Domov Novinky Recenzia: ASUS PadFone 2

Recenzia: ASUS PadFone 2

Zdielať

AUS_PadFone_2_01ASUS PadFone 2 je zaujímavým zariadením a unikátnym konceptom, pokračovateľ dobre známeho PadFone. Zmeny sa dočkala konštrukcia, vylepšený hardvér a ďalšie prednosti. Aký je výsledok sa dočítate v recenzii.

PadFone 2, ktorý je smartfónom i tabletom prešiel rôznymi zmenami. Azda tým najvýraznejším, je zmena konštrukcie. Otváracie dvierka, kam sa vkladal samotný smartfón zmizol a nahradila ho zasúvacia funkcia. Odpadla možnosť prídavnej klávesnice. Škoda. No i tak tu stále ostáva možnosť bezdrôtovej klávesnice pripojenej cez Bluetooth. Taktiež zmizlo aj dodávanie príslušenstvo v podobne Bluetooth headsetu v pere, ktoré slúžilo aj akýsi stylus na tablet.

Samotný smartfón i tablet je zabalený v dvoch krabiciach zvlášť. No čo sa týka predaja, smartfón sa nedá kúpiť zvlášť. Teda aspoň nie oficiálne. Vedeli by sme si však predstaviť aj samostatný predaj smartfónu, nebolo by to na škodu. Možno sa tohto kroku dočkáme neskôr.

AUS_PadFone_2_02Smartfón, ktorý je zabalený v samostatnej krabici hneď po vybalení zapôsobil veľmi dobre. Jeho konštrukcia je pevná a nič nevŕzga. Všetko drží na svojom mieste tak, ako má. Dodávaný bol čínsky manuál. Hmotnosť smartfónu je 135 gramov a rozmery zariadenia sú 137,9×68,9×9 mm. Rozmiestnenie jednotlivých prvkov na smartfóne je nasledovné. Ľavá hrana je prázdna, na pravej hrane nájdeme vypínač a dvojtlačítko na ovládanie hlasitosti. Na hornej hrane nájdeme 3,5 milimetrový jack na pripojenie slúchadiel a šuplík na microSIM kartu. Naspodku v strede nájdeme miesto pre microUSB konektor, pre nabíjanie smartfónu, alebo komunikáciu s počítačom. Zadná strana obsahuje trinásťmegapixelový fotoaparát spolu s prisvetľovacím LED bleskom. Vedľa neho sa nachádza monofónny reproduktor. Na prednej strane nad displejom sa nachádza tradične predný 1,2-megapixelový fotoaparát, ktorý je primárne určený na videohovory.

AUS_PadFone_2_03

Základom smartfónu je štvorjadrový procesor Qualcomm Snapdragon S4 Krait Pro, taktovaný na 1,5 GHz. Ten je doplnený o operačnú pamäť RAM vo veľkosti 2 GB. Vnútorná pamäť je 32 GB a nemožno ju rozšíriť. Veľkosť displeja je 4,7 palca technológie Super IPS+. Jeho rozlíšenie je 1280×720 pixelov a pokrytý je krycím sklom Gorilla Glass 2. Operačný systém je vo verzii Android 4.1.1 Jelly Bean. Pohyb po systéme je plynulý a bez nadstavieb, je tu azda iba mierna úprava systému, aká je zvykom pri taiwanskej spoločnosti ASUS. Parametre ho predurčujú na dostatočne silný stroj, no reálne tomu až tak nie je. Najmä čo sa týka natáčania videa v HD rozlíšení, teda v 720p pri 60 fps (60 snímkov za sekundu). Pri tomto nastavení je totiž natáčané video občas trhané. Od tak výkonného stroja by som to nečakal a očakával by som plnú plynulosť.

AUS_PadFone_2_04

Oceňujem ľahkosť, dobrú konštrukciu a pevnú odolnosť smartfónu. Dobre sa drží v ruke, veľkosť sadne akurát do ruky. Kvalita fotoaparátu je skvelá a bol som s výsledkami spokojný. Rozlíšenie smartfónu je vzhľadom na veľkosť v poriadku. Zamrzí absencia FM rádia a vypadávajúci microUSB kábel z konektoru, ktorý je navyše opačne orientovaný ako býva zvykom. Negatívom je nemožnosť rozšírenia pamäte. Potešia pekné widgety a správa napájania. Vynikajúca vlastnosť je tiež akási malá vysúvacia lišta zdola, kde sa nachádzajú rýchle skratky – kalendár, kalkulačka, slovník a pod. Padnú vhod aj predinštalované aplikácie vo forme AppBackup, AppLocker, BuddyBuzz, My Library, Press Reader ale nedajú sa odinštalovať a tak jediná možnosť je ich zakázať. Pomocou Google Play si ich môžeme samozrejme zbierku appiek rozšíť o X ďalších, keďže Play store obsahuje viac než 700.000 aplikácii rôzneho druhu.

AUS_PadFone_2_05

Tablet, nazývaný ako PadFone 2 Station je zbalený v samostatnej krabici. Jeho konštrukcia sa dá prežiť, je oveľa lepšia ako predchodca, no mohla byť aj lepšia. Vkladanie smartfónu do tabletu je vyriešené elegantnejšie, no pri horšom zaobchádzaní z tabletu však môže vypadnúť smartfón. Škoda, do budúcna by pomohlo trocha vylepšiť aj túto stránku. Rozmery tabletu sú 262×180,8×10,4 mm a hmotnosť 514 gramov. Čo sa týka hrán: na ľavej na vrchu nájdeme dvojtlačítko hlasitosti, vypínač sa nachádza na hornej hrane vľavo. Pozícia microUSB konektora je v strede naspodku a pravá hrana ostala čistá. Zadná hrana v strede je vyhradená pre vloženie smartfónu a vedľa neho je ešte monofónny reproduktor. Hoc je tu použitá technológia SonicMaster, zvuk nie je zďaleka tak dobrý, ako je tomu pri stereofónnych reproduktoroch a vhodnom umiestnení aby sa dosiahol stereo efekt.

AUS_PadFone_2_06

Samostatný tablet nie je sám o sebe funkčný a „ožíva“ až potom, ako sa doň vloží samotný smartfón. Vzhľadom k uhlopriečke 10,1 palca je dané rozlíšenie, tentoraz v pomere 16:10, 1280×800 pixelov skôr priemerom. Pri danej cene by sme očakávali Full HD. Zamrzí horšia konštrukcia, ktorá na rozdiel od smartfónu nie je zďaleka tak pevná a odolná. Podobne ako smartfón, aj tablet trpí zlým microUSB konektorom. Už dodávaná nabíjačka s káblom v ňom nedrží ako by mala a vypadáva. Ten je podobne ako v prípade smartfónu tiež opačne orientovaný, ako býva zvykom.

AUS_PadFone_2_07

Zaujímavosťou však je aj to, že srdcom tabletu je smartfón a ten obsahuje svoj hardvér. No je rozdiel, ak fotografujeme smartfónom samostatne a vtedy, keď je smartfón vložený do tabletu. Prečo? Ak základom je smartfón? V prípade smartfónu tu máme už spomínaných trinásť megapixelov, no v prípade tabletu je osem megapixelov. Fotíme tým istým zariadením, smartfónom, ktorý je však vložený do tabletu, ale s horšou kvalitou? Neviem doteraz prísť na to, čo ASUS inšpirovalo k tomuto kroku. Nepoteší nefungujúci mutitasking medzi smartfónom a tabletom. Ak mám niečo otvorené na smartfóne, po vložení do tabletu sú všetky aplikácie zatvorené. Platí to i pri aplikáciách z dielne ASUSu. Skrátka všetko čo mám otvorené sa po zmene veľkosti smartfónu na tablet, alebo opačne zavrie. Neukazuje sa ani po stlačení tlačidla mutitasking pre zobrazenie nedávno spustených aplikácii. Azda jediný krát, kedy sa aplikácia nezavrela bol stav, ak šlo o aplikáciu z dielne ASUS, bola otvorená na popredí a smartfón som vytiahol z tabletu (alebo opačne). Vtedy ostala aplikácia otvorená, no všetky ostatné aplikácie od Google, ASUS, či iných výrobcov softvéru boli zavreté. Nehovoriac o tom, že odkazy na aplikácie na domovskej obrazovke, widgety a ďalšie nastavenia bolo nutné spraviť zvlášť pre smartfón a zvlášť pre tablet.

AUS_PadFone_2_08

Ako som v závere recenzie popísal jednotlivé nedostatky, ktoré sú podľa môjho názoru až príliš, hodnotím preto PadFone 2 ako celok tak, ako je to poukázané na konci recenzie. Nevyužíva svoj potenciál, je to proste škoda. Som náročný používateľ, ktorý od každého stroja čaká najviac. Marketingové reklamy ukazovali prepínanie medzi aplikáciami. Práve takto to funguje, ale jedine pri jednej jedinej podmienke a to spustená aplikácia ASUS na popredí, presne tak, ako som to popisoval vyššie. Teda nemôžete mať aplikáciu v pozadí a v popredí mať domovskú obrazovku. Je to obrovská škoda, že toto prepínanie nefunguje vždy a všade, ako by sme od PadFone 2 očakávali. Často sa však pri predstavení spoločnosti ASUS objavuje aj ich podtext k značke v preklade ako hľadanie neuveriteľného. Mali sme tu už rôzne pokusy od tejto spoločnosti, mnohé neuveriteľné veci, ktoré našli pri ich hľadaní sa stali známymi a i populárnymi pre ľudí, či spoločnosť a niektoré šli do zatratenia. Nechcem v žiadnom prípade tvrdiť, že PadFone 2 je zlý, ale mohol byť lepší. Zamrzí vynechanie klávesnice, ktorá sa v prvej verzii PadFone nachádzala. Neberiem to však ako negatívnu vec, keďže existuje veľa Bluetoothových klávesníc, hoci tie nemajú síce schopnosť nabíjať PadFone prostredníctvom ďalšej baterky. Nástupca PadFone 2 nazývaný ako PadFone Infinity bol predstavený na výstave MWC 2013 v Barcelone, ktorý je v predaji od mája 2013 na vybraných trhoch. Podľa vyhlásenia slovenského zastúpenia spoločnosti ASUS sa však Infinity u nás predávať nebude. Kto ho však chce, dá sa kúpiť. Predávajú ho napríklad na aukčnom portály eBay. Ktovie, možno sa už čoskoro dozvieme o nejakom novom a vylepšenom nástupcovi Infinity. Čas ukáže.

AUS_PadFone_2_09

Na záver to zhrniem. PadFone je zaujímavý produkt, no má jasné a základné nedostatky. Mám z neho zmiešané pocity. Na jednej strane smartfón nesklamal. Má slušnú dávku hardvéru a pekný dizajn. Veď napokon o tom ste mohli čítať v recenzii. Na druhej strane potešia marketingové reklamy o tom, ako môžeme smartfón vložiť do  tabletu, čo je fajn. Sklamaním však je, ako funguje, resp. nefunguje multitasting medzi tým smartfónom a tabletom a ich nastaveniami popisovanými v recenzii. To bolo pre mňa sklamaním, nakoľko som od tohto prepojenia očakával viac. Cena však nepatrí medzi najnižšie, takže nie je určený každému do ruky. Ako náročného používateľa ma uspokojil najmä smartfón. Tablet k tomu je príjemným bonusom. Ale aj so spomínanými negatívami. Ak si náročný používateľ a hľadáš smartfón v kombinácii s tabletom a vyššie uvedené negatíva ti moc neprekážajú, tak ASUS PadFone 2 je určený pre teba.

Parametre a špecifikácie:

Operačný systém: Android 4.1.1 Jelly Bean
Chipset: Qualcomm Snapdragon APQ8064
Procesor: štvorjadrový 1,5 GHz
Grafika: Adreno 320
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz + UMTS + HSPA + LTE
Rozmery: 138×69×9 mm
Hmotnosť smartfónu: 135 gramov
Hmotnosť tabletu: 514 gramov
Displej smartfónu: Super IPS+, dotykový (kapacitný), 16 mil. farieb, 720×1 280 px., uhlopriečka 4,7“ (119 mm), Corning Fit Glass
Displej tabletu: IPS, dotykový (kapacitný), 16 mil. farieb, 1 280×800 px., uhlopriečka 10,1“ (257 mm), Corning Fit Glass,
Fotoaparát:  13 Mpx, LED blesk, autofókus, nahrávanie Full HD videí (1 920×1 080 px., 30 fps), HD videí (1 280×720 px., 60 fps)
Predná kamera: 1,2 MPx
Pamäť:  2 GB RAM + 16/32/64 GB ROM
Globálny prenos dát:  GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.0, microUSB, prenos Wi-Fi (802.11 a/b/g/n), HDMI (cez MHL), DLNA, NFC
Hudba:  MP3 prehrávač, 3,5 mm jack, TV-Out
Ostatné: minimalizácia aplikácií, multitasking, akcelerometer, prehliadač dokumentov,  GPS
Batéria smartfónu: Li-Ion batéria 2 140 mAh
Batéria tabletu: Li-Ion batéria 5 000 mAh

Celkové hodnotenie: 70%

Plusy
+ IPS displej
+ Dizajn
+ Funkcie a výbava
+ Výdrž batérie
+ Silná dióda pri fotení
+ 13 megapixelový fotoaparát
+ Šetriaci režim
+ Povrch príjemný na dotyk
+ Dokovacia stanica

Mínusy
– Absencia microSD kariet
– Chýba FM rádio
– Mono reproduktor
– Nefungujúci multitasking a nastavenia
– Vypadávajúci konektor nabíjania
– Vysoká cena
– Problematické HD 60fps

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu ASUS PadFone 2 32GB poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: ASUS