Domov Periférie Recenzia: ASUS RT-AX57 a RT-AX59U

Recenzia: ASUS RT-AX57 a RT-AX59U

Zdielať

Otestovali sme dva rozšíriteľné Wi-Fi routre ASUS, produkované v elegantnom štýle – modely RT-AX57 a RT-AX59U.

Rozšíriteľnými routrami možno nazvať tie modely výrobcu, ktoré majú viditeľné antény (teda približne 80% všetkých smerovačov) a ktoré sa dajú funkčne prepojiť do siete. Veľa používateľov nepozná čo je to mesh systém a mnohí z nich majú otázky, ako môžu zlepšiť svoj domáci internet. Je možné si kúpiť dva rôzne routre z kategórie rozšíriteľných routerov (AiMesh) alebo jeden model a neskôr si kúpiť druhý na lepšie pokrytie domu? Áno, výhoda nami testovaného riešenia od ASUSu umožňuje obe kombinácie. Používateľ si môže kúpiť najprv jedno zariadenie, ktoré v prípade potreby v budúcnosti doplní o ďalšie, a obe potom jednoducho navzájom prepojí a vytvorí jednu sieť, buď prostredníctvom webového rozhrania alebo mobilnej aplikácie. Takisto si na začiatok môže používateľ kúpiť dve rôzne zariadenia a nemusí ísť o rovnaké modely z danej série. To je hlavná výhoda ASUS oproti konkurencii, ktorá pod pojmom mesh pozná iba sústavu identických modelov. Teda v prípade, ak používateľ mení jedno zariadenie, musí vymeniť všetky jednotky mesh systému.

ASUS RT-AX57U je dvojpásmový Wi-Fi router, ktorý používa štandard Wi-Fi 6, pracuje v oboch frekvenčných pásmach (2,4 GHz a 5 GHz) a ponúka rýchlosť 3000 Mbps (574 Mbps v 2,4 GHz pásme a 2402 Mbps v 5 GHz pásme). Oceňujeme podporu MU-MIMO aj OFDMA na efektívne prideľovanie kanálov a komunikáciu s viac zariadeniami. Má 4 externé antény, aj možnosť aktivovať ochranu siete pred vírusmi a hackermi od Trend Micro. Jednou z výhod je však podpora systému AiMesh, ktorý umožňuje vytvoriť mesh systém v domácnosti pre lepšie pokrytie. Používateľ má k dispozícii štyri gigabitové ethernetové porty, jeden port je vyhradený pre herné zariadenia. Na zariadení sa nám páči jednoduchá správa pomocou mobilnej aplikácii, ktorá je k dispozícii aj v češtine (žiaľ, slovenčina chýba). Je jednoduchá a prehľadná. Priamo v appke alebo webovom rozhraní možno nastaviť aj VPN servery, v našom prípade sme si nastavili AdGuard a blokovanie reklám už v základe. Wi-Fi ponúka šifrovanie WPA2 aj WPA3, pričom z bezpečnostných dôvodov odporúčame použiť WPA3.

ASUS RT-AX59U je vybavenejší model, ktorý je veľmi kompaktný, bez externých antén. Je menší ako väčšina konkurentov a vďaka šikovnému stojanu ho možno dokonca namontovať na stenu. Vymyká sa trendu čoraz väčších routerov, zvonku vyzerá skôr ako extender, RT-AX59U je však plnohodnotný router. Možno ho použiť v mesh sieti, ale aj nezávisle od iných Wi-Fi routerov. Prívlastok „Extendable Router“ naznačuje, že ide o router, ktorý možno pripojiť do systému mesh. Možno ho spárovať s iným routrom AiMesh alebo rozšíriť pokrytie tohto routera o iné zariadenie AiMesh. Keďže RT-AX59U je malý produkt, má menej portov ako bežné smerovače. Vzadu sú len tri gigabitové ethernetové porty a jeden gigabitový ethernetový port WAN. Je pravda, že väčšine ľudí by to malo stačiť, ale ak máte viac káblových zariadení, budete si chcieť kúpiť samostatný switch. V zadnej časti sú aj dva porty USB (1× USB 2.0 a 1× USB 3.0). Tie možno použiť na zdieľanie tlačiarní alebo úložiska.

Nastavenie možno realizovať pomocou webového rozhrania alebo aplikácie ASUS Router. Po nájdení routra nás appka previedla konfiguráciou bezdrôtových sietí. Predvolenou možnosťou je spojiť 2,4 GHz a 5 GHz pásma pod jeden názov siete, čo sme využili aj my. Sieť však možno rozdeliť aj na 2,4 GHz a 5 GHz siete samostatne, čo môže byť dobrá voľba, ak si chce používateľ zakaždým vybrať, kam sa budú zariadenia pripájať. Zariadenie má tiež zabudovanú rodičovskú kontrolu, ktorá poskytuje prehľad profilov v domácnosti a umožňuje používateľovi kontrolovať, kto a kedy môže používať internet. Router podporuje Wi-Fi 6 v oboch frekvenčných pásmach 2,4 GHz a 5 GHz, pričom maximum je 574 Mbps (v 2,4 GHz) a 3606 Mbps (v 5 GHz). Podporuje 160 MHz široké kanály v 5 GHz pásme, hoci sú obmedzené a rušenie môže prinútiť router znížiť frekvenciu na 80 MHz kanály.

Prehľadné webové rozhranie umožňujúce množstvo nastavení

Výrobcovia technologických zariadení vyrábajú širokú škálu rôznych modelov a typov routrov. Nami testované Wi-Fi routre dokázali výborne fungovať samostatne ale ešte lepšie pri prepojení v mesh sieti. Takéto riešenie je vhodné do väčších domov. Na naše prekvapenie RT-AX59U kvalitne pokryl štvorizbový, 100 m2 byt. Význam majú najmä vo väčších priestoroch, na dvoch a viac podlažiach. Čo tieto routre robí jedinečnými, je ich schopnosť byť funkčne prepojené do siete, napriek tomu, že ide o dva rôzne modely z dvoch odlišných kategórii. Častým problém totiž je, že mesh systém sú dva alebo tri Wi-Fi routre rovnakej kategórie a pri ich výmene treba vymeniť všetky tieto zariadenia a nahradiť ich novými. V prípade ASUSu to nie je potrebné, stačí dokúpiť iba kompatibilné zariadenie s AiMesh a ľahko ho pridať do už existujúcej Wi-Fi siete.

Z dvojice zariadení sme si viac obľúbili vybavenejší a kompaktný RT-AX59U, ktorý má veľa funkcií a je k dispozícii za cenu 130 až 145 eur. Napriek nižšej cene sme počas testov zistili, že router je veľmi rýchly, čo z neho robí skvelú voľbu buď pre menšie domácnosti, alebo pre tých, ktorí chcú rozšíriť existujúci router ASUS pomocou AiMesh. Lacnejší RT-AX57U ponúkne tiež veľmi dobrú funkcionalitu a pokrytie, jeho cena sa pohybuje na úrovni 90 až 100 eur. V kombinácii oboch ide o zaujímavé „kombo“.

Páči sa nám možnosť vybrať si, či mesh systém má byť prepojený cez Wi-Fi sieť, alebo po kábli, čo je lepšia voľba. Napríklad v novostavbách, kde sú v každej izbe bytu dva RJ45 porty padne vhod prepojenie a rozšírenie siete po kábli, ktoré je oveľa rýchlejšie a tiež stabilnejšie. Pri otázke, či je možné kombinovať rôzne typy a modely týchto routrov je odpoveď jednoduchá. Áno, je to možné. Vďaka testovanému riešeniu môže používateľ začať s jedným modelom a neskôr ho doplniť o ďalší pre lepšie pokrytie priestoru. Tieto zariadenia sa jednoducho navzájom prepoja a vytvoria jednu sieť. Prepojenie je možné realizovať prostredníctvom webového rozhrania alebo mobilnej aplikácie. Odporúčame.