Domov Novinky Ako výrobcovia obchádzajú zákaz ponúkať pretaktované GTX 1070Ti?

Ako výrobcovia obchádzajú zákaz ponúkať pretaktované GTX 1070Ti?

Zdielať

V prípade veľkosti moderných výkonných grafických kariet je limitujúci faktor predovšetkým chladenie. Ak tak chceme takéto karty zmenšovať, vzduchové chladenie sa stáva nevhodným riešením aj z hľadiska hlučnosti a tak nie je divu, že ZOTAC si pre svoju GeForce GTX 1080Ti ArcticStorm Mini vybral vodné chladenie.

Respektíve ide iba o vodný blok, ktorý pokrýva všetky výkonné súčiastky karty, čiže popri GPU tiež pamäte a napájacie obvody. Karta je tak naozaj malá a keby nemusela vyviesť svoj port DVI nad ostatné porty, mohla by zaberať len jeden slot. Nedá sa ale tiež povedať, že by to bola karta čisto pre Mini-ITX zostavy, pretože takéto karty zvyčajne nemajú prekročiť dĺžku 170 mm, aby nevyčnievali mimo oblasť základnej dosky. Táto karta má dĺžku 212 mm, čo ale tiež nie je veľa.

Na druhú stranu je GeForce GTX 1080Ti ArcticStorm Mini vysoká a určite vyššia ako väčšina, ak nie všetky vzduchom chladené verzie GTX 1080Ti. To by mohlo zabrániť jej inštalácii do radu skríň, za čo môžu pripravené fitingy (G1/4). Vyzerá to ale, že tie budeme môcť presunúť aj do inej pozície, ako ukazujú dva „špunty“ na prednej časti vodného bloku. A že ide o kartu s priezviskom ArcticStorm, nesmie chýbať aj LED podsvietenie bielej farby.

GPU GTX 1080Ti s jeho 3584 CUDA jadrami je z továrne len veľmi mierne pretaktovaná na 1506 MHz do 1620 MHz (predvolený 1480 až 1582 MHz), takže používateľ sám si bude môcť kartu ďalej ladiť, čo bude závisieť aj na chladiacom výkone jeho vodíka. Potrebné bude tiež výkonná vodná pumpa, pretože tá musí byť schopná efektívne pretlačiť chladiace médium skrz iba 0,3 mm široké kanáliky vo vodnom bloku nad GPU.

Čo sa týka chystanej GeForce GTX 1070Ti , o ktorej sa toho narozprávalo už veľa, a to naposledy o jej údajne uzamknutých taktoch. To ale môže mať pôvod niekde inde, pretože sa povráva, že nejde o GPU, ktoré by sa dobre taktovalo nad rámec východiskového nastavenia a zvyšok mohol zariadiť informačný šum.

Táto karta už bola otestovaná okrem iného v testoch Fire Strike Extreme a Time Spy. V prvom teste mala karta získať cca 9500 bodov, čo je presne medzi výsledkami Radeonu RX Vega 56 na nastavenie balanced a turbo. Avšak v Time Spy mala karta získať cca 6800 bodov, a to už je nad sily Vegy 56 a na polceste ku GPU Vega 64. To by tak zodpovedalo aj doteraz udávané cene 429 USD na GTX 1070 Tí, lebo Vega 56 má odporúčanú cenu 399 USD.

Zdroj: Videocardz , techPowerUp