Skupina hackerov v sobotu 19. augusta zverejnila mená a iné osobné údaje viac ako tisíc vysoko postavených policajtov v Bielorusku. Má ísť o odpoveď na údajné policajné útoky voči demonštráciám civilistov.
Informácie o 1003 príslušníkoch policajného zboru unikli z Google tabuľkového editoru. Zverejnené dáta sa týkali najmä vyššie postavených pozícií – zasiahnutí boli poručíci, majori a kapitáni. Svet sa tak dostal k ich menám, dátumom narodenia, pozíciám či oddeleniam, na ktorých vykonávali službu. Hackeri, nazývajúci sa ako tzv. Cyber Partisans poskytli dáta opozičnému spravodajskému portálu Nexta, ktorá publikovala ich needitovanú verziu na svojom oficiálnom Telegram kanále. Spravodajská agentúra získala priazeň protestujúcich poukazovaním na policajné násilie voči demonštrantom. Teraz tvrdí, že pokiaľ bude zadržiavanie protestujúcich policajnými zložkami pokračovať, bude aj naďalej zverejňovať ich osobné údaje. „Ak máte informácie o zločinoch konkrétnych ľudí na zozname a ich osobné informácie (adresy, telefóny, čísla automobilov, zvyky, milenky/milencov) – napíšte botovi [X],” vyzvala Nexta.
Hovorca ministerstva zahraničných vecí Bieloruska potvrdil únik dát na ich webe a zároveň upozornil, že po hackeroch budú pátrať. Stránka ministerstva bola následne zvrhnutá DDoS útokom. Motívom prebiehajúcich protestov v Bielorusku je odpor k regulérne zvolenému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi, ktorý je pri moci už 26 rokov a v posledných voľbách získal 80% hlasov občanov. Spúšťačom demonštrácií boli prezidentské voľby, ktoré sa konali 9. augusta a spôsobili najväčšie protesty v histórii nezávislého Bieloruska. Najmä zo zahraničia (EÚ a USA) sú spochybňované naznačujúc, že mohli byť sfalšované. Aj viac ako mesiac po voľbách prebiehajú v krajine proti prezidentovi protesty, ktorý proti protestujúcim použil, najmä na začiatku policajné jednotky na oslabenie protestov.
Zdroj: CS