Domov Recenzie Recenzia: Alcatel One Touch Idol 6030D

Recenzia: Alcatel One Touch Idol 6030D

Zdielať

alcatel one touch idol 6030d-03Čo Vám napadne, ak spomenieme  spoločnosť Alcatel? V minulosti to bola známa firma, ktorá vyrábala telefóny ako Trium Aria, alebo aj Trium Mars. Po dlhom odmlčaní sa Alcatel vrátil, no zaujal až v poslednej dobe. Model, ktorý sme mali možnosť otestovať má názov  Alcatel One Touch Idol 6030D.
Alcatel  obsahom balenia ničím neprekvapil a našli sme v ňom  len nabíjačku, microUSB kábel na prepojenie smartfónu s počítačom,  čierne špuntové slúchadla a samozrejme dokumenty ako záručný list a stručnú návod na použitie v českom a slovenskom jazyku.

Smartfón má na pravej hrane tlačidlo na ovládanie hlasitosti a nad ním je kryt  pod ktorým je slot pre prvú SIM kartu. Bohužiaľ, nám výrobca vkladanie microSIM karty neuľahčil , takže si pripravte niečo tenké, čím microSIM kartu zatlačíte do slotu. Vo vrchnej hrane je tlačidlo na zapnutie/vypnutie smartfónu a taktiež na rozsvietenie displeja a je tu aj 3,5 mm jack konektor na pripojenie slúchadiel. Na ľavej hrane si našiel miesto slot pre druhú microSIM kartu s takým istým obtiažnym prístupom ako pri prvom slote. Dolná hrana obsahuje len microUSB slot pre nabíjačku a prepojenie s počítačom a je tu umiestnený aj mikrofón. V zadnej hrane smartfónu nájdeme druhý mikrofón, 8 MPx fotoaparát a pod ním LED blesk.  V strede zadného krytu sa leskne názov One Touch a v dolnej časti čiernou farbou názov spoločnosti Alcatel spolu z reproduktorom. Predná strana disponuje 4,7“ IPS displejom z rozlíšením 960×540 pixelov. Pod ním sa nachádza trojica dotykových tlačidiel na ovládanie smartfónu. Nad displejom si našli miesto: slúchadlo, senzor okolitého osvetlenia a priblíženia, 2 MPx kamera na videohovory a notifikačná dióda. Displej je vyrobený technológiou ZeroGap Touch, ktorá zaisťuje, že medzi displejom a krycím sklom nie je žiadna ďalšia vrstva. Nad displejom je tvrdené sklo Dragon Trail. Tieto tvrdené sklá používa napríklad aj japonská spoločnosť Sony.

alcatel one touch idol 6030d-01

Pod displejom búši dvojjadrový procesor MTK 6577 od čínskej spoločnosti MediaTek s taktom 1 GHz. Procesoru sekunduje 1 GB RAM pamäť a grafika PowerVR SGX531. Alcatel One Touch Idol poháňa Android 4.1.2 Jelly Bean. Výrobca trošku pozmenil prostredie podľa svojho obrazu a pridal rôzne widgety, pozmenil aj ikony aplikácii a taktiež pridal mnoho zbytočných aplikácii. Alcatel si zaslúži pochvalu za to, ako optimalizoval prostredie aj keď sa občas objavilo malé spomalenie, no nebolo to nič hrozné. V praxi nás prekvapila rýchlosť čínskeho procesora spoločnosti MediaTek, ktorá zvládla aj náročnejšie 3D hry ako NFS Most Wanted,  ale aj obľúbené hry ako Angry Birds.

Ako sme v úvode spomínali, prístup k microSIM kartám je obtiažny, no naopak potešilo softwarové spracovanie Dual SIM. Všetky možnosti sú v nastaveniach pod možnosťou správa SIM kariet. Tu máte možnosť nastaviť názov SIM kariet, farebne ich odlíšiť a samozrejmosťou je možnosť nastavenia predvolenej SIM karty na volanie, písanie správ, videohovory a dátové pripojenie. V prípade, že nebude nastavená predvolená SIM karta, smartfón stále pred volaním, písaním SMS, použitie dát umožní výber SIM karty, ktorá sa má použiť v danej situácii. Na doplnenie ešte dodáme, že obe SIM karty sú samozrejme aktívne.

alcatel one touch idol 6030d-02

Na prehrávanie hudby sú k dispozícii dva prehrávače. Prvým je prehrávač z dielne Alcatel a ten druhý je klasický Google Play Music. Prehrávač od Alcatel-u je na pozadí bielej farby, čo nie je príliš dobrý výber farby a zmena farby v tomto prípade nie je možná . Skôr by sme privítali tmavšie pozadie, ktoré je pre oči oveľa príjemnejšia ako biele. Ďalšou vecou, ktorá nám v tomto prehrávači chýbala bol ekvalizér.  Ale je v ňom prítomne pridanie skladby do vlastného zoznamu, možnosť nastaviť danú pieseň ako vyzváňací tón smartfónu a tiež náhodný výber prehrávania piesní. Pri prehrávaní piesní je tu možnosť nastavenia zatriasť smartfónom a tak prepnúť na ďalšiu pieseň. Ten,  kto túto možnosť nevyužíva,  bude musieť na prepnutie ďalšej  skladby pokiaľ má smartfón uzamknutý stiahnuť informačnú lištu kde sú ovládania prehrávača. Tu by sme ocenili prítomnosť widgetu na uzamknutej obrazovke.  Čo sa týka zvuku, vytkli by sme  zadný reproduktor. Pri prehrávaní skladieb je v ňom veľmi zlý zvuk, hlavne vtedy, máte hlasitosť nastavenú na vyššej úrovni. Lepšie sú na tom slúchadlá, ktoré sú dodávané k smartfónu. S nimi si hudbu  vychutnáte lepšie. Alcatel je taktiež vybavený FM rádiom, len k tomu aby sme ho mohli zapnúť  je potrebné aby boli pripojené slúchadlá. Aplikácia na prehrávanie videa je pomerne veľmi jednoduchá a vďaka hardvéru dokáže prehrať aj videa v rozlíšení 720p. Prehrávač dokáže prehrávať aj videá v AVI, MP4 a H.264.

alcatel one touch idol 6030d-04

Ako sme spomínali Alcatel pridal do smartfónu bonusové aplikácie a niektoré sú podľa nás zbytočné.

  • One Touch Rádio – príklad zbytočnej aplikácie, nakoľko v systéme je vstavaná aplikácia rádia. Toto rádio vyžaduje pripojenie k internetu a nepomôže ani pripojenie k Wi-Fi, nie je nám jasné prečo;
  • CloudBackup – aplikácia zálohuje alebo obnoví dáta v smartfóne a ponúka možnosť uloženia zálohy na internú pamäť alebo na cloudové úložisko ako dropbox, box a iné;
  • Movie Studio – jednoduchý editor videa, ktorý dokáže strihať video, pridávať fotografie, hudbu a rôzne animácie;
  • Media Share – umožňuje bezdrôtové zdieľanie multimediálneho obsahu pomocou DLNA;
  • OI Nákupný zoznam – aplikácia, ktorá slúži na spísanie zoznamu čo je potrebné kúpiť v obchode;
  • Baterka – užitočná aplikácia, ktorá s pomocou LED blesku premení  telefón na baterku.

Alcatel je vybavený 8 MPx fotoaparátom, ktorý má LED blesk. Pochváliť musíme aj svietivosť F/2.2. Fotografie by sme zaradili k lepšiemu priemeru. Prostredie je jednoduché a prehľadné. Po pravej strane fotoaparátu sa nachádzajú všetky tlačidlá ovládania ako spúšť, prepínanie medzi  fotoaparátom a kamerou, prechod do galérie a taktiež vstup do nastavení. Dostupné režimy sú panoráma, 360 a HDR. Fotoaparát dokáže natáčať videá v rozlíšení 720p a pritom je video kvalitné.

Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 113×68×7,9 mm
Hmotnosť: 110 gramov
Displej: 4,7 palcový IPS displej
Rozlíšenie: qHD 540×960 px, jemnosť 236 ppi
Procesor: dvojjadrový 1 GHz MTK 6577, grafika PowerVR SGX531
Pamäť: 16 GB vnútorná pamäť, 1 GB RAM
Fotoaparát: 8 MPx (3264×2448), autofocus, LED blesk, nahrávanie HD 720p videa
Predná kamera: 2 MPx s nahrávaním HD videa
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA(do 7,2 Mbps), HSUPA (do 5,76 Mbps)
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.0, microUSB, WiFi (802.11 a/b/g/n)
Hudba: MP3 prehrávač, FM Rádio (s RDS), 3,5 mm jack
Ostatné: minimalizácia aplikácií, multitasking, prehliadač dokumentov, GPS, akceloromer
Batéria: Li-Ion 1800 mAh

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Tenká konštrukcia
+ Displej
+ 16 GB vnútorná pamäť
+ Nadpriemerný fotoaparát
+ Funkcie Dual SIM

Mínusy
– Absencia SD karty
– Chýba NFC čip
– Prístup k microSIM kartám
– Zadný reproduktor

Vývoj ceny podľa Heureka.sk:

Graf ceny produktu Alcatel OT-6030D Idol poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

AnTuTuX-Alcatel One Touch Idol 6030DAlcatel One Touch Idol 6030D-AnTuTu
Alcatel One Touch Idol 6030D Vellamo2Alcatel One Touch Idol 6030D VellamoAlcatel One Touch Idol 6030D NenaMark2Alcatel One Touch Idol 6030D NenaMark
Alcatel One Touch Idol 6030D QuadrantAlcatel One Touch Idol 6030D CF Bench
Zapožičal: Alcatel

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno