Domov Foto-video Recenzia: AirLive SmartCube 300W

Recenzia: AirLive SmartCube 300W

Zdielať

Trendom dnešnej doby sú smart zariadenia pre domy a kancelárie.

Do tejto kategórie je možné započítať aj najnovšiu IP kameru AirLive SmartCube 300W, ktorá zaujme rozlíšením 3 MPx a celou paletou funkcií. Preto sme sa rozhodli si ju vyskúšať. Čo kamera ponúka?

Celkovo ide o multifunkčné zariadenie. Pretože ide o IP kameru, tak snímanie obrazu so záznamom vo dne aj v noci nikoho neprekvapí, navyše ale obsahuje i senzor pohybu (PIR) a vie tiež merať teplotu a vlhkosť. Má zabudovaný mikrofón i reproduktor. Hodiť sa môže desaťnásobný zoom. Rozlíšenie snímača 3 MPx ponúka pomerne dosť vysokú kvalitu, ktorá sa v tejto cenovej kategórii len tak nevidí.

Maximálne rozlíšenie je 2048×1536 pri 20 snímkach za sekundu alebo Full HD (1920×1080) pri 30 fps (H.264, MPEG-4 a MJPEG). S tým je potrebné počítať aj v prípade, že chcete záznam z kamery ukladať.

Takéto rozlíšenie zaberie dosť veľa miesta. Kamera má priamo v tele slot na SD kartu alebo je možnosť posielať dáta do cloudu alebo NAS servera. Obraz samozrejme nie je nutné zaznamenávať kontinuálne, možno si nastaviť aj obyčajné zasielanie obrazu alebo fotky až v prípade, keď kamera detekuje pohyb.

Prípadne ho netreba zaznamenávať vôbec a kameru používať iba pre kontrolu určitého priestoru v určitú dobu. Takto sa dá dobre využiť napríklad akoby detská opatrovateľka, kedy zariadenie sleduje spiace dieťa vo vedľajšej izbe. V prípade, že sa dieťa prebudí, používateľa na to môže upozorniť aj zabudovaný reproduktor. Ten umožňuje obojsmernú komunikáciu, používateľ môže na prebudené dieťa v prípade potreby aj rozprávať a pokúsiť sa ho upokojiť na diaľku, kým k nemu príde.

V detskej izbe možno dobre využiť aj senzory vlhkosti a teploty – viete presne, kedy je potrebné prikúriť, alebo naopak vpustiť čerstvý vzduch. Ďalším zaujímavým využitím môže byť náhrada domovej hlásky. Ak je kamera nainštalovaná pred domové dvere (pozor na to, aby nezákonne nezaberala verejné priestranstvo), tak vďaka funkcii detekcie pohybu vie poslať notifikáciu na mobil, pomerne nahlas zazvoniť a dokonca návštevníka uvítať správou, ktorú si používateľ sám vopred pripraví.

V podnikaní, napríklad v maloobchode, sa zase dajú dobre využiť funkcie, ktoré robia štatistiku prichádzajúcich zákazníkov. Kamera zákazníka dokonca pri vstupe pozdraví. Vďaka vstavanej funkcii IVS vie naviac rozoznať tváre jednotlivých osôb.

Funkcia e-Fence zase dokáže vytvoriť elektronický plot. Jednoducho si používateľ nadefinuje zóny, kam nikto nesmie a keď niekto tieto zóny naruší, kamera na to upozorní. Balenie kamery bohužiaľ neobsahuje použiteľný návod v slovenčine, ten si treba nájsť na webe výrobcu.

Veľa ľudí si podobné zariadenia asi nechá nainštalovať odbornou firmou, ale nie každý. Ďalšia menšia nevýhoda je, že pre prvú inštaláciu je potrebné kameru pripojiť káblom k sieti a pomocou Internet Exploreru prejsť základným nastavením, vrátane aktivácie Wi-Fi. Nevýhoda spočíva v tom, že je potrebné si doinštalovať ActiveX. Našťastie ide len o prvotné nastavenie a potom už na Internet Explorer môžete v pokoji zabudnúť.

Pre ďalšie používanie potom zariadenie bez problému funguje bezdrôtovo v rámci Wi-Fi siete, prípade dátového tarifu používateľa. Aplikácia pre mobilný telefón je úplne o niečom inom. Výrobcovi sa po všetkých stránkach vydarila.

Kameru do nej pridáte načítaním QR kódu, ktorý nájdete v krabici. Podporuje živý náhľad hneď zo štyroch kamier súčasne rovnako ako obojsmerný zvuk. Kameru možno vďaka zabudovanému kĺbu, ktorý sa vloží do priloženého podstavca a vďaka dodanej páske prilepiť k stolu alebo pripevniť pomocou skrutiek k stene.

Výrobca nezabudol priložiť okrem skrutiek aj papierovú šablónu s pozíciami pre vŕtanie. Kamera sa do smeru snímania nastavuje manuálne a je určená do vnútorného prostredia. Kamera AirLive SmartCube 300W bezpochyby patrí vo svojej kategórii k najlepším IP kamerám na trhu. Ponúka vysoko kvalitný obraz a veľa nadštandardných funkcií, z ktorých niektoré možno ani nevyužije. Nemusí vás to ale trápiť, pretože jej cena okolo 160 eur je porovnateľná s cenami kamier, ktorým sa o takej výbave môže iba snívať.

Parametre a špecifikácie:

Rozhranie: 1× RJ 45 (10/100 Mbps), 1× microSD
Napájanie: nemá
Rozmery: 94×64×40 mm
Hmotnosť: 150 gramov
Formát súborov: 
H.264, MP4
Pamäťové médiá: microSD
Typ snímača: CMOS
Zameranie: outdoorové

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Veľmi dobré spracovanie
+ Multifunkčné zariadenie
+ Prijateľná cena/kvalita
+ Zabudovaný mikrofón
+ Prítomný senzor pohybu

Mínusy
– Nutnosť nainštalovať ActiveX
– Problémy cez Internet Explorer

Zapožičal: AirLive