Domov Návody Google ľudí sleduje, prečo a ako sa tomu vyhnúť?

Google ľudí sleduje, prečo a ako sa tomu vyhnúť?

Zdielať

Viete že ak máte telefón s operačným systémom Android, je vaša poloha nepretržite monitorovaná? Nie? Ukážeme si, ako takú službu vypnúť, vymazať jej históriu, alebo naopak prečo ju ponechať zapnutú. Toto platí len pri Androide, v prípade Windows Phone alebo iOS ste sledovaní a nič nezmôžete zmeniť. Google je jediný, kto umožňuje históriu vymazať. K čomu to je dobré?

Výhodou takéhoto sledovania sú chytré karty Google. Pri smartfónoch ho vyvoláte dlhým podržaním tlačidla home, alebo ťahaním tlačidla home nahor. Google potom bude servírovať počasia podľa toho kde ste, ako dlho to máte domov, aké sú najbližšie záujmové body a ďalšie. Z praxe nás udivila napríklad funkcia, kedy sme si niečo hľadali na počítači na mapách, pozreli sme na mobil a už sme tam mali kartu, ako dlho nám to tam bude trvať, aké je počasie a či chceme spustiť navigáciu.

Kde zistím históriu? Toto je jednoduché. Ak už nejakú dobu vlastníte zariadenie s Androidom, nejakú tú históriu už máte. Stačí kliknúť na tento odkaz, prihlásiť sa s Google účtom pridruženým k telefónu a už si môžete zvoliť dátum a na interaktívnej mape prechádzať, kde ste sa nachádzali. Ak máte viac zariadení na viacerých miestach, môže sa stať, že tam budú nezmyselné krivky tam a späť rôznymi smermi. Presnosť bude skôr orientačná, vzhľadom k tomu, že poloha je určovaná podľa mobilnej siete a okolitých Wi-Fi.

Ako tomu zamedziť? Vysvetlili sme si už výhody takéhoto sledovania. Pokiaľ ale neznesiete pocit, že niekto vie, kde sa momentálne nachádzate, môžete tomu urobiť koniec. Google to má ale dobre vymyslené, takže ak zakážete zbieranie dát, on zakáže určovanie polohy okrem GPS. To znamená, že ak nejaká aplikácia na počasie chce určiť polohu, musí použiť jedine veľmi náročnú GPS, ktorá má signál len vonku, čo batériu dobre robiť nebude. V prípade počasia sa však dá nastaviť mesto aj manuálne, to je najlepší a najjednoduchší spôsob.

Najskôr si ukážeme, ako zmazať históriu vašich polôh. Ak sa prihlásite do možnosti prehliadania mapy s vašimi polohami, vľavo dole pod výberom dňa, máte tlačidlo “Zmazať celú históriu”. To urobte a potom sa presuňte na mobilné zariadenia. Návod by mal byť u väčšiny zariadení podobný, ale v závislosti na typoch a výrobkoch sa môže mierne líšiť. Zavítame do Nastavenia => Prístup k polohe => Poloha Wi-Fi a mobilné siete => vypnúť.

3 komentárov

  1. Veľký brat ťa stále vidí, NSA aj MOSAD či FSB. Majú aj títo všade paprče strčené… !!

    • Tak samozřejmě. Určitě i po smazání historie z Googlu jim to tam někde určitě zůstane, toho bych se nebál. Kdokoliv používá technologie 21.století, je prakticky neomezeně sledovaný, ale co už s tím naděláme, že? Bez počítačů se dnes už člověk pořádně neobejde…

      • Výhodou u Google je, že sa dajú služby sledovania vypnúť (aspoň sa potom tvária ako vypnuté, aká je skutočnosť sa môžeme len domnievať). Tak ako sa dá lokalita zakázať, tak sa dá aj vypnúť záznam vyhľadávaných výsledkov cez Google či YouTube.

Comments are closed.