Domov Foto-video Recenzia: Arozzi Occhio a Occhio RL

Recenzia: Arozzi Occhio a Occhio RL

Zdielať

Švédska značka Arozzi je známa vďaka svojim herným stoličkám a stolom. Najnovšími prírastkami v jej produktovom portfóliu sú dve webkamery Occhio a Occhio RL.

Na fotografii Arozzi Occhio RL

Ide v podstate o rovnaké výrobky, pričom drahšia RL má pripevnené kruhové svetlo, ktoré zlepšuje výkon v noci. Obe webkamery nahrávajú video v rozlíšení Full HD pri 30 fps s automatickým zaostrovaním. Výrobca ich nazýva prvými webovými kamerami s označením „True Privacy“, keďže sú vybavené praktickým magnetickým krytom. Ten sa nacvakne na objektív a fyzicky ho zablokuje, takže je odolný voči pokusom o hackerské útoky. Pod objektívom je ručný vypínač mikrofónu, ktorý znemožňuje aj hacknutie zabudovaných mikrofónov, keďže odpojí napájanie mikrofónov. Okrem toho ponúkajú kamery štandardnú sadu funkcií: Montážnu základňu, držiak na statív, 360° otočný stojan a dve notifikačné LED diódy (pre kameru a mikrofón). Aké sú rozdiely medzi jednotlivými kamerami?

Model RL je zabalený vo väčšej škatuli ako jeho lacnejší súrodenec, dôvodom je integrované 6“ kruhové svetlo, ktoré zaberá veľa miesta. Lacnejšia kamera je v menšej škatuli. RL je vďaka svetlu objemná a pri umiestnení na hornú časť monitora je výrazná. Prstencové svetlo poskytuje rovnomerné osvetlenie, ktoré vychádza priamo z kamery. Vďaka tomu eliminuje tiene na prednej strane snímaného objektu (napríklad tváre), avšak za nevýhodu považujeme nemožnosť oddeliť kruhové svetlo od kamery. Kruhové svetlo je napájané cez USB. Kábel pripevnený ku kamere je zakončený dvoma konektormi USB. Druhý z nich sa používa na prenos obrazu a zvuku. Toto je jedna z oblastí, v ktorej sa RL líši od lacnejšieho modelu, navyše ako samostatná kamera na prevádzku potrebuje len jeden port USB.

RL má širokú plastovú základňu, ktorú možno použiť aj ako stojan. Pri používaní však treba určitú opatrnosť, keďže prstencové svetlo môže kameru prevrátiť, akonáhle sa prekročí uhol jej sklonu 30°. Lacnejší model nie je ani zďaleka taký ťažký; zostáva na mieste aj pri naklonení do uhla 90°. Obe webkamery možno otáčať o 360° a dokonca ich možno mierne nakláňať do všetkých smerov. Ak má v monitor používateľa tenké rámčeky pod 10 mm, predný okraj zakryje trochu viditeľnej plochy panela pozdĺž jeho horného okraja. Pripomeňme tiež, že kamery nemožno odpojiť od základne. Obe webkamery sú rovnaké z hľadiska dizajnu a výkonu, odlišuje ich len integrované kruhové svetlo. Obe sú vyrobené z plastu a celková kvalita vyhotovenia je štandardná. Kamery nepôsobia krehko, ale rozhodne nepôsobia ani luxusne.

Na fotografii Arozzi Occhio RL

Predná celosklenená sústava objektívov je vybavená magnetickým krytom. Kryt sa bezpečne zacvakne na objektív. Hoci sa pripevní aj na iné predné časti fotoaparátu, vykazuje sklon automaticky sa vycentrovať nad objektív. Túto funkciu považujeme za veľmi užitočnú. Čo robiť s krytom, keď ho používateľ nepožíva? Výrobca ho odporúča pripevniť na zadnú časť fotoaparátu. Magnetický kryt je vítaným prvkom ochrany súkromia, ale je na mieste otázka, či nie je integrovaný posuvný kryt pohodlnejší. Pod objektívom je vypínač mikrofónu, ktorý preruší jeho napájanie, čím ho na hardvérovej úrovni účinne deaktivuje. Z hľadiska bezpečnosti je to oveľa lepšie riešenie ako základný softvérový prepínač stlmenia mikrofónu. Podľa nás sú tak obe bezpečnostné funkcie pre obe kamery veľmi dobre implementované.

Prepínač stlmenia mikrofónu lemujú dve zelené LED diódy. Ľavá je určená pre aktivitu mikrofónu, LED vpravo nás informuje o tom, kedy kamera nahráva. Obe sú diskrétne a pri používaní ich nepovažujeme za rušivé. Dva predné mikrofóny majú všesmerové snímanie a môžu sa pochváliť technológiou potlačenia šumu. Kábel je natrvalo pripevnený k zadnej časti kamery a nedá sa vybrať ani vymeniť, má dĺžku 1,7 metra. RL má na hornej strane dotykový vypínač svetla, ktorý na menšom modeli chýba. Ním možno prepínať tri druhy svetla. Poradie cyklov je: teplá žltá/studená biela/studená žltá/vypnuté.

Dotykové tlačidlo má ešte jednu funkciu: jeho stlačením a podržaním sa mení jas LED diód. Ak tlačidlo používateľ stlačí a podrží, jas sa bude postupne zvyšovať alebo znižovať v závislosti od pôvodného stavu. Ak potom tlačidlo znova stlačí a podrží, jas sa zmení v opačnom smere ako predtým, možno takto jemne upravovať jas. Zmena jasu svetla možno zjednodušiť pomocou softvéru pre RL, ktorý medzičasom výrobca vydal. Obe kamery sú vybavené skutočným 2 MPx snímačom, ktorý dokáže zaznamenávať video v rozlíšení Full HD, HD a nižších rozlíšeniach pri 30 fps. Za nevýhodu považujeme, že objektív nemá možnosti priblíženia. Kamera používa klasický ovládač MS Windows a ako taká ponúka možnosť pripojenia a používania. Po pripojení k počítaču boli kamera aj jej integrované mikrofóny okamžite viditeľné.

Na fotografii Arozzi Occhio

Snímač aj optika sú v oboch kamerách rovnaké. Kvalita a ich výsledok sú veľmi dobré, scény nie sú prepálené. Pohyby sú plynulé a ich snímková frekvencia zostáva neustále na 30 fps. Systém automatického zaostrovania odvádza dobrú prácu pri zaostrovaní na objekty, ktoré sú pred objektívom. Celkovo je kvalita denného obrazu fotoaparátov veľmi dobrá. Ako to bude vyzerať pri slabom osvetlení? Z dvojice nás viac zaujíma drahší RL, ktorý ponúka kruhové svetlo ako dôvod pre vyššiu cenu a rozmery. Kvalita obrazu je veľmi dobrá, vo videu nebadať nadmerný šum a farby nie sú príliš rozmazané napriek prepínaniu z denného svetla na nočný čas. Rýchlosť uzávierky sa zvyšuje, snímková frekvencia sa pohybuje okolo 28 fps. Objektív nemá problém s automatickým zaostrovaním na čokoľvek, čo pred neho položíme.

Aký je však výsledok pri tme, keď miestnosť osvetľuje iba monitor? Tu sa situácia pre obe kamery zhoršuje. Hoci farby vyzerajú stále prijateľne, rýchlosť uzávierky sa dramaticky zvyšuje, snímková frekvencia klesá na 10 fps. Práca modelu RL je vďaka integrovanému kruhovému osvetleniu odlišná a výsledky z tejto kamery sú tak citeľne lepšie oproti základnému modelu, ktorý integrované osvetlenie nemá. V praxi má kruhové svetlo jasný účel, pretože výrazne zlepšuje zážitok z používania v podmienkach slabého osvetlenia. Rozmazaný a pomalý obraz premení na dobre vyzerajúci obraz tým, že umožňuje kamere nahrávať rýchlosťou blízkou 30 fps s rýchlou uzávierkou.

Ovládací softvér pre webkamery

Zapnutie jedného, alebo dvoch svetiel okolitého osvetlenia zvyčajne stačí na veľmi dobrý nočný obraz z RL. Používatelia, ktorí nechcú používať prstencovú lampu, môžu siahnuť po lacnejšom modeli Occhio (bez označenia RL), ktorý je rozumnejšou voľbou, pretože prstencové svetlo je jediná vec, ktorá ho odlišuje od RL. Silnou stránkou oboch kamier sú ich funkcie zabezpečenia a ochrany súkromia. Magnetický kryt objektívu sa zaklapne na objektív, takže je fyzicky nemožné, aby niekto sledoval používateľa aj keď ho hackne. To isté platí aj pre zabudovaný vypínač mikrofónu, ktorý ho doslova vypne a nielen dočasne stlmí. Aj vďaka tomu sa mikrofón kamery nedá hacknúť.

Zapožičal: Arozzi

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno