Používatelia, ktorí už niekedy prišli o cenné dáta alebo fotky, by mali svoje dáta dôsledne chrániť. Aby ste nepoznali ten pocit, aké to je, pripravili sme pre vás osem tipov pre bezpečné ukladanie a zálohovanie.
1. Pri zálohovaní fotiek nespoliehajte na Facebook, Instagram a iné podobné služby. Kvalita fotografií, ktoré pri bežnom nastavení pošlite na sociálne siete, je pri uložení oproti originálu znížená. Ak budete chcieť niekedy v budúcnosti vytlačiť fotku stiahnutú spätne z Instagramu, budete sklamaní.
2. Priebežne mažte fotografie, ktoré nie je potrebné archivovať. Digitálnym fotoaparátom alebo mobilným telefónom vytvorí väčšina ľudí spravidla približne päťkrát viac fotografií, než stojí za archiváciu. Každú scénu fotíme niekoľkokrát s tým, že vyberieme najlepší. Pokiaľ z jednej oslavy nafotíte 100 obrázkov a všetky budete archivovať, pravdepodobne sa k nim už nikdy nevrátite. 20 z nich stojí za uloženie.
3. Fotky si zoraďte do prehľadných zložiek. Ak budete mať všetky súbory na disku bez jasne dané štruktúry zložiek, pravdepodobne je už nikdy nájdete. Vytvorte si zložky podľa tém alebo najmä v prípade fotografií podľa dátumu snímania. Obe varianty môžete jednoducho kombinovať. Do zložky s názvom „2017“, vkladajte vnorené zložky s poradím mesiaca a popisu, napríklad „01 lyžovanie v Alpách“, „02 oslava výročia svadby“.
4. Neuchovávajte fotky len na pamäťových kartách. Pamäťové karty sú síce na prvý pohľad najjednoduchším a zároveň najdostupnejším zálohovacím zariadením (ak počítame priebežné náklady v rádoch desiatok eur). Možno ste aj vy zažili situáciu, kedy ste našli doma niekoľko rokov nepoužívanú pamäťovú kartu, ktorá skrátka nešla prečítať, alebo ste vybrali polámané kartu z peňaženky, ktorú nosíte v zadnom vrecku nohavíc.
5. Pravidelne zálohujte fotografie z mobilných telefónov. Mobil je nejnespolehlivějším zariadením pre uloženie dát. Často padá na zem, môžete ho zabudnúť na stole v bare, alebo vám ho niekto ukradne. Nenechávajte svoje cenné spomienky len v jeho pamäti.
6. Naučte sa používať externý pevný disk. Radšej než len do notebooku, ktorý nosíte denne so sebou, zálohujte dáta na externý pevný disk. Myslíte si, že je to drahé? Napríklad na malý prenosný externý disk Toshiba Canvio Alu s kapacitou 2 TB, ktorý stojí 2 800 Sk, uložíte približne 500 tisíc fotografií. Spočítajte si, koľko vás vyjde zálohovanie jednej fotky.
7. Dôležité dáta ukladajte duplicitne – na pevné úložisko a do cloudu. Nech je úložný systém akokoľvek technicky vyspelý, môže zlyhať. Aj o najlepšie zálohované dáta môžete prísť pri živelnej pohrome alebo krádeži. Záloha len na jednom fyzickom mieste nie je stopercentné. Najbezpečnejším riešením je preto mať dáta uložené na jednom pevnom disku alebo serveri NAS, ktorý všetky dáta ukladá paralelne na dva pevné disky, a zároveň v niektorej z cloudových služieb pre ukladanie dát, ktoré nedegradujú kvalitu obrázkov.
8. Chráňte pevné disky pred otrasmi, najmä počas ich prevádzky. Mechanika najpoužívanejšieho zálohovacieho zariadenia, klasického pevného disku, je veľmi jemná. Ak máte externý disk pripojený k počítaču a prebieha čítanie alebo zápis dát, chráňte ho pred väčšími otrasmi.