Spoločnosť ASUS ponúka nespočetný počet notebookov na rôzne zamerania, či už ide o herný notebook, jednoduchý kancelársky alebo aj určený na multimediálne použitie. Do tejto poslednej kategórie patrí rada N, z ktorej sme mali možnosť otestovať model N551JK.
Na prvý pohľad vyzerá, že ide o kovové spracovanie, avšak je to plast, ktorý má hliník svojim leskom len napodobňovať. Farebná kombinácia obsahuje striebornú a čiernu, pričom prvá je viditeľná na veku otvárania, okolo klávesnice a sčasti aj na bokoch, zatiaľ čo druhá okupuje zvyšok bokov, celú spodnú stranu a okraj okolo displeja. Hrúbkou 25 cm a hmotnosťou 2,7 kg nejde o ultrabook, ale prenášať tento notebook nemusí byť veľmi ťažké. Problémom je skôr veľký okraj klávesnice a to hlavne zvrchu, čo robí notebook o dosť vyšším. Samotné spracovanie je ale veľmi kvalitné, nič sa neprehýba a nič takisto nepraská.
Po otvorení veka s podsvieteným logom ASUS sa nám naskytá pohľad na 15,6“ displej, ktorý pri našej konfigurácii ponúka Full HD (1920×1080) rozlíšenie. To sa pri notebookoch nad 600 eur stalo prakticky štandardom a sme radi, že tu nevidíme Ultra HD, pretože to by asi len uškodilo batérii. Jas je veľmi dobrý a problémy s viditeľnosťou by pri používaní rozhodne nastať nemali. A vďaka tomuto vysokému jasu je dobrý aj kontrast. Farby sú teda žiarivé, aj keď ich problémom je, že nie sú úplne presné. Napriek tomu sú ale na tom lepšie ako veľa notebookov konkurencie a predsalen nie je možné mať perfektný displej. Za toto všetko vďačí N551JK použitej IPS zobrazovacej technológii. A tá znamená aj veľmi dobré pozorovacie uhly s minimálnou zmenou farieb.
Pod displejom je potom klávesnica. Tá teda ponúka aj numerickú klávesnicu, čo rozhodne chválime. Okrem toho je tu prítomné aj ovládanie notebooku pomocou funkčných klávesov a klávesy Fn, ako asi už na každom notebooku. Jedinou nevýhodou klávesnice je asi len integrácia tlačidla napájania. To sa totiž nachádza v numerickej klávesnici hneď nad tlačidlom mínus, vďaka čomu sa nám neraz podarilo notebook nechtiac poslať do režimu spánku.
Popisy tlačidiel sú dobre viditeľné, avšak len v prípade, že nie je zapnuté podsvietenie, ktoré je na tejto klávesnici. To ponúka tri úrovne, ale my ho odporúčame nechať vypnuté, až kým nepríde tma, pretože biely popis na strieborných tlačidlách sa dokáže neskutočne dobre schovať. Nízky profil kláves znamená pre niektorých možno nepohodlné stláčanie, v tejto dobe už ale ide o štandard a navyše je hlasitosť stláčania týchto kláves na minime.
Pod klávesnicou nájdeme dotykovú plochu, presnejšie beztlačidlový ClickPad. Jeho nevýhodou je úplne hladký povrch a fakt, že na okrajoch je pomerne veľké územie, na ktorom dotyky nie sú registrované. Aj napriek tomu je ale používanie príjemné, pričom „Drag & Drop“ funguje bez problémov a stláčanie ClickPadu bolo príjemné a sprevádzané pomerne tichým, ale stále počuteľným kliknutím.
Nad klávesnicou sú zaujímavé bodky, z ktorých niektoré sú výstupmi reproduktora. Vyzerá to zaujímavo a audio v prevedení Bang & Olufsen s názvom ICEpower je rozhodne kvalitné. Aj keď sú možno basy slabšie, to opraví dodatočný subwoofer SonicMaster. Hoci je hlavné zameranie notebooku na multimédiá, na svoje si ale na papieri prídu aj niektorí hráči. V našej konfigurácii je totiž procesorom štvorjadrový Intel Core i7-4710HQ s taktom 2,5 GHz.
Jeho TDP je síce so 47 W veľké, za čo môže 22 nm architektúra, ale 6 MB cache a maximálna Turbo Boost frekvencia 3,5 GHz vôbec nie sú na zahodenie. Tomuto procesoru sekunduje až 12 GB RAM, ktorá je podľa nášho testu technológie DDR3, pochádza od Samsungu, je rozložená v dvoch slotoch na 4 a 8 GB pamäte. Z analýzy sme ale prišli na to, že dva sloty sú ešte voľné. Teoreticky by teda bolo možné ísť až na 32 GB RAM, teda maximum podporované procesorom.
Grafické karty sú samozrejme dve, jedna je vstavaná v procesore a ide o Intel HD Graphics 4600, zatiaľ čo druhá, externá, je NVIDIA GeForce GTX 850M s 2 GB pamäte DDR3. Dáta sú ukladané na dvojitú hybridnú konfiguráciu skladajúcu sa z 24 GB SSD SanDisk U100 a 1 TB hybridného disku Seagate Laptop SSHD Thin, ktorý ponúka ešte 8 GB čip a 64 MB cache. Samotná disková časť SSHD je pri 5400 otáčkach dosť pomalá, avšak 32 GB v SSD čipoch to celkom dobre vykryje. Na papieri by teda malo ísť o výkonné zariadenie, ako je to ale v realite?
Jednou vetou, nie až tak dobre. Pri hre Grand Theft Auto V sme pri Full HD rozlíšení mali problémy dosiahnuť stabilných 60 fps pri vyšších ako stredných nastaveniach a v hre Counter-Strike: Global Offensive sme síce išli nad 100 fps, ale aj to len pri rozlíšení 1600×900. Herní nadšenci teda nebudú zrovna nadšení výkonnostnou stránkou tohto notebooku.
Ale zato konektivita je široká – hrubé telo umožňuje prítomnosť RJ-45 portu, je tu aj combo 3,5 mm jack, tri USB 2.0 porty, pripojenie pre subwoofer a zámku Kensington, či mini-DisplayPort alebo HDMI. Starší štandard VGA tu nenájdeme. Okrem konektivity môžeme pochváliť aj pasívne chladenie – to síce zvuky vydáva, avšak tie nie sú veľmi rušivé a z výduchov rozhodne nejde pálivý vzduch. Za to môže aj takmer perfektné použitie Intel Turbo Boostu, a tu musíme dať ASUSu palec hore.
Akumulátor s kapacitou 56 Wh dokáže poháňať N551JK pri práci s textovými editormi a jednoduchšou úpravou fotografii 3 až 4 hodiny, pri hraní jednoduchších či starších hier je to skresané asi na polovicu a pri tých najnáročnejších hrách, ktoré notebook zvládne, to je len niečo vyše hodiny. To síce nie je veľa, ale na pozeranie HD filmov či kancelársku prácu počas cesty cez polovicu Slovenska by to stačiť malo.
Posledným bodom je softvér. Tento notebook prišiel so 64-bitovou verziou už zaužívaného operačného systému Microsoft Windows 8.1 Update 1. Používatelia ale budú samozrejme mať šancu inovovať na Windows 10, ak sa tak rozhodnú do konca júla tohto roka. Aj napriek tomu sme ale z neznámych dôvodov mali problémy nainštalovať či spustiť niektoré testovacie programy.
Problémom pre niektorých používateľov môže byť cena. V nami testovanej konfigurácii s označením CN177H totiž presahuje hranicu 1000 eur. To je za notebook veľký obnos peňazí, hlavne berúc do úvahy výkon v hrách. Na to ale ASUS N551JK nie je stvorený, jeho určenie je skôr na multimédiá a to zvláda brilantne. Preto ho možno odporučiť hlavne multimediálnym fanatikom a občasným hráčom, ktorí nemajú problém pri hraní robiť kompromisy, čo sa nastavení týka.
Parametre a špecifikácie:
Procesor: Intel Core i7-4710HQ, 4 jadrá / 8 vlákien, 2,5 – 3,5 GHz, 6 MB cache, 47 W TDP, 22 nm
Grafika: integrovaná Intel HD Graphics 4600 + diskrétna NVIDIA GeForce GTX 850M, 2 GB DDR3
Pevný disk: SSD SanDisk U100, 24GB + SSHD Seagate ST1000LM014-1EJ164, 1TB HDD
Operačná pamäť: Samsung 12 GB DDR3 (1× 8 GB, 1× 4 GB a 2 prázdne sloty)
Rozmery: 383×255×28-31,5 mm
Hmotnosť: 2700 gramov
Displej: 15,6“, Full HD IPS, 1920×1080 pixelov, LED podsvietenie
Operačný systém: Windows 8.1, 64-bitový CZ/SK
Webkamera: 1,3 MPx
Konektivita: 3× USB 3.0, 1× HDMI, 1× RJ-45, 1× mini-DisplayPort, 1× vstup napájania, 1× audio, 1× SD/MMC slot, 1× SonicMaster subwoofer
Lokálny prenos dát: Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Bluetooth v4.0
Batéria: 56 Wh
Hodnotenie: 90%
Plusy
+ Nádherný IPS Full HD displej
+ Kvalitné a štýlové spracovanie
+ Podsvietená klávesnica
+ Príjemný ClickPad
+ Veľa teoretického výkonu
+ Veľmi dobrá konektivita
+ Dostatočná výdrž
Mínusy
– Tlačidlo napájania súčasťou numerického bloku
– Vyššia cena, nišší výkon v niektorých hrách
Vývoj ceny podľa heureka.sk:
( nie je dostupný )
Výsledky benchmarkových testov:
Zapožičal: ASUS
Ďalšie odborné recenzie na notebook Asus N551JK nájdete na Recenzie.SME.sk