Domov Recenzie Recenzia: Lenovo Phab Plus

Recenzia: Lenovo Phab Plus

Zdielať

Lenovo Phab Plus je smartfónom, pre ktorý sú pojmy ako menej, alebo kompromis úplne cudzie. Vďačí tomu aj svojim megalománskym rozmerom, preto spadá do kategórie tabletofónov. Problémom je potom jeho následné prenášanie. Veď uznajte, kam sa vôbec zmestí 6,8“ displej, ktorý má výšku 18,7 cm?

Lenovo Phab Plus 01

Na prvý pohľad možno usúdiť, že ide o riadnu placku. Jedná sa vôbec o telefón? Má veľkosť malej lopatky a isto by sme ho vedeli využiť aj na odhrabanie snehu v zime – k tomu by sme však potrebovali zvýšenú odolnosť voči vode J Po uchopení do dlane je tabletofón úplne iný ako každý iný model od konkurenčných výrobcov. Môže za to najmä gigantický displej a tiež hmotnosť až 229 gramov. Vďaka tomu je Phab Phus vhodný najmä pre veľké ruky, počas prenášania treba však myslieť aj na dostatočne veľké vrecká.

Lenovo Phab Plus 02 Lenovo Phab Plus 03

Displej je obrovský a pri snahe o ovládanie jednou rukou dočiahne palec pri veľkých rukách na tretinu plochy displeja. Lenovo však uľahčuje používanie, keďže obsah na displeji možno jednoduchým gestom presunúť do jedného rohu. Oceňujeme kvalitnú kovovú konštrukciu, ktorá je aj napriek veľkým rozmerom spracovaná na výbornej úrovni, pri silnom pritlačení nebadať vŕzganie. Aj vďaka unibody konštrukcii je na ľavej strane šuplík pre dva sloty SIM karty, alebo na jednu SIM kartu a pamäťovú kartu.

Lenovo Phab Plus 04 Lenovo Phab Plus 05

Horná strana obsahuje 3,5 mm audio jack konektor, na spodnej je v strede microUSB konektor na nabíjanie, alebo prepojenie s počítačom. Na pravej strane je už klasicky dvojtlačidlo regulácie hlasitosti a vypínacie tlačidlo. Vzadui je 13 MPx fotoaparát a dvojitý LED blesk, spredu je nad displejom 5 MPx selfie fotoaparát, reproduktor spolu so senzormi. Trojica dotykových ovládacích tlačidiel (Späť – Domov – Multitasking) je na displeji, vďaka čomu je displejom pomerne hrubý a nevyužitý rámik.

Lenovo Phab Plus 06 Lenovo Phab Plus 07

O zobrazovanie sa stará 6,8“ IPS displej s Full HD rozlíšením, vďaka čomu dosahuje hustotu 324 ppi. Oceňujeme verné podanie farieb, minimum odleskov a veľmi dobré pozorovacie uhly. Automatická regulácia jasu funguje bezchybne, telefón umožňuje prispôsobenie farebného podania. Chválime ochranné sklíčko Corning Gorilla Glass 3, ktoré odoláva škrabancom čo príde vhod pri častom prenášaní.

Lenovo Phab Plus 08 Lenovo Phab Plus 09

Hardvérový základ tvorí osemjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 615, pričom štyri jadrá Cortex-A53 sú taktované na 1,5 GHz a druhé štyri Cortex-A53 na 1,0 GHz. K dispozícii je aj grafika Adreno 405 a operačná pamäť 2 GB. Na ukladanie dát je k dispozícii 32 GB interná pamäť, ktorú je možné pomocou pamäťových kariet rozšíriť o ďalších 64 GB (teda v prípade, ak používateľ nebude využívať oba sloty pre SIM karty). Telefón používa operačný systém Androidu 5.0.2 Lollipop bez nadstavby – sú tu však predinštalované aplikácie od Lenova a chýba menu aplikácii.

Lenovo Phab Plus 10 Lenovo Phab Plus 11

Prostredie možno rýchlo upravovať pomocou šiestich tém, ktoré sú používateľovi k dispozícii. Zmeniť možno tapetu, pozadie a tiež dizajn ikon. Medzi ďalšie vlastnosti takmer čistého operačného systému patrí chýbajúce menu aplikácií, pretože všetky aplikácie sú zoskupené na plochách. Toto riešenie majú v obľube čínski výrobcovia. Presúvanie aplikácií medzi plochami je jednoduché, stačí dlho podržať prst nad aplikáciou a následne ju preniesť na ukazovateľ stránky.

Lenovo Phab Plus 12 Lenovo Phab Plus 13

Ak má však používateľ veľa aplikácii, na množstve plôch je chaos a aj to je dôvod, prečo sme počas nášho testovania používali obľúbený Nova launcher. Pri desiatich aplikáciách ich vidí používateľ na ploche prehľadne – avšak pri cca 80 – 90 je to už iné. Páči sa nám, že je tabletofón svižný a záseky sme vôbec nepozorovali. Zrejme aj toto je vďaka absencii nadstavby, čo má za následok aj odľahčenie prostredia.

Lenovo Phab Plus 14 Lenovo Phab Plus 15

Veľký tabletofón má však potenciál nielen na bežné telefonovanie, hoci pri takomto veľkom displeji sme si počas testu pripadali trochu zvláštne. Azda najvhodnejší je na sledovanie seriálov na filmov, na ktoré je priam predurčený. Na veľkom displeji je naň radosť pozerať, pričom s prehrávaním sme nezaznamenali žiadny problém. Na tento účel sme používali MX player a VLC (pričom VLC považujeme už dlhodobo za najlepší prehrávač multimédií pre desktopy). Plynulé prehrávanie videí aj vo vysokej kvalite alebo hry telefón zvládne bez problémov. Náročnejšie hry bežia tiež, niektoré však môžu vyžadovať nižšie detaily.

Lenovo Phab Plus 16 Lenovo Phab Plus 17

Veľký displej je vhodný aj na čítanie elektronických kníh. Počas testovania sme čítali mnohé e-knihy a e-časopisy cez čítačku Wooky z partnerského e-shopu rajknih. A aj vďaka tomu možno tabletofón používať nielen ako bežný smartfón, ale aj ako tablet. Je to vlastne kombinácia oboch, pričom s čítačkou Wooky sme premenili Phab Plus na novú, ľahkú a prenosnú knižnicu. A musí používateľ spraviť? Stačí si jednoducho stiahnuť a nainštalujte Wooky, registrovať sa a prihlásiť sa do partnerského obchodu a čítať 🙂

Lenovo Phab Plus 18 Lenovo Phab Plus 19

Tabletofón sa snaží zaujať aj zvukom, ktorý sa snaží vylepšovať s technológiu Dolby Atmos, ktorá má aj samostatnú položku v nastaveniach. K dispozícii je niekoľko prednastavených zvukových režimov, používateľ však môže definovať aj dve vlastné. Napriek tomu je však kvalita vstavaného reproduktora priemerná a nároční siahnu po externom audiu. Oceňujeme tu však prítomnosť LTE sietí a to až do rýchlostí 150/50 Mbps.

Lenovo Phab Plus 20 Lenovo Phab Plus 21

Fotoaparát ponúka rozlíšenie 13 MPx, autofókus a dvojitý LED blesk. Výsledné fotky sú použiteľné, ak sú realizované z dostatočnej vzdialenosti a cez deň. Škoda, že pri fotení v noci sa do fotografii dostalo veľa šumu a zábery sú neostré. Prostredie aplikácie fotoaparátu je prehľadné. Ak považujeme Phab Plus ako tablet, ide o veľmi dobrý a kvalitný fotoaparát, medzi smartfónmi skôr o priemer. Oceňujeme 3500 mAh batériu, ktorá s prehľadom vydrží dva dni zaťaženia.

Lenovo Phab Plus 22 Lenovo Phab Plus 23

Lenovo Phab Plus je veľký, celokovový tabletofón s gigantickou 6,8“ uhlopriečkou. Patrí medzi smartfóny, alebo tablety? To záleží od uhla pohľadu. Nám sa páči veľký a kvalitný IPS displej, ktorý je vhodný na pravidelné sledovanie seriálov a filmov, čítanie a prehliadanie internetu. Poteší dvojica slotov na SIM karty, škoda však, že jeden slot je hybridný (možno ho použiť buď na SIM kartu, alebo pamäťovú microSD kartu). Oceňujeme podporu pre najnovšie LTE siete, prijateľnú cenu na úrovni okolo 240 eur a čistý Android bez nadstavby.

Lenovo Phab Plus 24 Lenovo Phab Plus 25

Negatívom je však vysoká hmotnosť a veľké rozmery, kvôli ktorým má výhradu veľké množstvo používateľov. Kam sa budú hnať výrobcovia s naťahovaním uhlopriečok? Veľká plocha displeja je na jednej strane super, na druhej strane sa tabletofón nedá jednoducho vložiť do vrecka. Model nie je vhodný pre ženy, ktoré môžu mať problém aj s menšími modelmi. Pred kúpou odporúčame zvážiť výhody a nevýhody veľkého  displeja. V prípade, ak sú veľké rozmery problémom, odporúčame siahnuť po inom a menšom modeli.Parametre a špecifikácie:

Chipset: Qualcomm Snapdragon 615
Procesor: 64-bitový, 4× Cortex-A53 na 1,5 GHz + 4× Cortex-A53 na 1,0 GHz
Grafika: Adreno 405
Pamäť: 2 GB RAM + 32 GB ROM + microSD karta (do 64 GB)
Operačný systém: Android 5.0.2 Lollipop
Displej: 6,8“, IPS LCD, 1920×1080 px., 324 ppi
Fotoaparát: zadný – 13 MPx, dvojitý LED blesk, autofókus, nahrávanie FHD videí; predný – 5 MPx
Rozmery: 187×97×8 mm
Hmotnosť: 229 gramov
Batéria: Li-Ion, 3500 mAh
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, UMTS 900 / 2100 MHz + LTE
LTE pásma: 700 / 800 / 850 / 900 / 1700 / 1800 / 1900 / 2100 / 2300 a 2600 MHz
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, (do 42 Mbps), HSUPA (do 5,76 Mbps)
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.0, microUSB, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac)
Formát SIM: 1× microSIM + 1× nanoSIM (hybrid – nanoSIM/slot na microSD)
Ostatné: GPS, GLONASS, akcelerometer, Dolby Atmos

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Kvalitné celokovové spracovanie
+ Výborný 6,8“ Full HD IPS displej
+ Dlhá výdrž batérie na jedno nabitie
+ Takmer úplne čistý Android Lollipop
+ Plynulý a rýchly operačný systém
+ Úplná podpora našich LTE pásem

Mínusy
– Extrémne veľké rozmery a hmotnosť
– Výsledné fotky mohli byť kvalitnejšie
– Hybridný slot na nanoSIM/microSD

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Lenovo Phab Plus poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Lenovo Phab Plus AnTuTu Benchmark 01Lenovo Phab Plus AnTuTu Benchmark 02
Lenovo Phab Plus AnTuTu Benchmark 03Lenovo Phab Plus AnTuTu Benchmark 04
Lenovo Phab Plus 3D Mark 01Lenovo Phab Plus 3D Mark 02
Lenovo Phab Plus 3D Mark 03Lenovo Phab Plus 3D Mark 04
Lenovo Phab Plus 3D Mark 05Lenovo Phab Plus 3D Mark 06
Lenovo Phab Plus GeekBench 01Lenovo Phab Plus GeekBench 02
Lenovo Phab Plus GeekBench 03Lenovo Phab Plus GeekBench 04
Lenovo Phab Plus Vellamo 01Lenovo Phab Plus Vellamo 02
Lenovo Phab Plus Vellamo 03Lenovo Phab Plus Vellamo 04

Zapožičal: Lenovo

Ďalšie odborné recenzie na smartfón Lenovo Phab Plus nájdete na Recenzie.SME.sk

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno