Domov Periférie Recenzia: ADATA SC750 500GB

Recenzia: ADATA SC750 500GB

Zdielať

Otestovali sme USB kľúč a jeho rýchlosti na rôznych zariadeniach.

Zamerali sme sa predovšetkým na prenosové rýchlosti v závislosti od použitého hardvéru a súborového systému. Kompaktný SSD v tvare USB kľúča je vybavený zasúvacím USB-C konektorom s rozhraním USB 3.2 Gen 2, ktoré je spätne kompatibilné s USB 3.1 (teoretická priepustnosť 10 Gbps / 1,25 GB/s). Výrobca deklaruje maximálne teoretické rýchlosti čítania 1050 MB/s a zápisu 1000 MB/s. Rozmery zariadenia sú 53×28×12 mm (H׊×V) a hmotnosť je 12 gramov.

Dizajn kombinuje striebornú farbu hlavného šasi s čiernymi plastovými prvkami na koncoch. Konštrukcia je plastová, čo je pre bežné domáce použitie adekvátne, avšak pri častom prenášaní alebo používaní v náročnejších podmienkach môže byť vnímané ako menej odolné. Absentuje očko pre prípadné uchytenie na kľúčenku, čo vzhľadom na malé rozmery zvyšuje riziko straty.

Testovanie prebiehalo s použitím notebooku MacBook Pro (procesor M1 Max, macOS Sequoia 15.3.2) a tabletu iPad Pro (procesor M1, iPadOS 18.3.2). Na meranie rýchlosti na Macu sme použili aplikáciu Blackmagic Disk Speed Test a na iPade pomerne málo známy Disk Test by Magic Benchmark. Radiče Thunderbolt/USB portov v Macoch s procesormi Apple Silicon môžu v niektorých scenároch vykazovať odlišný výkon v porovnaní s predchádzajúcimi generáciami s Intel procesormi.

Najprv sme otestovali natívny súborový systém pre macOS, APFS. Na MacBooku Pro sme namerali rýchlosť zápisu 930 MB/s a čítania 925 MB/s. Na iPade Pro to bolo tradične pomalšie – zápis 784 MB/s a čítanie 553 MB/s. V šifrovanej verzii APFS boli rýchlosti podľa očakávania nižšie, rozdiely však boli väčšie, než by mali byť, nakoľko šifrovanie je hardvérovo urýchľované a APFS je natívny súborový systém pre macOS a iPadOS.

Na MacBooku bola rýchlosť zápisu 666 MB/s a čítania 764 MB/s. Pre porovnanie, v prípade externého SSD Samsung T7 boli rozdiely medzi šifrovanou a nešifrovanou verziou APFS citeľne menšie. iPad Pro sa v zápise pri šifrovanom APFS prepadol na len 78 MB/s a čítanie dosiahlo 434 MB/s (podobný prepad sme zaznamenali aj pri teste so spomínaným SSD od Samsungu). Vyskúšali sme aj starší súborový systém HFS+, ktorý bol nahradený súčasným APFS v macOS High Sierra a iOS 10.3.

Zaujímavosťou je, že Apple zvládol operačné systémy navrhnúť tak, aby sa súborový systém vedel zmeniť bez formátovania disku a vymazania všetkých údajov. Na MacBooku bol zápis v porovnaní s APFS pomalší (856 MB/s), čítanie však bolo mierne rýchlejšie (934 MB/s). HFS+ na iPade sa, podobne ako šifrované APFS, prepadol – rýchlosť zápisu bola len 42 MB/s (najnižšia nameraná hodnota v článku) a čítania 538 MB/s.

Rýchlosti zápisu a čítania, samozrejme, závisia od mnohých faktorov a drobné rozdiely netreba preceňovať. Otestovali sme aj najuniverzálnejší súborový systém pre multiplatformové použitie, ExFAT od Microsoftu. Rýchlosti zápisu boli nízke – na MacBooku Pro len 225 MB/s a na iPade Pro ešte menej, 167 MB/s. Naopak, rýchlosť čítania na MacBooku Pro bola výborná, 937 MB/s, čo je druhá najrýchlejšia hodnota rýchlosti čítania v teste (prekonal ju len NTFS).

Na iPade Pro bola rýchlosť čítania ExFAT 675 MB/s. Súborový systém NTFS sme testovali len na MacBooku Pro. Apple zariadenia štandardne nevedia zapisovať na úložiská naformátované na NTFS. Na macOS sa dá tento problém obísť nainštalovaním softvéru, napríklad plateného Paragon NTFS for Mac alebo bezplatného Mounty for NTFS (ktorý však nedosahuje kvalít platenej alternatívy).

Pre zapisovanie na NTFS úložiská cez iPad je potrebné použiť špeciálne zariadenie (napríklad značky RAVPower), ktoré funguje ako bezdrôtový súborový server. Pri použití Paragon NTFS for Mac sme na MacBooku namerali rýchlosť zápisu 703 MB/s a rýchlosť čítania 939 MB/s, čo bola najvyššia rýchlosť čítania v teste a zároveň aj celkovo najlepšia kombinácia rýchlostí. Otestovali sme aj prehistorický súborový systém z čias MS-DOS, FAT32.

FAT32 síce nepodporuje súbory väčšie ako 4GB, no niektoré zariadenia ho stále vyžadujú. Na MacBooku Pro nám testovací softvér najprv hlásil nereálne rýchlosti a následne operácia zlyhala. Na iPade Pro bola rýchlosť zápisu len 168 MB/s, no čítanie dosiahlo celkom slušných 655 MB/s. Pri kopírovaní veľkého množstva malých súborov je rýchlosť citeľne nižšia ako pri prenose niekoľkých veľkých súborov.

Problémy taktiež robia knižnice aplikácií, napríklad Apple Photos knižnica (súbor s príponou .photoslibrary), ktorá sa kopíruje výrazne dlhšie. Kľúč sme použili aj na lokálnu inštaláciu macOS Sequoia – inštalácia bola citeľne rýchlejšia ako pri použití bežného USB kľúča alebo externého klasického HDD. Používať testované zariadenie ako trvalo pripojené externé úložisko na rozšírenie kapacity pre prenosné MacBooky neodporúčame kvôli jeho rozmerom.

A tiež kvôli možnému blokovaniu susedných USB-C (Thunderbolt) portov. V prípade použitia s dokovacou stanicou alebo v stolných Macoch však môže fungovať veľmi dobre. Pokiaľ sa externé úložisko príliš nevyťažuje a nezahrieva, je vhodnou voľbou. Pri intenzívnej záťaži je však lepšie použiť klasické externé SSD s hliníkovým šasi, ktoré lepšie znáša zahrievanie a je menej náchylné na tzv. thermal throttling (spomaľovanie rýchlosti z dôvodu prehrievania).