Hoci „jedenástky“ boli predstavené a uvedené na trh na jeseň 2019, rozhodne majú čo ponúknuť. Nedávno predstavené iPhone 12 ešte neprišli na slovenský trh, otestovali sme teda iPhone 11 Pro – najlepší iPhone, ktorý ešte možno ovládať jednou rukou.
Dizajn pokračuje v tradícii predchodcov a veľa sa toho nezmenilo. Konštrukcia je už overená rokmi, je perfektná, avšak iPhone 11 Pro (spolu s ešte väčším 11 Pro Max) priniesli novinku – matný povrch zadnej strany. Zďaleka nezachytáva toľko odtlačkov prstov a nečistôt, ako napr. iPhone 11, ktorý má lesklú povrchovú úpravu. Pripomeňme, že po obvode ostal oceľový rám, čo potvrdzuje masívne a kvalitné šasi. Z hľadiska konštrukčného spracovania zariadenia nemáme žiadne pripomienky a hodnotíme ho ako vynikajúce. Výbava modelu zahŕňa aj možnosť bezdrôtového nabíjania Qi, ako aj odolnosť voči vode a prachu podľa IP68 (čo je už viac rokov pri iPhonoch samozrejmosť). Pre používateľov odporúčame rovno aj kúpiž kvalitné puzdro. Spolu so smartfónom sme testovali dve takéto home-made Voyage, ktoré sú už na prvý pohľad veľmi štýlové a nám sa páčilo.
Balenie telefónu je rovnaké ako je zvykom u kalifornskej spoločnosti. Je tu prepojovací kábel, nabíjačka (pri modeloch iPhone 11 Pro a Pro Max je dodávaná výkonnejšia, 18W nabíjačka ktorá má USB-C) a špuntové slúchadlá. Toto je už klasika pri iPhonoch, niekoľko rokov audio konektor chýba. Avšak pri najnovšej generácii v mene šetrenia alebo ekológie nie je pribalená ani nabíjačka, ani slúchadlá. Telefón je dostupný celkovo v štyroch farbách – v striebornej, sivej a zlatej (čo je klasika), ale taktiež v nami testovanej polnočnej zelenej, ktorá vyzerá veľmi zaujímavo. Vyberať pri kúpe takisto možno z troch veľkostí vnútornej pamäte – 64GB ako základný model, 256GB a nami testovaná 512GB kapacita. Telefón možno objednať pohodlne online v Planeo elektro s bezplatným doručením domov do 24 hodín, pričom predajca ponúka aj možnosť mesačných splátok.
Rozhodne oceňujeme kompaktné rozmery 144×71×8 mm a hmotnosť len 188 gramov vďaka čomu sa dá telefón ľahko a jednoducho ovládať aj jednou rukou. Hoci je 11 Pro rozmerovo väčší a ťažší ako nedávno testovaný iPhone SE (2020), stále ide o telefón s rozumnými hodnotami na každodenné používanie. Páčia sa nám príjemne zaoblené strany, vďaka čomu sa telefón drží veľmi dobre v ruke počas celého dňa a netlačí do dlaní. Práca aj ergonómia je vďaka prijateľným rozmerom a hmotnosti veľmi dobrá. Potešia takisto kvalitné stereo reproduktory: hlavnému reproduktoru, ktorý je zároveň telefónny reproduktor, asistuje druhý reproduktor na spodnej strane a novinkou v telefóne je takisto certifikácia Dolby Atmos.
Konektivita zariadenia ponúka okrem Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6) a Bluetooth v5.0 aj NFC a podporu pre najrýchlejšie 4G/LTE siete s rýchlosťami do 1600/450 Mbps (download/upload). V telefóne je aj podpora pre volanie cez 4G sieť (VoLTE), ktoré v prípade Telekomu funguje bezchybne. Podporu má aj od Orange a O2. Sú tu aj navigačné technológie – americký navigačný systém GPS, ruský GLONASS, doplnený je už aj najnovší navigačný systém EÚ Galileo. Zaujímavosťou je prítomnosť QZSS – ide pritom o regionálny navigačný systém pre Japonsko. Čínsky systém Beidou (BDS) sa tu nespomína.
