Domov Periférie Recenzia: ADATA SC685 1TB

Recenzia: ADATA SC685 1TB

Zdielať

Otestovali sme malý a zároveň kompaktný externý disk, ktorý používa rozhranie USB-C a taktiež zachováva kompatibilitu s klasickým USB 3.0 portom. V predaji sú štyri verzie – 2TB, 1TB, 500GB a 250GB, my sme testovali 1TB verziu.

Šasi disku je z plastu, jeho činnosť indikuje malá modrá LED dióda. Konštrukčné spracovanie je na výbornej úrovni, nemáme k nemu pripomienky. V predaji je v dvoch farebných verziách – v čiernej a nami testovanej bielej. Rozmery sú pomerne miniatúrne – 85×55×10 mm a hmotnosť má iba 35 gramov. Dizajn je jednoduchý. Kým na prednej strane je iba logo výrobcu a nápis SSD, na zadnej strane sú základné informácie o disku. Pre používateľa je k dispozícii aj pribalený 10 cm prepojovací kábel (USB-C – USB-C) a zároveň druhý dodávaný kábel USB-C – USB-A.

Externý disk sme na začiatku testovania naformátovali najprv na exFAT a overili sme si funkčnosť v praxi s mobilnými zariadeniami. Totiž práve vďaka USB-C konektoru na oboch stranách disk možno použiť ako externú pamäť pre smartfóny. Pri testovaní cez smartfón bol disk okamžite prístupný so zobrazovaním jeho obsahu. Pracovalo sa s ním veľmi pohodlne, pričom sme ho testovali so Samsung Galaxy S20+. Neskôr sme porovnali rýchlosti disku pri exFAT a tiež NTFS. Na test externého SSD, pripojeného cez dodávaný USB kábel do USB-C portu, sme použili redakčný notebook Acer Swift 5.

V praxi sme dosiahli výsledky 556 MB/s pri čítaní a 517 MB/s pri zápise na disk s pripojením cez USB-C. Podobné hodnoty sme zaznamenali s pripojením cez USB 3.0, a to 554 MB/s pri čítaní a 511 MB/s pri zápise. Výsledky sa medzi exFAT a NTFS nelíšili, hodnoty sa pohybovali na úrovni štatistickej odchýlky 1%. Výhrady máme ku dvom dodávaným krátkym káblom, ktoré spôsobovali občasné samo-odpájanie/pripájanie disku a skresľovali rýchlosti. Riešením je dokúpiť, resp. použiť iné káble spolu s externým diskom.

Testovaný model nás veľmi milo prekvapil, vzhľadom na nízke rozmery a hmotnosť ponúka veľmi dobré rýchlosti zápisu a čítania. Tie sú porovnateľné so štandardnými SSD SATA diskami, ktoré sa používajú v počítačoch a notebookoch. Výrazný rozdiel je však v tom, že disk možno používať prakticky s akýmkoľvek (ľubovoľným) zariadením – s počítačom, notebookom, smartfónom, tabletom, alebo taktiež s NAS serverom. Dáta na zálohy a časté prenášanie sú používateľovi k dispozícii prakticky kdekoľvek, disk sa zmestí do tašky, kabelky, či zadného vrecka.

ADATA SC685 je malý, ľahký a najmä kompaktný externý SSD s kapacitou 1TB. Svoje uplatnenie si nájde pri práci s dátami ako napríklad záloha fotografií a videí z mobilných zariadení, zálohe dát notebookov či PC. Jeho cena sa pohybuje na úrovni 140 eur, čo je viac, ako by sme očakávali. Potešia vysoké prenosové rýchlosti a nízka latencia, čo umožňuje pohodlné prenášanie dát. Odporúčame však použiť aj šifrovanie, aby v prípade straty disku neprišlo k odcudzeniu dát.

Zapožičal: ADATA

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno