Skupina Distributed Denial of Secrets (DDoSecret) mala získať všetky dáta zo sociálnej siete Gab, ktorá je populárna najmä medzi americkou pravicou.
Dáta plánujú postupne zdieľať s nimi (selektívne) vybranými novinármi. Samotná platforma únik dát spochybnila. Skupina DDoSecrets v nedeľu večer informovala o úniku viac ako 70 GB dát z platformy Gab, čo predstavuje viac ako 40 miliónov príspevkov. Úmyslom tzv. GabLeaks vraj bolo na danej sieti odhaliť údajných pravicových extrémistov. Pre portál Wired sa k incidentu vyjadrila spoluzakladateľka DDoSecrets Emmy Best. Podľa jej slov unikli nie len všetky verejné príspevky a profily na platforme, ale aj príspevky a správy v súkromných skupinách a na individuálnych účtoch – vrátane ich hesiel. GabLeaks majú teda zahŕňať takmer celý obsah platformy Gab. To by podľa Best malo stačiť na vypracovanie jej kompletnej analýzy.
Skupina DDoSecrets sa však kvôli citlivým a súkromným informáciám používateľov rozhodla uniknuté dáta nezverejniť. Selektívne ich však bude zdieľať s novinármi, výskumníkmi a sociálnymi vedcami. Riaditeľ hacknutej platformy Gab Andrew Torba však údajný incident spochybnil. Vec vraj vyšetrujú, no žiadne nezávislé dôkazy o úniku nemajú. Používatelia sa podľa neho nemusia báť o svoje heslá, keďže tieto sú bežne zabezpečené hashom. Gab predstavuje už druhú pravicovú sociálnu sieť, u ktorej došlo k úniku dát. Po útoku na americký Kapitol (ultraľavicovými extrémistami z Antifa ako aj fanúšikmi prezidenta USA Donalda J. Trumpa) začiatkom tohto roka využili hacktivisti jednoduchú bezpečnostnú chybu proti sociálnej sieti Parler. Získali tak súkromné dáta jej používateľov.
Práve po tomto incidente zažila platforma Gab boom, kedy sa na ňu presunuli kvantá používateľov z Parleru, ktorý svoojho času nezákonne vypol Amazon na jeho cloud serveroch. Sociálna sieť Gab vznikla v roku 2016 ako alternatíva k Twitteru. Podľa jej zakladateľa majú totiž existujúce ľavicové platformy ako Twitter či Facebook monopol na sociálne siete. Gab sa vníma ako platformu, ktorá presadzuje slobodu slova, individuálnu slobodu a voľný pohyb informácii v online priestore. V skutočnosti však zhromažďuje pravicových aktivistov a bielych nacionalistov, ktorých názory nie sú vítané na iných sociálnych sieťach. Platforme Gab niektorí novinári pripisujú viacero násilností, ktoré mohli sprostredkovať. Ide napríklad o streľbu v Pittsburskej synagóge v roku 2018, kedy útočník používal pre šírenie anti-semitických názorov práve Gab. Po incidente ho blokovali giganti ako Paypal alebo Apple.
Ďalším incidentom bol spomínaný januárový útok na americký Kapitol. Mnoho z útočníkov –z radov ultraľavicových extrémistov z Antifa ako aj fanúšikov prezidenta USA Donalda J. Trumpa – využíva práve Gab. Podľa Maxa Aliapouliosa z New-Yorskej univerzity môžu dáta získané z podobných platforiem slúžiť na vytvorenie nástroja, ktorý by zabránil šíreniu tzv. nenávisti a dezinformácii z Gabu na iné stránky. Je však otázne, kto bude určovať, aká je oficiálna „pravda“ a čo sú „dezinformácie“. Cieľom získaných záznamov má byť možnosť vyvinúť spôsoby, ako tento typ obsahu automaticky detegovať. Záznamy by mohli taktiež pomôcť ostatným sociálnym sieťam – ktoré podobný obsah nepodporujú a netolerujú – takéto príspevky automatizovane vyhľadávať a jednoducho vymazávať. Je to však na tenkom ľade, kedy pôjde o cenzúru a šikanu používateľov a obmedzovanie slobody slova. Až čas ukáže…