Domov Audio Recenzia: AKG Y20

Recenzia: AKG Y20

Zdielať

Spoločnosť AKG má v portfóliu množstvo produktov, ktoré patria medzi špičku vo svojej kategórii. Nie nadarmo sa na túto značku obracajú aj svetoznámi hudobníci ako je Quincy Jones či DJ Tiësto. Zameriava sa ale aj na široké masy, pre ktoré sú určené aj nové slúchadlá do uší Y20/Y20U.

AKG Y20 01

Hneď na úvod treba pripomenúť, že sú dostupné dve varianty týchto slúchadiel. Líšia sa len multifunkčným ovládačom, ktorý možno nájsť len v drahšej verzii. Obe verzie ale obsahujú aj malé ochranné koženkové puzdro pre jednoduchšie prenášanie či uskladňovanie. V balení nájdeme hneď tri veľkosti silikónových náušníkov, ktoré sa dajú ľahko vymieňať.

AKG Y20 02

Slúchadlá sú vyrobené z kvalitného polykarbonátu, ktorý je oproti bežným plastom odolnejší a kvalitnejší. Dĺžka kábla je 1,1 metra, čo je dostatočná hodnota, aj keď by nás rozhodne potešila trošku väčšia hodnota. Na druhom konci nájdeme klasický 3,5 mm jack, ktorý je voči flexibilnému káblu ohnutý do pravého uhla.

AKG Y20 03,

Ku kvalite spracovania slúchadiel nemáme žiadne výhrady. Všetko do seba zapadá, nebadáme ani výrobné nedostatky či chyby. Taktiež nám aj vďaka vymeniteľným náušníkom dokonale padli do ucha, z ktorého nám samovoľne nepadali. Toto je veľmi dôležitý faktor, ktorý je pre mnohé lacné špunty kameňom úrazu.

AKG Y20 04

Testovali sme drahší variant s multifunkčným ovládačom a mikrofónom, nájdeme na ňom len jedno tlačidlo, ktorým možno ovládať hovor či prehrávanie. Zamrzí ale absencia ovládania hlasitosti, ktoré by sme veľmi ocenili, aj keď by to malo znamenať mierne zväčšenie rozmerov a pridanie dvoch tlačidiel.

AKG Y20 05

Na ovládači sa nenachádza typický otvor na mikrofón, ktorý poznáme z takmer každých slúchadiel. Napriek tomu dokáže zaznamenávať zvuk, ktorého kvalita je dostatočná. Kvalitou sa nemôže porovnávať s klasickými mikrofónmi, napriek tomu sme mali pocit, že až príliš skresľuje a nedokáže verne zachytiť zvuk. Nie je to ale nič dramatické a na hovory bez problémov postačuje.

AKG Y20 06

Najdôležitejším faktorom pri výbere slúchadiel je ale pochopiteľne ich zvuk. Ten sme testovali niekoľko týždňov, ktorý nám bohato stačil na celkové ohodnotenie. Treba hneď na úvod poznamenať, že zvukový prejav predurčí mnohých konkurentov, zaostáva ale mierne za našimi očakávaniami. Tie sme mali možno až príliš vysoké, môže za to ale hlavne povesť značky, ktorá je na prvotriednej úrovni.

AKG Y20 07

Celkovo je zvuk prijateľný, dominantné sú stredné hodnoty frekvencií. Vysoké tóny reprodukuje dostatočne, na tie najvyššie sa ale nedoťahuje. Keďže ide o slúchadlá do uší, basový výkon nemôže byť ani zďaleka taký, aký je pri veľkých slúchadlách. Nízke frekvencie sú akoby zastrené, čo celkovo kazí inak veľmi príjemný dojem. Je jasné, že pri malých meničoch sa nedajú reprodukovať na vysokej úrovni, výrobca ale mohol zapracovať aspoň na ich čistote.

AKG Y20 10

Celkový dojem máme skôr pozitívny. Príjemné spracovanie, multifunkčný ovládač, vymeniteľné náušníky v balení či prenosné puzdro robia veľmi dobrý dojem. Kvalita zvuku nie je ničím výnimočná, oproti najlacnejším slúchadlám to bude ale krok vpred. Zákazníci, ktorí hľadajú špuntové slúchadlá na cesty či na šport by sa mali zamyslieť aj nad modelom AKG Y20, ktoré rozhodne stoja za to. Rozmyslieť si ale treba, či používateľ využije multifunkčný ovládač, za ktorý si musí priplatiť približne 10 eur. Oficiálna cena pre model Y20 je 19,99 eur a pre model Y20U je 29,99 eur.


Parametre a špecifikácie:

Veľkosť meničov: 8 mm
Frekvenčný rozsah: 20 – 20 000 Hz
Impedancia: 38 Ω
Citlivosť: 110 dB@1 kHz/1 mW
Konektivita: 3,5 mm audio jack
Dĺžka kábla: 1,2 metra
Maximálny vstupný výkon: 10 mW
Hmotnosť: 13 gramov
Farebné prevedenia: biela a čierna (AKG Y20), žltá, modrá, sivá a čierna (AKG Y20U)

Hodnotenie: 80%

Plusy
+ Kvalitné prevedenie
+ Ochranný obal v balení
+ Pribalené tri veľkosti náušníkov
+ Celkový zvukový prejav

Mínusy
– Drahý multifunkčný ovládač bez ovládania hlasitosti
– Mierne nečistý zvukový prejav

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu AKG Y20 poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: DSI Slovakia

Ďalšie odborné recenzie na slúchadlá AKG Y20 nájdete na Recenzie.SME.sk