Domov Novinky Prichádzajú procesory AMD Ryzen série 6000 pre notebooky

Prichádzajú procesory AMD Ryzen série 6000 pre notebooky

Zdielať

Na trh prídu procesory AMD Ryzen série 6000 „Zen 3+“ pre notebooky a očakáva sa, že tieto zariadenia budú dominovať v predaji.

Firma AMD predstavila svoju sériu procesorov pre notebooky Ryzen 6000, ktoré sú podľa nej z veľkej časti určené pre prémiové tenké a ľahké notebooky vrátane herných, ktoré sú tenšie a prenosnejšie, než by ľudia mohli očakávať. Podľa spoločnosti sa kupujúci vo veľkej miere prikláňajú k modelom s hrúbkou menšou ako 18 mm a to aj v hernom segmente. Spoločnosť tvrdí, že za posledných niekoľko rokov dosiahla 35% podiel na trhu s hernými notebookmi, pretože jej séria Ryzen 5000 umožnil výrobcom OEM navrhovať takéto modely. Nové procesory sa vraj zameriavajú na energetickú účinnosť a maximalizáciu hustoty výkonu, čo umožňuje vytvoriť ešte kompaktnejšie a výkonnejšie notebooky ako predchádzajúca generácia.

V roku 2022 by malo byť oznámených viac ako 200 nových modelov notebookov s procesormi Ryzen 6000, pričom spoločnosti Acer, ASUS, Dell, HP, Lenovo a Microsoft potvrdili, že sa na nich budú podieľať, pričom prvé modely by mali byť oznámené v období do apríla a modely založené na mobilných procesoroch Ryzen 6000 Pro by mali nasledovať. AMD tiež tvrdí, že kupujúci môžu očakávať ultraprenosné notebooky s 24-hodinovou výdržou batérie neskôr v roku 2022. Všetky dnes oznámené procesory série sú založené na architektúre Zen 3+ a majú kódové označenie „Rembrandt“. Jednou z hlavných zaujímavostí tejto generácie je dlho očakávaný prechod na grafickú architektúru RDNA2 pre deklarované zdvojnásobenie výkonu integrovanej grafiky. AMD tvrdí, že teraz môžete očakávať hrateľnú snímkovú frekvenciu takmer v každej súčasnej hre v rozlíšení 1920×1080 pri použití rozumných nastavení. Podpora zvýšenia rozlíšenia FidelityFX Super Resolution môže ďalej zvýšiť výkon ultraprenosných notebookov, čím sa eliminuje potreba diskrétneho GPU.

Doteraz boli oznámené štyri kategórie čipov. „Ultra-enthusiast“ modely s prívlastkom HX budú mať TDP 45W+, zatiaľ čo modely -H s výkonom 45W sa objavia v bežnejších herných notebookoch a modely -HS budú obmedzené na 35W pre tenké a ľahké herné notebooky. Modely s označením -U majú TDP v rozsahu 15-28W a budú sa vyskytovať v ultraprenosných počítačoch zameraných na produktivitu, ktoré sú stále schopné hrať niektoré hry. Procesory budú poháňať notebooky, ktoré budú konkurovať modelom s procesormi Intel 12. generácie „Alder Lake“. AMD tvrdí, že jej konkurent „bojuje“ s výrobou čipov vhodných pre tenké a ľahké výkonné notebooky, a poukazuje na to, že mobilné procesory Alder Lake majú dve až šesť výkonných jadier v porovnaní s ôsmimi jadrami AMD. Zatiaľ čo jej vlastné porovnanie ukázalo, že Ryzen 9 6900HS prekonal najnovší Core i9-12900HK od Intelu v Cinebench so všetkými aktívnymi vláknami, AMD tvrdí, že má 2,62× vyšší trvalý výkon na watt, 35W v porovnaní so 110W, a to aj v oveľa kompaktnejšom notebooku.

AMD tvrdí, že ultraprenosné notebooky bez diskrétnych GPU budú schopné spustiť moderné hry pri primerane vysokých nastaveniach. V porovnaní so sériou Ryzen 5000 deklaruje 1,3-násobné zvýšenie výkonu CPU a 2-násobné zvýšenie výkonu GPU pri rovnakej úrovni TDP 28W a navyše 3-hodinový nárast výdrže batérie aj pri použití rovnakého šasi a batérie notebooku. Výkon integrovaného GPU sa vraj výrazne zvýšil, a to pri hraní hier aj pri tvorbe obsahu. Spoločnosť opätovne predstavila názvy modelov integrovaných GPU generácie RDNA2. Všetky časti Ryzen 9 a Ryzen 7 „Rembrandt“ budú vybavené iGPU Radeon 680M, ktorý má 12 vykresľovacích jednotiek. Spoločnosť tvrdí, že jeho výkon sa v niektorých hrách blíži k výkonu rozpočtového GPU GeForce GTX1650 MaxQ od NVIDIA pri rozlíšení 1920×1080 a dokáže ho prekonať s funkciou FidelityFX Super Resolution nastavenou na režim Balanced. Všetky procesory Ryzen 5 budú mať integrovanú grafiku Radeon 660M so 6 vykresľovacími jednotkami.

Zmeny na úrovni platformy zahŕňajú dlho očakávaný upgrade na PCIe 4.0 pre zvýšenie šírky pásma pre diskrétne GPU a SSD. Mobilné procesory série Ryzen 6000 budú vyžadovať operačnú pamäť DDR5 (až 6400MT/s) alebo LPDDR5 (až 4800MT/s) a spoločnosť tvrdí, že neočakáva, že by dodávky boli pre výrobcov OEM notebookov obmedzením. V celom rade bola integrovaná bezpečnostná a šifrovacia technológia Pluton spoločnosti Microsoft. K dispozícii je dekódovanie AV1 priamo v počítači spolu s DisplayPortom 2.1, adaptívnou synchronizáciou UHBR10, HDMI 2.1 (48 Gb), Wi-Fi 6e a Bluetooth LE 5.2. Možnosti na úrovni platformy zahŕňajú USB4, integráciu Microsoft Pluton a rýchle bezdrôtové pripojenie

Zdroj