Domov Novinky Meta otvára svoj systém pre virtuálnu realitu

Meta otvára svoj systém pre virtuálnu realitu

Zdielať

Spoločnosť sa takto snaží už teraz zlepšiť svoju konkurencieschopnosť oproti potenciálnej konkurencii od Apple.

Virtuálna realita, aj keď je tu s nami už pomerne dlho, je stále okrajovou záležitosťou a veľmi sa nepresadila medzi bežnou verejnosťou. Pri predstavení Vision Pro kalifornským gigantom sa síce objavili náznaky, že headset bude podobnou revolúciou ako bol počítač Apple I z 1976. Porovnávali to ku slávnemu prvému Mac z 1984, alebo iPhone, ktorý bol predstavený širokej verejnosti v 2007, žiadna revolúcia sa však zrejme nekoná.

Problémom nie je len vysoká cena headsetu, ktorá začína na 3500 amerických dolároch, a jeho veľmi nízka rozšírenosť, ale aj veľmi slabé prijatie technológie virtuálnej/rozšírenej reality ako takej, ktorá mimo VR hier medzi používateľmi nie je populárna. Dôkazom je aj po prvotnom ošiali prudké klesanie záujmu o demá v Apple Storoch, ako aj o Vision Pro samotný.

Meta, firma stojaca za populárnymi headsetmi Meta Quest, situáciu pozorne sleduje, a oznámila, že jej Meta Horizon OS otvára výrobcom hardvéru tretích strán. Ide po vzore operačného systému Windows, a jej cieľom je rozšíriť vývojársku a používateľskú základňu. Jej operačný systém opisuje ako kombináciu technológii, ktoré poháňajú dnešnú podobu zmiešanej reality a set funkcií, ktoré dávajú sociálnu prítomnosť do centra platformy.

Popisuje, ako vyvinula rozličné technológie na rozoznávanie pohybov očí, tváre, rúk a tela a zároveň technológie, cez ktoré splynie digitálny a fyzický svet. Vzhľadom k zmenám v operačnom systéme a jeho otvoreniu, Meta Quest Store sa premenuje na Meta Horizon Store, podobne ako aplikácia pre Meta Quest, ktorá sa po novom volá Meta Horizon.

Meta udáva, že popularita rozšírenej reality rastie, a to v oblastiach ako hranie hier, zábava, fitness, produktivita a sociálna prítomnosť. Dodáva, že zákazníci očakávajú, že zariadenia, ktoré sú určené pre všeobecné, ale aj špecializované použitie, pobežia na bežnej, rozšírenej platforme, ktorou má byť v tomto prípade Meta Horizon OS. Ako príklad uviedla svet smartfónov a počítačov. Spoločnosť už uzavrela dohody s viacerými inými technologickými obrami, a ASUS ROG už plánuje vyvinúť výkonný herný headset.

Lenovo zas pracuje na zariadení pre zmiešanú realitu za účelom produktivity, zábavy a vzdelávania. Taktiež vyjde limitovaná edícia Meta Quest v partnerstve s Xbox. Práca sa uľahčí aj pre vývojárov, bariéry medzi Meta Horizon Store a App Lab sa budú postupne odstraňovať a umožní každému vývojárovi, ktorý splní základné technické a obsahové podmienky, aby mohol svoj softvér distribuovať na platforme.

Rovnako firma vytvorila špecializovanú webstránku pre nový, tzv. spatial app framework, ktorý umožní cez už zavedené nástroje preniesť mobilné aplikácie na Meta Horizon OS, prípadne vytvoriť úplne nové aplikácie pre zmiešanú realitu. Spoločnosť je taktiež otvorená konkurenčným obchodom s aplikáciami, bude možné použiť aj Xbox Game Pass Ultimate, alebo služby na streamovanie obsahu z PC do headsetov, ako Steam Link alebo vlastný systém Air Link.

1, 2