Domov Periférie Recenzia: Cherry DW5100 a DW3000

Recenzia: Cherry DW5100 a DW3000

Zdielať

Na trhu je veľa bezdrôtových klávesníc a mnohí používatelia ich uprednostňujú kvôli ich väčšej mobilite.

Cherry má v portfóliu viacero modelov, my sme testovali dva sety klávesnice a myši s označením DW5100 a DW3000. Začnime s DW5100, ktorá prichádza v jednoduchej bielej krabici s čiernymi popismi. Vo vnútri je klávesnica a myš, prijímač a manuály. Základom napájania sú potom dve AA, resp. dve AAA batérie, ktoré sú dodávané s produktom. Klávesnica vyzerá na prvý pohľad elegantne, je tenká, avšak dosť ťažká, keďže má hmotnosť až 800 gramov. Ponúkne štandardné rozloženie kláves, ku ktorým má ďalšie štyri z nich sú funkčné – kalkulačka, e-mail, domáca stránka v prehliadači a zamknutie konta vo Windows. K dispozícii je taktiež aj šesť tlačidiel na spodnej strane – tri sú na reguláciu hlasitosti (plus/mínus, stlmenie zvuku) a tri na ovládanie multimédií (predošlá a nasledujúca pieseň, play/pauza).

Hoci je klávesnica medzi konkurentmi pomerne tichá, v porovnaní s inými membránovými klávesnicami je hlučnejšia a má aj vyšší zdvih. Píše sa na nej veľmi dobre, páči sa nám česko-slovenská lokalizácia kláves. V testovanom sete je aj myška, ide o rovnaký model ako samostatne predávaná myš – MW 3000. Myš je určená aj menej náročnejším používateľom a hoci dizajn je jednoduchý, ergonómia držania má svoje rezervy. Kvalita spracovania je dobrá, myš je pevná avšak vyrobená z plastu. Myš je dodávaná spolu s dvomi AAA batériami. Nano receiver zdieľa spolu s klávesnicou, čo je priam ideálne pre úsporu USB portov v počítači. Komunikácia prebieha v 2,4 GHz pásme s dosahom 7 metrov. Výdrž batérie udáva výrobca na 24 mesiacov. MW3000 ponúka okrem základných troch tlačidiel (ľavé, pravé a koliesko) aj dpi prepínač (1000, 1750 dpi) a dve makro tlačidlá na pravej strane, ktoré majú funkciu tlačidiel späť, dopredu v prehliadači. Optický senzor je dobrý a presný, pri používaní na rôznych povrchoch sme nezaznamenali problémy.

Bezproblémovo sme používali taktiež aj klávesnicu, ktorá ponúka dostatočne veľké medzery medzi klávesmi, čo zamedzí častým preklepom. Poteší výklopný stojan po stranách. Oceňujeme veľký dvojriadkový enter, ale aj dostatočne veľký backspace. Pravý shift je skrátený a to vďaka tlačidlu „&“, avšak ľavý shift je dostatočne veľký. Rozmery aj veľkosť ostatných tlačidiel sú ale štandardnej veľkosti. Oceňujeme, že sú presne také, aké majú byť a v bežnom rozložení, na ktoré sme zvyknutí. Set klávesnice a myšky DW5100 je zaujímavý, vyrába sa v čiernej a bielej farbe. Za cenu 40 eur výrobca ponúka klávesnicu, ktorá je pohodlná na každodenné písanie. Spoločný USB prijímač poteší používateľov, ktorí nechcú, aby im klávesnica a myš zaberala dva USB porty. Na klávesnici sa dobre píše, škoda vyššej hmotnosti. Myš ponúka zaujímavý dizajn a dobrú ergonómiu.

O niečo lacnejší je potom set klávesnice a myšky DW3000. Má takisto spoločný nano receiver, ktorý stačí zapojiť do počítača. Na klávesnici sa dobre píše, ale zaznamenali sme občasné problémy s komunikáciou počítača – občas nám akoby „vypadli“ písmená, čo prisudzujeme problému s nano USB prijímačom. Ten možno počas prenášania skryť do myšky, alebo ponechať v notebooku počas prenášania, keďže je malý a nezavadzia (podobne ako pri DW5100). Hoci je Cherry známy výrobou legendárnych spínačov MX, v tomto modeli sú membránové spínače a teda rovnaké ako v bežných kancelárskych klávesniciach. Absencia mechanických spínačov má aj svoje výhody – klávesnica je pomerne tichá, ale má tu rezervy a nie je najtichšia (v porovnaní s konkurentmi s membránovými spínačmi, tak ako DW5100), v porovnaní s mechanickými spínačmi je oveľa tichšia.

Zdvih klávesnice je malý, no nie typický ako sú v notebookoch. Oceňujeme prítomnosť česko-slovenskej lokalizácie kláves. K dispozícii sú skratky – kalkulačka, mail, domáca stránka v prehliadači a prechod počítača do režimu spánku. Myš v rámci setu ponúka tri základné tlačidlá (ľavé, pravé a koliesko), chýba možnosť nastavenia dpi, čo možno nastaviť priamo v systéme. Presnosť dosahuje 1200 dpi, na bežné kancelárske alebo menej náročné použitie to menej náročným používateľom stačí. Povrch z drsného plastu pôsobí štýlovo, nezachytáva odtlačky prstov ani nečistoty. Set klávesnice a myšky DW3000 je zaujímavý počin, zameraný na bežných a na cenu orientovaných používateľov. Za cca 25 eur používateľ dostane zaujímavý produkt pre počítače aj notebooky, ktorý napája obe zariadenia na jeden nano receiver, ponúka pomerne tichú a kompaktnú klávesnicu s malým zdvihom. Dobre sa na nej píše, škoda len niekoľkých výpadkov počas aktívneho písania.

Zapožičal: Cherry