Na slovenskom trhu sa v poslednom čase objavuje čoraz viac produktov spätých s vodným chladením. Výhodou tohto systému je oveľa vyššia efektívnosť zariadenia. Arctic je švajčiarska spoločnosť, založená v roku 2001, ktorá sa venuje najmä produktom pre vzduchové alebo vodné chladenia.
Vodné chladenie sa najčastejšie používa na chladenie procesorov, možno ho použiť aj na ďalšie komponenty, ako je grafická karta, avšak s každým pridaným chladeným prvkom sa účinnosť znižuje. Možnosť vyskladať si vodné chladenie takto po blokoch a chladiť nielen procesor, ale aj grafiku, ponúkajú modulárne vodné chladenia, tie sú však často zložité na montáž.
Nami testovaný model – Arctic Liquid Freezer 240 – spadá do kategórie all-in-one (AiO) a teda ako už z názvu vyplýva, ide o chladenie všetko v jednom. Toto riešenie má azda len výhody. Za významnú považujeme ľahkú inštaláciu do počítačovej skrine. Stačí len rozbaliť produkt, pričom z výroby nájde používateľ takmer celý produkt zložený, a stačí ho už iba namontovať do skrine a priskrutkovať ventilátory.
Vodné chladenie sa skladá z viacerých blokov. Jednou zo súčastí je pumpa, ktorá je v časti, ktorá sa pripevní zvyčajne štyrmi skrutkami na základnú dosku a spojí sa tiež teplovodivou pastou k procesoru. Z pumpy smerujú dve hadičky do radiátora. To je tá časť, ku ktorej sa namontujú skrutkami ventilátory. Tie sú osadené pod radiátorom, aby bol dosiahnutý správny tzv. „airflow“.
Princíp fungovania je potom veľmi jednoduchý. Zatiaľ čo procesor produkuje teplo, zahrieva tým kvapalinu v pumpe, ktorá toto teplo jednou hadičkou odvádza do radiátora (radiátor je veľký kovový/hliníkový pasív), na ktorý sú pripevnené ventilátory a tie vďaka otáčaniu túto vodu ochladzujú. Následne putuje ochladená voda druhou hadičkou späť do pumpy, ktorá ochladzuje kvapalinu v pumpe a tá vďaka tomu chladí hrejúci sa procesor.
Arctic Liquid Freezer 240 používa štyri 120 mm ventilátory (pričom dva sú namontované zo spodnej strany a dva z hornej strany radiátora). Jeho balenie obsahuje okrem manuálov aj štyri ventilátory s PWM ovládaním, radiátor s rúrkami vyvedenými k pumpe na CPU a nevyhnutné príslušenstvo, ktoré je nutné na inštaláciu chladenia na základnú dosku a do počítača.
Prekvapením nami tentovaného modelu je prítomnosť štyroch ventilátorov. Zatiaľ čo dva používateľ namontuje pod, ďalšie dva nad radiátor. Liquid Freezer 240 testujeme s počítačovou skriňou Be quiet! Pure Base 600. Tu vidíme jedinú nevýhodu – skriňa nie je stavaná na dvojitý systém ventilátorov a preto sem používateľ dostane jeden rad ventilátorov s radiátorom. Nevýhodou riešenia dvoch ventilátorov v dvoch radoch sú dlhé skrutky – ak používateľ chce použiť iba jeden rad, na upevnenie do skrinky musí pohľadať vhodné skrutky.
Rozdiel teplôt pri chladení s dvomi ventilátormi voči štyrom ventilátorom však nie je veľký a pohybuje sa na úrovni štatistickej odchýlky (cca 1-3 °C). Za výborné teploty môže aj hrubší radiátor, ktorý má hustejšie rebrovanie, čím sa dosahujú lepšie výsledky. Rozmery vodného chladenia sú dosť veľké, najmä pokiaľ ide o hrúbku (čo je dané dvomi radmi ventilátorov). Radiátor má rozmery 272×120×38 mm (Š×V×H), v prípade ak sú namontované iba dva ventilátory, tak treba počítať s rozmermi 272×120×63 mm (Š×V×H), avšak v prípade, ak sú všetky štyri ventilátory osadené, sú celkové rozmery vodného chladenia až 272×120×88 mm (Š×V×H)!
Inštalácia chladenia do skrine prebieha bez problémov (pokiaľ sa teda zmestí). Liquid Freezer 240 testujeme v redakčnej zostave, pozostávajúcej z procesora AMD Ryzen 7 1700X (8C/16T, 3,4 – 3,8 GHz) a základnej dosky ASUS ROG Crosshair VI Hero X370 AMD AM4. Procesor je postavený na 14 nm výrobnom procese, má 95W TDP a vysoký výkon. Vodné chladenie sme osadili na horné pozície počítačovej skrinky Be quiet! Pure Base 600 s jedným radom ventilátorov.
Radiátor možno uchytiť na prednej alebo hornej strane počítača, pričom inštalácia radiátora aj hlavy k procesoru je naozaj veľmi jednoduchá. Pred nákupom azda každého chladiaceho zariadenia odporúčame overiť si, či je chladič kompatibilný s čipsetom. Tento je však plne kompatibilný s platformou AMD Ryzen (AM4), takže pokiaľ používateľ má alebo chce postaviť zostavu na tejto platforme, bude to bezproblémové.
Prekvapením je veľmi tichá prevádzka. Počítač uložený pod stolom je pri používaní takmer nehlučný, čo je zrejme dané lepším rebrovaním radiátora a vyšším výkonom pumpy. Počas dlhodobého testovania sme nezaznamenali žiadny problém, dokonca ani po pretaktovaní (Ryzen 7 1700X sme mali po celý čas na 3,9 GHz). Počas celého testu sme dosahovali teploty najviac 80 °C. Ako teplovodivú pastu sme použili Acrtic MX-4.
Aké je teda chladenie Arctic Liquid Freezer 240? Páči sa nám jednoduchá inštalácia do počítačovej skrine, veľmi dobrý chladiaci výkon a tichá prevádzka. Za nevýhodu považujeme štyri ventilátory a veľkú hrúbku. Priaznivo nastavená je však cena – okolo 85 eur, keďže mnohé podobné zariadenia sú drahšie. Testovaný model určite odporúčame, je vhodný pre AMD Ryzen, aj pre Intel Kaby Lake.
Vďaka chladiacim možnostiam a veľmi dobre nastavenej cene udeľuje redakcia DigitalPortal.sk produktu Arctic Liquid Freezer 240 ocenenie Super cena
Parametre a špecifikácie:
Rozmery: 272×120×88 mm (Š×V×H)
Hmotnosť: 1628 gramov
Ventilátory: 4× 120 mm
Rýchlosť pumpy: 1950 – 5500 RPM
Rýchlosť ventilátorov: 500-1350 RPM
Kompatibilita Intel: LGA 1150, 1151, 1155, 1156, 1336, 2011, 2011-v3
Kompatibilita AMD: AM2, AM2+, AM3, AM3+, AM4, FM1, FM2
Ďalšie výhody: tiché chladenie, dizajn
Hodnotenie: 95%
Plusy
+ Výborný chladiaci výkon
+ Jednoduchá inštalácia
+ Veľmi tichá prevádzka
+ Prijateľná cena (85 eur)
+ V balení štyri ventilátory
Mínusy
– Veľké rozmery (hrúbka)
Vývoj ceny podľa heureka.sk:
Graf ceny produktu Arctic Liquid Freezer 240 poskytuje server Heureka.sk
Zapožičal: Arctic