O zobrazenie sa stará 5,8“ OLED displej s označením „Super Retina XDR OLED“, ktorý podporuje aj HDR10 a umožňuje maximálnu svietivosť 1200 nitov. Displej má pomer strán 19,5:9, pri rozlíšení 2436×1125 pixelov (458 ppi). Je tu aj podpora pre True tone na zlepšenie podania farieb. Jemnosť jednotlivých bodov je veľmi dobrá a nemáme k nej výhrady. Vďaka použitej technológie AMOLED panelu oceňujeme fantastické zobrazenie farieb (2000000:1) ako aj perfektnú čiernu. V tomto prípade platí čierny pixel = vypnutý pixel, čím sa výrazne šetrí na spotrebe batérie najmä v prípade, ak má používateľ v systéme zvolený preferovaný tmavý režim tak, ako sme to mali aj my.
Displej je – rovnako ako zadná strana – chránený odolným sklom Corning Gorila Glass. Napriek tomu odporúčame po kúpe nalepiť krycie odolné sklo na displej a používať zadný kryt. Čitateľnosť je výborná aj na priamom slnku, regulácia automatického jasu funguje bezchybne. Medzi ďalšie možnosti, ktoré sú v iPhonoch už dlhodobo, patrí aj funkcia redukcie modrého svetla, ktorú možno načasovať. Výrez v hornej časti displeja zostal rovnaký, má to však svoje opodstatnenie v prípade 3D biometrie rozpoznávanie tváre. Chválime perfektne zvládnuté rýchle rozpoznávanie tváre aj v tme za noci, ale aj v slnečných okuliaroch.
Hardvérová výbava testovaného smartfónu zahŕňa výkonný šesťjadrový procesor Apple A13 Bionic (dve jadrá sú taktované na 2,65 GHz, zvyšné štyri na 1,8 GHz). Výbavu dopĺňa 4GB RAM, čo je menej ako by sme v dnešnej dobe očakávali (pri smartfónoch konkurenčného Androidu). Pri iOS je však aj táto veľkosť RAM viac než dostatočná. Na základe našich skúseností pri testovaní konštatujeme, že zariadenie zvláda veľmi veľa – najmä pokiaľ ide o skutočne výkonný procesor, ktorý vykresľuje všetko rýchlo, bez problémov a zaváhania. Problémy s rýchlosťou a stabilitou sme počas nášho krátkeho dvojtýždenného testovania nepostrehli, všetko je plynulé, multitasking funguje perfektne a to vďaka odladenému systému, ktorým v tom čase bol iOS 14.1.
V najnovšej verzii iOS 14, ktorý bol predstavený v septembri tohto roka a neskôr vyšli v priebehu októbra dve menšie (14.0.1 a 14.1) aktualizácie, patria „novinky“ – widgety (ktoré už veľmi dobre poznáme z Androidu), ako aj zoskupenie aplikácií. Sú to veľmi praktické funkcie a uľahčujú každodenné používanie iPhonu. Plynulé prechody medzi aplikáciami možno však zrýchliť vypnutím animácii systému. Pravidelne pri Androide (ale tiež aj pri zariadeniach s MS Windows) vypíname animácie, ktoré považujeme za zbytočnosť. Animácie v iOS možno vypnúť cez Nastavenia -> Prístupnosť -> Pohyb -> a zapnúť položky „obmedziť pohyb“ a „preferovať prechody s prelínaním“. Práca s telefónom v praxi je perfektná. Vôbec nám neprekážala nižšia kapacita RAM, použitý procesor v smartfóne je bleskurýchly a ide o jeden z najvýkonnejších modelov na trhu. Vhodný je pre náročných používateľov, svoje využitie nájde pri multimédiách, či hraní najnovších hier. Počas nášho používania telefón ani raz nezamrzol, práca s nim bola priam ukážková.
