Domov Počítače Recenzia: ASUS FX553

Recenzia: ASUS FX553

Zdielať

Spoločnosť ASUS má v portfóliu veľa notebookov, avšak tento kúsok je zaujímavý tým, že hoci ide o herný notebook, vo výbave neponúka SSD, ale klasický disk. Ide o kvalitne spracovaný model s Full HD displejom v 15,6“ uhlopriečke.

Konštrukčné spracovanie je na výbornej úrovni, výrobca totiž siahol po kovovom šasi s tradične čiernym vzhľadom, ktorý je typický pre hernú sériu Republic of Gamers (ROG). Hrúbka zariadenia dosahuje 21 mm, pričom jeho hmotnosť je 2500 gramov. Po silnom pritlačení sa základňa vôbec neprehýba, je pevná a nepočuť ani žiadne zvuky. O niečo horšie je na tom veko displeja, ktoré pri silnejšom stlačení má tendenciu mierne sa prehýbať.

Poteší široká konektivita. Na ľavej strane je napájací konektor, gigabitový Ethernet RJ45 a plnohodnotný HDMI, dva super rýchle USB 3.0 konektory, obojstranný USB-C a kombinovaný 3,5 mm audio konektor (slúchadlá a mikrofón). Na opačnej, pravej strane je potom už iba jeden super rýchly USB 3.0 a optická mechanika. Tá je v dnešnej dobe skôr ojedinelá, avšak je zabudovaná pravdepodobne z dôvodu, aby hráči mohli inštalovať hry z inštalačných DVD – hoci v dnešnej dobe internetu je skôr „in“ sťahovať hry zo Steamu. Poteší aj prítomnosť slotu na pamäťovú kartu SD, ktorá je zo spodnej strany v strede.

K dispozícii je tiež dvojpásmový Wi-Fi adaptér s podporou 802.11ac a Bluetooth 4.1. Hoci v dnešnej dobe ponúkajú mnohé notebooky aj vyššie rozlíšenia a to aj na menšej uhlopriečke displeja, považujeme rozhodnutie výrobcu použiť „len“ Full HD displej za rozumné. Ak by tu bolo väčšie rozlíšenie, znamenalo by to oveľa väčšiu záťaž nielen na batériu, ktorá by sa ešte rýchlejšie vybíjala, ale tiež aj na procesor a grafiku, ktoré by museli vykresľovať oveľa viac bodov (pixelov), čo by znamenalo zníženie výkonu v OS, ale tiež aj v hrách. Zaujímavé je, že podobné modely v portfóliu má napríklad aj konkurenčný Acer, či Lenovo.

O zobrazovanie sa stará 15,6“ IPS panel s Full HD rozlíšením (1920×1080 px), pričom používateľom ponúkne pomer strán 16:9. Displej má svietivosť 300 cd, oceňujeme tiež matný a nedotykový panel, ktorý je výborný aj na prácu v exteriéri. Farby sú verné a jasné, počas testovania sme sa nestretli ani s odleskami. Displej sa vyznačuje perfektnými farbami a širokými pozorovacími uhlami, čo oceňujeme najmä pri danej cene notebooku. V tejto cenovej úrovni by sme ani iný ako IPS panel neočakávali.

Pri tejto kombinácii je vďaka displeju notebook predurčený nielen na multimediálne účely, ale tiež aj pre menej náročných herných maniakov. Aj kvôli zameraniu výrobca stavil na výkonné komponenty – štvorjadrový procesor Intel Core i7-7700HQ, taktovaný na 2,8 GHz, ktorý sa dokáže vďaka funkcii TurboBoost pretaktovať až na 3,8 GHz. K dispozícii má 6 MB vyrovnávaciu L3 cache a spotrebu 45W TDP. Model je zo siedmej generácie procesorov – Kaby Lake, ktoré sú vyrábané na pokročilom 14 nm procese.

V prípade herných notebookov je tiež zaujímavá grafická karta. V tomto modeli je NVIDIA GeForce GTX 1050Ti so 4GB GDDR5. Karta zvládne náročné hry pri Full HD rozlíšení aj so zapnutým vyhladzovaním hrán, avšak pri najnovších a najnáročnejších hrách môže pri vyhladzovaním hrán nastať problém, vďaka čomu nemusí hráč dosahovať plynulé hranie. Hoci ide o desktopovú grafiku (1050Ti), tá je na úrovni skôr strednej úrovne (pri porovnaní s predošlou generáciou na úrovni GTX 960). Napriek tomu ide o dostatočne výkonnú kartu na väčšinu hier a počas testu sme sa nestretli so žiadnym zaváhaním. Okrem tejto diskrétnej grafickej karty je dostupná aj integrovaná grafika (iGPU) priamo v procesore – Intel HD Graphic 630.

Operačná pamäť má 8GB DDR4 2400 MHz, pričom ide o jednokanálové zapojenie (tzv. „single channel) čo znamená, že ju používateľ môže jednoducho vylepšiť doplnením druhého slotu a získať tak viac pamäte. Prekvapením je absencia SSD a prítomnosť iba pomalého mechanického disku (HDD) s kapacitou 1TB (7200 rpm). Pre používateľa je dostupný aj slot na doplnenie M2.SSD, avšak vzhľadom k cene by sme očakávali aspoň štandardne 256GB SSD. Na zariadení je predinštalovaný operačný systém Microsoft Windows 10 Home v 64-bitovej verzii.

Prehľadná aplikácia ROG Center na zmenu hráčskych preferencií

Pri notebooku je podstatná aj klávesnica. Na testovanom modeli je pohodlná a veľmi dobre sa na nej píše. Oceňujeme podsvietenie, k dispozícii je však iba červené podsvietenie v troch rôznych intenzitách. Klávesnica typu chicklet je vhodná na pravidelné a dlhé písanie ako aj hranie, prítomné je aj lokalizované česko-slovenské rozloženia kláves. Poteší numerický blok, ktorý je na 15,6“ modeloch samozrejmosťou, nepáči sa nám však skrátený ľavý SHIFT, vedľa ktorého je tlačidlo “&“.

ASUS FX553 je zaujímavý notebook, prekvapením je však absencia SSD už priamo vo výbave. Zariadenie ponúka zaujímavý dizajn, prijateľnú hmotnosť a výkonný hardvér. Ocenili by sme výkonnejšiu grafiku, avšak v tom prípade by aj cena bola asi vyššia. FX553 ponúka kvalitný matný IPS displej a pohodlnú lokalizovanú, česko-slovenskú klávesnicu. Za nevýhodu považujeme absenciu SSD, ktorý je podľa nás úplný základ a to najmä v segmente herných notebookov a modelov v tejto cenovej kategórii. V prípade, ak používateľ hľadá herný notebook, FX553 je jedna z možností, ktorá v nami testovanej konfigurácii stojí cca 1000 eur.Parametre a špecifikácie:

Procesor: Intel Core i7-7700HQ, 4 jadrá / 8 vlákien, 2,8 – 3,8 GHz, 6 MB cache, 45 W TDP, 14 nm, Kaby Lake
Grafika: integrovaná HD Graphics 630 + diskrétna NVIDIA GeForce GTX 1050Ti, 4 GB GDDR5
Pevný disk: primárny HDD HGST HTS721010A9E630, 1TB, 7200 rpm + možnosť pridať M.2 SSD
Operačná pamäť: 8GB DDR4 SODIMM 2400 MHz + 1 slot voľný
Rozmery: 383×255×21 mm
Hmotnosť: 2500 gramov
Displej: 15,6“, Full IPS, 1920×1080 pixelov, LED podsvietenie, matný, nedotykový
Operačný systém: Windows 10 Home, 64-bitový CZ/SK
Webkamera: 2 MPx
Konektivita: 3× USB 3.0, 1× USB-C, 1× HDMI, 1× Ethernet RJ45, 1× vstup napájania, 1× kombinované audio, 1× SD slot
Lokálny prenos dát: Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Bluetooth v4.0
Batéria: 48 Wh

Hodnotenie: 80%

Plusy
+ Kvalitné konštrukčné spracovanie
+ Veľmi dobrý matný IPS displej
+ Výkonný procesor Kaby Lake
+ Konektivita, dizajn, 8GB RAM
+ Podsvietená klávesnica

Mínusy
– Absencia SSD v základe
– Grafika mohla byť výkonnejšia
– Malá kapacita batérie, výdrž

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Asus FX553VD-FY012T poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Zapožičal: ASUS

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno