PCMark_VantageASUS_Transformer_Book_TX300CA_PC_Mark_7ASUS_Transformer_Book_TX300CA_Cinebench_R10_a_R11 Zapožičal: AGEM

Ďalšie odborné recenzie na ultrabook ASUS Transformer Book TX300CA nájdete na Recenzie.SME.sk

1 komentár

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno