Domov Periférie Recenzia: AOC 16G3

Recenzia: AOC 16G3

Zdielať

Otestovali sme kompaktný prenosný 15,6“ monitor, ktorý je napájaný iba cez jeden kábel.

Monitor je prekvapivo malý, tenký a ľahký. Jeho hmotnosť je 1007 gramov a rozmery sú 364×230×2 mm. Pohodlne sa zmestí do puzdra na notebook alebo do puzdra na batoh. Páči sa nám aj stojan, ktorý možno vyklopiť zo zadnej strany obrazovky. Poteší, že je priamo v balení aj puzdro na monitor, vhodný počas prenášania.

Monitor má jednoduchý dizajn s lesklým, ale veľmi hrubým čiernym rámom okolo obrazovky, strieborno-čiernou zadnou stranou. Oceňujeme, že výrobca uprednostnil jednoduchosť používania a výsledkom je displej, ktorý možno nastaviť a začať používať v priebehu niekoľkých sekúnd, stačí pripojiť jediný kábel. Za nevýhodu ale považujeme veľmi široké a nemoderné rámčeky okolo panelu. Cena monitora je na úrovni 220 až 230 eur.

Po pripojení notebooku cez USB-C port je monitor pripojený na plnohodnotné používanie. O zobrazovanie sa stará 15,6“ IPS Full HD displej, ktorý ponúka úctyhodných 144 Hz obnovovaciu frekvenciu, vhodnú pre hráčov. Monitor možno používať aj v orientácii na výšku, čo je skvelé pre vývojárov alebo manažérov sociálnych médií, ale stojan je pri tom rozhodne menej pevný a kábel vyčnievajúci z hornej časti dosť bije do očí.

Páči sa nám však dostatočná dĺžka prepojovacieho káblu (pri použití s notebookom), pri pripojení so stolovým PC pod stolom môže byť kábel krátky. Rozhodne oceňujeme prítomnosť 3,5 mm audio konektora, nevýhodou ale je absencia vstavaných reproduktorov. Za výhodu považujeme navigačný systém s niekoľkými tlačidlami. Nastavenie je podobné klasickým veľkým monitorom, pohyb a menu je jednoduché, ale prehľadné. Milo prekvapení sme boli z režimu ochrany pred modrým svetlom, ktorý nepovažujeme za „must have“ na prenosnom displeji, avšak tu je.

Monitor umožňuje používateľom nakonfigurovať displej podľa toho, aký profil najlepšie vyhovuje ich aktuálnej aplikácii (multimédiá, webový prehliadač, kancelársky softvér atď.). Pri navrhovaní modelu výrobca uprednostnil jednoduchý dizajn pred všetkými ostatnými aspektmi. Ku kvalite farieb a ich zobrazovaniu nemáme výhrady. Obraz je dostatočne ostrý a s testovaným modelom sa dobre pracuje ako so sekundárnym monitorom (napríklad ku notebooku, či PC).

Obnovovacia frekvencia je 144 Hz, čo je príjemná zmena oproti tradičným modelom, a badať aj zameranie na hráčov. Obmedzením však môže byť iba 8-bitová farebná hĺbka a tiež pomalá, 4 ms odozva, ktorá je tradičná pre IPS panely. S maximálnym jasom 250 nitov bude obrazovka fungovať v jasnom kancelárskom prostredí dobre a v niektorých scenároch dokonca aj vonku. A hoci kontrast 1000:1 nemusí byť vhodný na úpravu fotografií alebo iné úlohy náročné na farby, bude vyhovovať vo väčšine ostatných prípadov použitia, ktoré prichádzajú do úvahy.

Prenosný monitor AOC 16G3 sa nám páči. Je ľahký, kompaktný, jednoducho sa nastavuje a na samotný displej sa dobre pozerá. Mrzia nás niektoré obmedzenia, ale tiež veľké rámčeky okolo displeja. Oceňujeme prevádzkové vlastnosti, prehľadné OSD menu, ako aj puzdro priamo v balení. Monitor odporúčame pre používateľov na cestách, a tých, ktorí chcú druhý prenosný monitor pre notebook, alebo pre domácu kanceláriu.

Zapožičal: AOC