Domov Novinky 4ka pokračuje v rozširovaní rýchlej 5G siete

4ka pokračuje v rozširovaní rýchlej 5G siete

Zdielať

Telekomunikačný operátor tento rok vylepšuje svoju mobilnú sieť.

Začiatkom roka operátor úspešne premigroval koncom februára z 3G siete na 4G sieť, ktorá je dostupná pre viac ako 95% populácie Slovenska. Aj vďaka tomu dátová prevádzka v 4G sieti láme rekordy, keď sa v národnom roamingu zvýšila medziročne takmer trojnásobne.

Od marca operátor postupne rozširuje aj svoju rýchlu 5G sieť. Najnovšia sieť postupne pribudne v desiatkach miest po celom Slovensku, pričom koncom júna operátor pokryl ďalšie 3 mestá – Bánovce nad Bebravou, Partizánske a Kežmarok. Čo potrebuješ pre využívanie najmodernejšej siete? Byť v pokrytí siete, čo si môžeš overiť na webe operátora. Vlastniť smartfón s podporou 5G v sieti 4ky a zároveň povolené 5G v nastaveniach mobilného telefónu.

Počas celého tohto a nasledujúceho roka postupne dopĺňa poskytovateľ sieť vysielačov o najnovšiu generáciu AAU antén. Na týchto zariadeniach následne nasadzuje 5G technológiu na dostatočnej šírke pásma, ktorá umožňuje rýchlosť sťahovania dát do 600 Mbps.

Sieť budujú na vyšších frekvenciách primárne určených pre pokrytie husto osídlených oblastí s vysokými požiadavkami na prenosové rýchlosti. 4ka buduje 5G sieť tam, kde vidí potenciál, čiže hlavne tam, kde je veľa zákazníkov, ktorí používajú zariadenia podporujúce 5G technológiu. Počet 5G zariadení v sieti neustále rastie, pričom smartfón s podporou pre tieto siete používa už takmer 20% zákazníkov.

Ďalších viac ako 10 miest chce operátor pokryť počas júla, pričom 5G sieť 4ky už teraz využívajú zákazníci v mestách: Bratislava, Bardejov, Čadca, Levice, Malacky, Nitra, Piešťany, Sereď, Stropkov, Stupava, Topoľčany, Trnava, Žiar nad Hronom, Zlaté Moravce, Zvolen a v časti Banskej Bystrice.

Operátor predtým oznámil, že rozšíril 4G pokrytie, pričom touto rýchlou sieťou pokrýva už viac ako 95% populácie SR. Poskytovateľ buduje sieť na vyššej frekvencii 3,7 GHz, ktorá vyžaduje na pokrytie územia vyšší počet vysielačov, ale zároveň umožňuje poskytovať vyššie prenosové rýchlosti internetu.

Tento rok zmenil poskytovateľ stratégiu pokrývania 5G sieťou oproti minulosti, kedy sa zameriaval na veľké mestá s vysokou hustotou obyvateľstva. Teraz sa sústredí aj na menšie oblasti, v ktorých je vysoká koncentrácia zákazníkov 4ky a 5G zariadení tak, aby mala 5G sieť čo najlepšie využitie.