Domov Periférie Recenzia: ADATA XPG Summoner

Recenzia: ADATA XPG Summoner

Zdielať

Zaujať na trhu herných klávesníc, ktorý je priam už presýtený tradičnými hráčmi, nie je jednoduché.

ADATA prináša svoj model XPG Summoner, ktorý je na našom trhu dostupný za cenu zhruba 100 eur. V predaji sú dve verzie: s mechanickými spínačmi Cherry MX Speed a americkým layoutom, alebo so spínačmi Cherry MX Red a česko-slovenským lokalizovaným layoutom, ktorú sme mali k dispozícii na test. Pritom vôbec nie je bežné – a je to skôr svetlá výnimka – ak má klávesnica lokalizáciu. Drvivá väčšina modelov nie je lokalizovaná a má americký layout. Dôležitým benefitom je taktiež odnímateľná opierka, ktorá napomáha pri používaní a príjemný regulátor hlasitosti. Chýbajú však vyhradené tlačidlá na ovládanie médií (okrem tlačidla stlmenia zvuku), čo môže byť veľmi užitočné v časoch, keď používateľ nehrá žiadnu hru.

Oceňujeme hliníkové spracovanie, povrch je príjemný na dotyk a konštrukcia je dostatočne pevná. Keďže sú klávesy plastové, používateľ nepríde s hliníkovým povrchom často do styku. Hrubý kábel vychádza zo stredu klávesnice, pričom je zakončený dvoma USB portami. Oceňujeme posuvný regulátor ovládania hlasitosti, ktorý je situovaný nad numerickým blokom klávesnice. Zatiaľ čo jeden port slúži na priamu komunikáciu, druhý port funguje na komunikáciu cez USB port na klávesnici v zadnej časti, do ktorej možno pripojiť iné zariadenia (napr. flash jednotku). Opletený kábel je hrubý a nijako sa nevymyká z doterajších „štandardov“ káblov pri iných klávesniciach od výrobcu.

Klávesnica podporuje rôzne prednastavené režimy podsvietenia, medzi negatíva patrí nemožnosť personalizácie v softvéri, ktorý nie je k dispozícii. Nemožno teda podľa potrieb ovládať a meniť preddefinované podsvietenie, programovať makrá a podobne. Obe funkcie možno meniť pomocou klávesovej skratky, ale iba z preddefinovaných možností výrobcu. Počas nášho testovania uviedol výrobca prvý softvér na nastavenie (XPG Prime), ale iba v beta verzii. ADATA však s hernými klávesnicami a myškami iba začína. XPG Summoner bol predstavený len nedávno (na CESe 2021), chce to teda ešte čas, kým sa doladia detaily ako je ovládací softvér ku klávesnici.

Intenzitu podsvietenia klávesnice možno meniť klávesovou skratkou (FN+ šípka nahor alebo nadol upravujú jas – ponúkajú štyri úrovne a vypnutie). Stlačením klávesu FN a klávesom šípka doprava alebo doľava možno meniť medzi siedmimi režimami osvetlenia, ako sú dúhová vlna, atď. Herná klávesnica s mechanickými snímačmi je veľmi dobrá na hranie hier a vďaka lokalizácii je vhodná aj na písanie textu. Hoci na pravidelné písanie textu je podľa nás najvhodnejšia MX Brown, ktorá je tichšia, prípadne MX Silent pre čo najmenej rušivý element. Pre hráčov pre hranie hier je vďaka dobe reakcie naopak najvhodnejšia MX Red.

ADATA XPG Summoner je zaujímavá a cenovo dostupná herná klávesnica, ktoré má však aj svoje prvotné „muchy“ ako je absencia softvéru na personalizáciu. Páči sa nám kvalitné spracovanie, lokalizácia, ovládač hlasitosti, ako aj odnímateľná opierka na zápästie. Poteší funkcia USB rozbočovača, ako aj prijateľná cena, ktorá je nižšia voči viacerým konkurenčným herným mechanickým klávesniciam.

Zapožičal: ADATA

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno