Domov Novinky Flashback: Sony Xperia Z5 Premium, prvý 4K smartfón

Flashback: Sony Xperia Z5 Premium, prvý 4K smartfón

Zdielať

Sony má v portfóliu rôzne modely, ako napríklad nedávno predstavený Xperia Pro-I za 1800 eur. Spomeňme si na prvý mobil so 4K displejom.

Sony Xperia Z5 Premium (uvedená na trh koncom roka 2015) bola vrcholom série Z, ktorá sa začala vyrábať v roku 2013. Jeho dizajnové prvky siahali až po tzv. Omni-Balance (ktoré ponúkali prvé telefóny Z), ale moderné Xperie nevyzerajú z hľadiska línie príliš vzdialene, pretože hranatý dizajn nezmizol. Čo vlastne viedlo Sony k tomu, aby vyrobila telefón so 4K displejom? Výrobca sa vždy hrdila tým, že poskytuje najlepšiu kvalitu – video, zvuk, všetko, v čom sa snaží byť najlepšia. Kamery smartfónov v tom čase už niekoľko rokov nahrávali 4K video, ale samotný telefón sa musel spoliehať na externé displeje, ktoré tieto videá zobrazovali v plnom rozlíšení. Na tento účel mobil podporoval DLNA a konektor MHL 3.0.

Pre dnešný príbeh je dôležitejšie, že to bol prvý telefón, ktorý dokázal zobrazovať 4K video pixel po pixeli. Displej bol prínosom aj na prezeranie fotografií, jeho natívne rozlíšenie bolo 8,3 MPx v pomere strán 16:9. Keď už hovoríme o pomeroch strán, firma urobila niečo zaujímavé so snímačom obrazu fotoaparátu: niečo, čo urobila s modelom Pro-I, hoci z iných dôvodov. Objektív fotoaparátu úplne nezakrýval obrazový snímač. Namiesto toho boli usporiadané tak, aby telefón mohol získať maximálne rozlíšenie pri snímaní záberov v pomere 4:3 (vyšlo to na 22,85 MPx) a zároveň veľmi vysoké rozlíšenie v režime 16:9 (20,14 MPx). Plný snímač mal rozlíšenie približne 25 MPx. Väčšina telefónov mení pomer strán tak, že zoberie plný obraz 4:3 a potom ho len oreže na 16:9, 18:9 alebo čokoľvek iné a stratí pri tom veľa rozlíšenia. Xperia Z5 Premium bola svojím spôsobom optimalizovaná pre fotografie a videá s pomerom strán 16:9, ktoré sa na jej obrazovku perfektne zmestili.

Bol tu ešte jeden dôvod, prečo zvoliť rozlíšenie 4K: je to presne štvornásobok 1080p. A telefón skutočne väčšinu času bežal v 1080p, väčšina používateľského rozhrania a aplikácií bola vykreslená v tomto rozlíšení. Zvýšenie rozlíšenia z 1080p na 4K bolo pomerne jednoduché. Len niekoľko vybraných aplikácií malo prístup k plnému rozlíšeniu 4K. Jednou z nich bol Album, ktorý zobrazoval jednotlivé obrázky v rozlíšení 4K a potom sa vrátil do 1080p pre svoje štandardné používateľské rozhranie. Bola to schopná aplikácia, ktorá dokázala čerpať z online albumov (Facebook, Picasa, Flickr), takže ste mali k dispozícii oveľa viac na prezeranie, než čo bolo v internej pamäti. Filmy bola ďalšia aplikácia, ktorá zvládala 4K a s výkonným čipsetom Qualcomm Snapdragon 810 bolo dekódovanie takýchto záberov hračkou (bol to horúci čip, ale rýchly). Aplikácia vedela prehrávať súbory z úložiska telefónu alebo zo zdieľaného priečinka v miestnej sieti, dokonca podporovala aj streamovanie PlayStation Video.

Odhliadnuc od ohromujúceho rozlíšenia mal displej telefónu Xperia Z5 Premium svoje nedostatky. Na začiatok nebol príliš jasný, jeho maximálna hodnota bola 566 nitov. A úrovne čiernej boli dosť slabé, keď ste jas posunuli vysoko. Kombinácia týchto dvoch vecí viedla ku kontrastnému pomeru pod 1000:1. Ani presnosť farieb nebola na úrovni súčasných vlajkových lodí. Jednou z aplikácií, v ktorej mohla táto obrazovka excelovať, bola VR, teda niečo, na čom výrobcom Androidu vtedy ešte záležalo. Nie však Sony, nikdy neexistoval oficiálny VR headset, ktorý by používal niektorý z telefónov Sony so 4K rozlíšením a to platí dodnes (aj keď spoločnosť má istý záujem o PSVR). Videli sme niekoľko únikov, ktoré naznačujú, že by sa to mohlo zmeniť, ale nič oficiálne. Samozrejme, tieto 4K obrazovky bežali pri 60 fps. Prvý displej s rozlíšením 4K a 120 fps by prišiel až začiatkom tohto roka s modelom Xperia 1 III, ďalším prvým smartfónom pod značkou Sony.

Výrobca v istom zmysle vsadila na zlú vec. Ukázalo sa, že ďalším veľkým krokom vo vernosti zobrazenia smartfónov je vysoká obnovovacia frekvencia, nie vysoké rozlíšenie. Displeje s rozlíšením 1080p sú v súčasnosti stále celkom bežné, dokonca aj na vlajkových lodiach, ale 90 – 120 Hz je nevyhnutnosťou a niektoré modely dosiahli 165 Hz. Dnes sú displeje 4K užitočnými nástrojmi, ak používate Xperiu Pro ako externý displej pre digitálny fotoaparát (Xperia 1 III to dokáže tiež, hoci cez USB-C namiesto HDMI). A majiteľom Xperie 1 prinášajú určité práva na chválu, aj keď telefón stále predvolene používa rozhranie 1080p. Ako dôležité vlastnosti špičkového displeja sa však ukázali obnovovacia frekvencia, jas a široký farebný gamut, surové rozlíšenie nie je až také podstatné.

Zdroj