Je to oficiálne: iOS od verzie 15.2 skomplikuje opravu iPhonov v servisných strediskách tretích strán.
Nová správa na stránke podpory firmy potvrdila, že iOS 15.2 prinesie do iPhonov funkciu „iPhone parts and service history“. Táto nová funkcia bude monitorovať vybrané súčiastky v iPhonoch a v prípade ich výmeny upozorní majiteľa smartfónu, či boli menené za originálny diel alebo či výmena prebehla v autorizovanom servise. Táto v podstate dobrá funkcia bude v praxi znamenať, že opravy iPhonov v servisných strediskách neautorizovaných spoločnosťou budú ťažšie a zvýši to aj cenu opráv.
Spoločnosť uviedla, ktoré súčiastky bude nová funkcia monitorovať:
- iPhone XR, XS, XS Max, SE 2020 a novšie – kontrola, či bola vymenená batéria
- iPhone série 11, 12 a 13 – či bola vymenená batéria alebo displej
- iPhone série 12 a 13 – či bola vymenená batéria, displej alebo kamera
Jednotlivé nahradené súčiastky budú označené, či sú priamo od Apple alebo sú to neoriginálne diely. Nie je to však také čiernobiele ako to na prvý pohľad vyzerá. Za prvé, Apple si vyhradzuje právo používať tieto dáta. Spoločnosť tvrdí, že história menených komponentov a opráv je zbieraná za účelom servisných potrieb, analýzu zabezpečenia a na zdokonaľovanie budúcich produktov. Za druhé, kalifornská spoločnosť je „nepriateľská“ aj voči vlastným súčiastkam, ak neboli vložené certifikovaným technikom. Napríklad iPhone 13 obsahuje nový mikrokontrolór, ktorý na iPhonoch série 13 vypne Face ID, pokiaľ technik nepoužil AST2 – Apple Service Toolkit 2 – drahú a proprietárnu službu ktorá vyžaduje odsúhlasenie a certifikáciu priamo od Apple.
Populárny servis iFixit to nazval „kompletne bezprecedentným krokom“. Desiatky tisíc servisov denne menia displej na iPhonoch za výrazne nižšie ceny ako ponúka Apple. Spoločnosť týmto krokom prakticky zamedzí výmenu displeja tretími stranami. Za tretie, cena pôjde hore. Je jasné, že každý, kto bude kupovať iPhone z druhej ruky si bude chcieť pozrieť históriu menených súčiastok. Nakoľko Apple v minulosti označovala aj originálne súčiastky za neoriginálne, pokiaľ neboli menené technikom s certifikáciou AST2, mnoho vlastníkov iPhonov si pôjde vymeniť súčiastky do autorizovaného servisu. Tá istá práca za vyšší peniaz. Aj keď táto funkcia sa v podstate javí ako užitočná, je úplne jasné, ako sa dá priamo samotným Applom zneužiť, aby spoločnosť mohla priamo inkasovať peniaze za drahé autorizované opravy. A taktiež tým zrejme sleduje zvýšiť predaje AppleCare+.