Domov Novinky Mobilný iOS už dokáže formátovať flash disky

Mobilný iOS už dokáže formátovať flash disky

Zdielať

Novinka bola pridaná v prvej vývojárskej verzii iOS 18 a iPadOS 18.

Kampaň na to že iPad bude budúcim počítačom a nahradí ho bežala celé roky, iPadOS však chýbali základné veci. Jednou z nášho pohľadu najdôležitejšou z nich je práca so súbormi v pozadí, keď aplikácie bežiace v pozadí, čiže mimo obrazovku, sa po čase uspia. Najviac to vidieť pri renderovaní videa. Aplikácia musí byť celý čas v popredí a v podstate jediné čo sa dá urobiť je použiť dve okná vedľa seba (Split View), inak sa proces zastaví.

Tento nedostatok je len veľmi čiastočne riešený cez Stage Manager. Rovnako nie je možná ani automatizovaná záloha fotografií na iné úložisko ako iCloud, aplikácie typu OneDrive musia bežať celý čas na obrazovke. Rovnaké problémy trápia aj iOS, kde je to pre absenciu Split View a Stage Managera ešte viac vypuklé. Podpora externých diskov prišla do iPadOS až v roku 2019, keď sa operačný systém pre iPhony a iPady od seba oddelili. A odvtedy sa zásadne nezmenila.

Nedostatky sa tiahli verziami operačných systémov a najväčšia zmena bolo pridanie panela, ktorý informuje koľko dát a času ešte zostáva do skopírovania súboru. Komplikované bolo aj pripájanie externých diskov do iPadov s Lightning konektorom, kde sa pre nízky prúd vyžadoval hub a externý zdroj energie, aj powerbanka, a problematická bola aj rýchlosť rozohrania. Okrem iPadu Pro 2. generácie z 2017 všetky Lightning porty používajú štadard zo začiatku tisícročia USB 2.0.

Operačný systém nevedel ani základnú operáciu ako premenovanie a sformátovanie externého disku. Na toto bolo treba použiť počítač. V júni počas WWDC bola predstavená nová verzia operačných systémov pre iPady a iPhony, a aj keď sa tým spoločnosť nepochválila, už prvá vývojárska verzia obsahuje možnosť formátovať externé disky. Stačí pripojiť disk k zariadeniu, dlhšie pridržať prst na názve disku a zjaví sa možnosť formátovania.

Na výber je Applovské APFS (šifrované a aj s citlivosťou na veľkosť znakov), ExFAT a MS-DOS (FAT). Podpora NTFS zrejme z licenčných dôvodov chýba. Na macOS sa dajú nainštalovať utility, ktoré podporu NTFS do macOS pridajú a umožnia okrem čítania aj zápis a formátovanie na NTFS, na iPadOS a iOS je podpora len pre čítanie a operačný systém ani neumožňuje vytvoriť aplikáciu ktorá by podporu NTFS pridala.

Dokonca šifrovaná verzia APFS bola podporovaná až od iPadOS 14 z roku 2020. Aj keď iPadOS postupne dopĺňa funkcie, ktoré sú na macOS štandardom niekedy už aj desaťročia, stále je to mobilný a značne obmedzený operačný systém. Neumožňuje v zásade žiadne rozšírenie operačného systému,o podporu NTFS cez aplikáciu od tretej strany.

Obmedzenia mobilných operačných systémov od Applu pôvodne súviseli s tým, že iPhony a iPady boli v minulosti veľmi pomalé a takéto operácie by ich hardvér proste nezvládol, v dnešnej dobe konzolových čipov A17 Pro s podporou ray tracing a čipov rodiny M1+ ktoré sa nachádzajú aj v desktopoch však tento argument padá.

Zdroj