Domov Recenzie Recenzia: ASUS FonePad 7 (ME174CG)

Recenzia: ASUS FonePad 7 (ME174CG)

Zdielať

ASUS-Fonepad-7-ME175CGASUS patrí medzi spoločnosti, ktoré prinášajú na trh kvalitné tablety, či už Nexus, alebo svoje vlastné tablety. ASUS priniesol aj 7 palcový tablet, ktorým je možné uskutočniť hovory vďaka podpore SIM karty. Balenie ničím zvlášť neprekvapí. Je v ňom len nabíjací adaptér, USB kábel na nabíjanie alebo prepojenie s počítačom a dokumenty.

Fonepad 7 má rozmery 199,5×120,8×11,3 mm a hmotnosť 340 gramov. Vďaka týmto rozmerom sa tablet veľmi dobre drží v jednej ruke. Jednotlivé tlačidlá sa nachádzajú na zaoblenej časti tabletu viac z zadnej časti ako priamo na hrane. To zaručuje pohodlnejšie ovládanie pokiaľ sme držali tablet v ľavej ruke.

Na ľavej hrane sa nachádza krytka, pod ktorou sa nachádzajú dva sloty. Jeden slot je pre microSD kartu a druhý slot je pre microSIM kartu. Na webe výrobcu sa propaguje verzia, kde tablet podporuje dual-SIM, no na Slovensku je dostupná verzia len s jednou SIM kartou aj napriek označeniu (ME174CG), ktorá označuje Dual-SIM verziu. Pravá hrana ponúka tlačidlo napájania a tlačidlo na reguláciu hlasitosti. Horná hrana ponúka microUSB a 3,5 mm jack pre slúchadla. Dolná hraná má už len mikrofón.

ASUS-Fonepad-7-ME175CG-4

Zadná časť je vyrobená z plastu s povrchovou soft-touch úpravou. V dolnej časti je reproduktor, ktorý ponúka technológiu SonicMaster. Zvuk z reproduktora je veľmi dobrý a kvalitný. Tablet ponúka aplikáciu AudioWizard, kde je možné nastaviť zvuk podľa toho, či sme počúvali piesne, pozerali film či hrali hry. Horná časť tabletu ponúka 5 MPx fotoaparát pod ktorým je názov spoločnosti. Škoda absencie blesku, ktorá by pomohla počas fotenia za zhoršených svetelných podmienok. Fotoaparát však ponúka autofókus a množstvo rôznych nastavení.

ASUS-Fonepad-7-ME175CG-5

Pri fotografovaní je možné využiť nielen autofókus, ale aj dotykom kdekoľvek na displeji a dlhým stlačením je možné uzamknúť bod zaostrenia. Fotiť je možné priamo stlačením ikony fotoaparátu na displeji, ale taktiež tlačidlom Volume +/-. Podržaním ikony fotoaparátu, alebo tlačidla regulácie zvuku môžete zachytiť viacero fotografií po celú dobu držania tlačidla, ale maximum je 100 fotografií. Potom je tu aj možnosť vybrať, ktorú fotografiu tablet uloží. Tablet taktiež označí päť najlepších fotografii z celej série. Fotoaparát ponúka kvalitné fotografie.

ASUS-Fonepad-7-ME175CG-3

Predná časť ponúka kvalitný 7 palcový displej s LED podsvietením a technológiou IPS, ktorá zabezpečí ako kvalitné farby, tak aj dobré pozorovacie uhly. Nad displejom sa nachádza 1,2 MPx fotoaparát, ktorý je možné použiť aj na natáčanie HD videa, ale aj na videohovory. Vedľa fotoaparátu je slúchadlo, ktoré je chránené mriežkou. Bohužiaľ tu chýba senzor okolitého svetla, čiže sa displej neprispôsobuje automaticky, ale svetelné podmienky je potrebné manuálne nastaviť v notifikačnej lište.

ASUS-Fonepad-7-ME175CG-2

Pod displejom sa nachádza už len názov spoločnosti ASUS a tlačidla sú priamo na displeji ako na Nexus zariadeniach. Vedeli by sme si predstaviť tento tablet aj s menšími rozmermi tabletu a rovnakým 7 palcovým displejom. Logo spoločnosti v prednej časti sa nám zdá zbytočné na každom smartfóne alebo tablete.

ASUS-Fonepad-7-ME175CG-Home-screen

O pohon tabletu sa stará štvorjadrový procesor Intel Atom Z2520 taktovaný na 1,2 GHz, grafika PowerVR SGX 544MP. Pokiaľ ide o pamäť tabletu, je tu 1 GB RAM a 8 GB ROM a pre majiteľa je dostupných 5,21 GB. Vnútornú pamäť je možné rozšíriť pomocou microSD karty do veľkosti 64 GB. ASUS taktiež ponúka 16 GB Cloud priestoru pre uloženie dát, hudby a dokumentov po dobu jedného roka. Toto Cloud úložisko poslúži hlavne pokiaľ by ste často fotili pomocou tabletu a automaticky ukladali fotografie do Cloudu. Keďže tablet disponuje 3G konektivitou, nie je žiaden problém s uložením fotografií. Ubezpečte sa však, že máte neobmedzený mobilný internet, aby vás potom neprekvapila faktúra v prípade prekročenia limitu.

ASUS-Fonepad-7-ME175CG-Lock-screen

V tablete sa nachádza operačný systém Android 4.3 Jelly Bean, samozrejme s nadstavbou, ktorá je plynulá a veľmi dobre spracovaná. Aj napriek tomu, že procesor má svoje jadrá taktované na 1,2 GHz tablet je rýchly a nezaznamenali sme žiadne sekanie, alebo spomalenie systému. Prostredie tabletu je priehľadné a spracovanie ikon je veľmi pekné. Príjemná zmena oproti klasickým ikonám v Androide.

ASUS-Fonepad-7-ME175CG-Mini-aplikacie

V tomto prostredí sa taktiež nezabudlo ani na mini aplikácie, ktoré je možné spustiť v okne bez toho, aby sme museli napríklad vypnúť prehliadač, alebo mail. Napríklad v prípade obdŕžania mailu kde sme rýchlo potrebovali potvrdiť dátum a nemali sme po ruke kalendár nám pomohla miniaplikácia kalendár. Ten sme si spustili kliknutím na prvú ikonu zľava, ktorá nám zobrazila miniaplikácie a vybrali sme si kalendár. Kalendár sa zobrazil nad aplikáciou mail a popri tom sme mohli používať aj mail, ale kalendár bol stále viditeľný. Tieto mini aplikácie sú veľmi nápomocné a pevne veríme, že výrobca ich zachová aj pri ďalších tabletoch. Zaujímavé je, že podobné modely v portfóliu má napríklad aj konkurenčný Acer, či Lenovo.

ASUS-Fonepad-7-ME175CG-Mini-aplikacie2

Čo nás ďalej potešilo, bola možnosť nastavenia tlačidla menu ako tlačidlo na zachytenie screenshotu, čo je oveľa pohodlnejšie ako kombinácia tlačidiel napájanie + uberanie zvuku. Okrem klasických Google aplikácii ASUS pridal aj zopár vlastných Task (pripomenutie jednotlivých úloh), App Lock (uzamknutie rôznych aplikácii), Splendid (nastavenie farieb displeja), SuperNote (poznámkový blok), ASUS pexeso na zabavenie a v neposlednom rade nesmieme zabudnúť aj na šetrič napájania na predĺženie životnosti batérie počas jedného nabitia.

ASUS-Fonepad-7-ME175CG-Notifikacna-lista

Výrobca by trošku mohol popracovať na texte v tejto aplikácii. Počas vypnutého režimu text presahuje ostatné písmena ale nie je to nič strašné. V šetriči sú tri režimy nastavenia a to: Ultra-úsporný, Optimalizovaný a Prispôsobiteľný režim. V prispôsobenom režime je možné nastaviť jas pri jednotlivých spustených aplikácii ako maily, hudba, prezeranie web stránok, skype a iné.

Musíme povedať, že tento tablet sa nám veľmi zapáčil a vrelo odporúčame pre tých, ktorý by chceli tablet využívať kdekoľvek sa nachádzajú a byť stále online, či už na sociálnych sieťach, prezerať webové stránky, alebo zahrať si rôzne hry.


Parametre a špecifikácie:

Operačný systém: Android 4.3 Jelly Bean
Chipset: Intel Atom Z2520
Procesor: štvorjadrový 1,2 GHz
Grafika: PowerVR SGX 544MP
Frekvencie: GSM 850/900/1800/1900 MHz, 3G: 850/900/1800/1900 MHz
Rozmery: 199,5×120,8×11,3 mm
Hmotnosť: 340 gramov
Displej: 7 palcový IPS LED, 12800×800 px.
Fotoaparát: 5 MPx (2560×1920 px.), autofókus, nahrávanie Full HD videí (1920×1080 px.)
Predná kamera: 1,2 MPx (1280×960 px), nahrávanie HD videa (1280×720 px.)
Pamäť: 1 GB RAM + 8 GB ROM + 16 GB ASUS Cloud
Globálny prenos dát: GSM, EDGE, WCDMA, HSPA+
Lokálny prenos dát: Bluetooth v4.0, microUSB, Wi-Fi (802.11 b/g/n)
Hudba: MP3 prehrávač, 3,5 mm jack, SonicMaster
Ostatné: minimalizácia aplikácií, multitasking, prehliadač dokumentov, GLONASS, AGPS, GPS, akcelerometer, G-Senzor, E-compas
Batéria: Li-Pol 15 Wh

Hodnotenie: 90%

Plusy:

+ Prítomnosť slotu na microSIM kartu
+ Kvalitný displej
+ Výborne spracované prostredie
+ Rýchly operačný systém
+ Prítomnosť mini aplikácii
+ Šetrič batérie
+ Kvalitný zvuk vďaka SonicMaster
+ 16 GB Cloud úložiska zdarma na 1 rok
+ Výborná cena

Mínusy:

– Chýba blesk
– Málo vnútornej pamäte – 8 GB je na tablet málo
– Chýba senzor okolitého svetla

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Asus MemoPad ME175CG-1B028A poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

ASUS-Fonepad-7-ME175CG-AnTuTuASUS-Fonepad-7-ME175CG-AnTuTu2
ASUS-Fonepad-7-ME175CG-AnTuTuXASUS-Fonepad-7-ME175CG-AnTuTuX2
ASUS-Fonepad-7-ME175CG-CF-BenchASUS-Fonepad-7-ME175CG-Quadrant

ASUS-Fonepad-7-ME175CG-NeNa
ASUS-Fonepad-7-ME175CG-NeNa2
ASUS-Fonepad-7-ME175CG-VellamoASUS-Fonepad-7-ME175CG-Vellamo2
Zapožičal: ASUS