Vypnutie animácií v iOS priamo cez Nastavenia je veľmi jednoduché
V súčasnosti pri zvýšenej hygiene treba dbať aj na mobilné zariadenie a tu príde vhod stupeň krytia IP68, čo umožní jednoduché opláchnutie zariadenia vodou. Oceňujeme aj kapacitu batérie, ktorá je 3046 mAh a pri bežnom používaní vydrží jeden a pol dňa. Rozhodne poteší dodávaná 18W rýchlonabíjačka, ktorá telefón nabije oveľa rýchlejšie, ako dodávaná nabíjačka v prípade smartfónov iPhone 11, alebo iPhone SE (2020) – v oboch prípadoch ide iba o 5W nabíjačku, ktorú používal výrobca už dlhé roky. V praxi sme otestovali, že nabitie do 50% trvá 30 minút a na 100% sa nabije celkovo za 105 minút. Telefón podporuje takisto aj bezdrôtové nabíjanie, ktoré je pomalšie (7,5W), reverzné nabíjanie, žiaľ, chýba. Vďaka NFC technológii, ktorú berieme ako samozrejmosť, možno platiť bezkontaktne smartfónom. V praxi sme si to viackrát otestovali a funguje to bezproblémovo.
Pri minuloročných modeloch sa aj v telefónoch Apple objavili prvýkrát tri snímače fotoaparátu. Jednotlivé snímače sú zaujímavo umiestnené a hoci boli zo začiatku terčom posmechu, určite nebol na mieste. Nám sa rozmiestnenie páči a vidieť, že ide o originálne riešenie: dva sú pod sebou (tak ako ich má iPhone 11), tretí je vedľa nich v strede. Výbavu dopĺňa duálny dvojtónový LED blesk. Pozorné oko si takisto všimne, že logo s nahryznutým jabĺčkom sa posunulo súmerne do stredu zariadenia a zmizol nápis „Designed in California, Assembled in China“.
Fantastický polkruhový ovládač, ktorý medzi jednotlivými objektívmi plynulo prepína
Hoci sú vzadu tri snímače a každý z nich má 12 MPx rozlíšenie, majú rôzne funkcie. Základom je širokouhlý objektív, doplnený o teleobjektív (ktorý podporuje dvojnásobné optické priblíženie bez straty kvality), ako aj ultra širokouhlý objektív na snímanie širokého spektra, pričom uhol záberu je až 120°. Práve vďaka ultra širokouhlému objektívu možno použiť „vzdialenie“, čo príde vhod najmä pri fotení sa pred pamiatkami a na miestach, kde netreba objekty približovať, ale naopak ich akoby oddialiť (0,5-krát, opticky bez straty kvality).
Vďaka rovnakému rozlíšeniu snímačov a výkonnému procesoru výrobca dokázal, že jednotlivé snímače fotoaparátu nie je nutné manuálne prepínať. Aplikácia fotoaparátu ponúka polkruhový ovládač, ktorý medzi jednotlivými objektívmi plynulo prepína. Bez trhania tak možno plynulo prechádzať medzi snímačmi – priblížiť objekt a vzdialiť ho bez trhnutia medzi snímačmi. Ovládanie je neuveriteľne intuitívne a oproti konkurencii maximálne plynulé. Navyše, rozhodne oceňujeme výkon fotoaparátu pri vysokom zaťažení. Telefón zvláda fotiť jednu fotku za druhou a žiadna z nich nie je rozmazaná. V našom redakčnom záťažovom teste sme otestovali, či zvládne mobil v priebehu desiatich minút zrealizovať 500 fotiek (a koľko z nich bude perfektných).
Novinkou v iOS 14 sú widgety a tiež knižnica aplikácii
Výsledkom bola iba enormná spotreba batérie, čo je však pochopiteľné a očakávané. Všetky nami realizované zábery boli ostré a použiteľné. Konštatujeme, že Apple túto časť dotiahol do dokonalosti. Odladený operačný systém aj možnosti fotoaparátu nie sú samozrejmosťou. Napríklad pri tomto záťažovom teste model Samsung Galaxy S20 Ultra pohorel na plnej čiare (už po 20 záberoch sme zistili, že až 15 z nich bolo rozmazaných a nepoužiteľných, čo znamená, že S20 Ultra nestíhal fotiť snímky a bol na podobné veci nepoužiteľný – hlavne, že ho výrobca pasoval ako „fotomobil“ s veľkým PR pri 108 MPx snímači a papierovo vyzeral lepšie).
Azda jediné, čo považujeme za mínus je, že podrobné nastavenia fotoaparátu nie sú priamo v aplikácii, ale treba ísť cez systémovú aplikáciu „Nastavenia“ a tam vyhľadať aplikáciu fotoaparát a preklikať sa do detailnejších nastavení. Toto je však vec iOS ako celku. Na iPhone 11 Pro oceňujeme aj nočný režim, ktorý funguje automaticky a nie je nutné ho manuálne prepnúť. Akonáhle telefón vyhodnotí tmavú scénu, aktivuje nočný režim a nastaví dobu expozície medzi 1 – 5 sekundami, pričom manuálne ju možno nastaviť až do 10 sekúnd. Pripomeňme, že cieľom nočného režimu nie je osvetliť tmu, ale získať pri snímaní čo najviac detailov a snímku presvetliť. Na základe našich testov musíme konštatovať, že režim funguje výborne a aj z ruky možno zrealizovať výborné fotky bez rozmazania vďaka dvojitej stabilizácii.
V balení iPhone 11 Pro a Pro Max je rýchlo nabíjačka s USB-C portom a 1m kábel USB-C/Lightning
Apple zapracoval aj na kvalite a možnostiach videa, pri ktorom platí rovnako plynulé približovanie a odďaľovanie. V telefóne je takisto aj nová funkcia audio zoomu, ktorá pri postupnom približovaní zosilňuje taktiež zvuk. Predný selfie fotoaparát má – takisto ako zadné snímače – 12 MPx. Okrem podpory 4K videa ním možno realizovať aj tzv. slowfies, teda spomalené selfie videá vo Full HD rozlíšení až pri 120 fps. Celkovo sme z kvality fotografii príjemne prekvapení a iPhone 11Pro sa opäť zaradil medzi tie najlepšie fotomobily na trhu. Fotky sú ostré, ovládanie je jednoduché a plynulosť jedinečná, páči sa nám inovované prostredie fotoaparátu.
Apple iPhone 11 Pro je fantastický smartfón aj pre rok 2020 a nezáleží na tom, že už boli predstavené iPhony 12. Kým sa dostanú do predaja u nás, ešte to nejaký čas potrvá. Tak ako pri azda každom iPhone, aj 11 Pro má vysoko nastavenú cenu. Nami testovaný 512GB model stojí v priemere 1300 eur, 256GB verzia vyjde na zhruba 1000 eur a „základný“ 64GB model na 860 eur. Napriek tomu, že tento model bol predstavený minulý rok, ponúka veľmi výkonný procesor, fantastický fotoaparát a ide rozhodne o zaujímavý smartfón aj pre tento rok.
Má všetko podstatné, čo od telefónu očakávame – štýlový dizajn, pevnú konštrukciu, výbornú ergonómiu a bonusom je aj prijateľná hmotnosť a najmä kompaktné šasi. Poteší takisto slušná výdrž na batériu, pravidelné aktualizácie, veľmi dobré stereo reproduktory. Keďže nepodporuje pamäťové karty, odporúčame siahnuť aspoň po 256GB vnútornom úložisku (64GB ako základný model je podľa nás málo). Telefón rozhodne odporúčame (všetkými desiatimi), na nás spravil veľmi dobrý dojem.
Vďaka špičkovým technológiám fotoaparátu udeľuje redakcia DigitalPortal.sk produktu Apple iPhone 11 Pro ocenenie High-End Technológie
Zapožičal: Planeo elektro