Domov Recenzie Recenzia: Sony Xperia Z5 Premium

Recenzia: Sony Xperia Z5 Premium

Zdielať

Japonský výrobca Sony sa teší dlhodobo obľube medzi používateľmi. Staršia séria Z5, kam patrí aj dávnejšie testovaný kompaktný model Z5 Compact má aj väčší a prémiovejší model – Z5 Premium, ktorý ponúka ako prvý na svete displej so 4K rozlíšením. Prinášame recenziu po dlhodobom testovaní smartfónu.

Oceňujeme stále prijateľné rozmery a fakt, že ide o aktuálne stále zaujímavý model. Konštrukcia je pevná a mohutná, ani pri veľmi silnom prítlaku nič nevŕzga, všetko drží pevne. Telefón je spracovaný výborne, napriek použitým plastom je pevný a na prvý pohľad vyzerá veľmi dobre. Telefón prináša v generácii série Z5 tiež čítačku odtlačkov prstov, ktorá je vo vypínači. Pod ním je už len dvojtlačidlo regulácie hlasitosti a samostatné tlačidlo pre fotoaparát.

Prekvapilo nás umiestnenie dvojtlačidla regulácie hlasitosti, ktoré je zvyčajne v hornej časti, teraz sa výrobca rozhodol zmeniť jeho umiestnenie. Oceňujeme aj rýchlu a jednoduchú čítačku odtlačkov prstov, ktorá je spoľahlivá. Telefón je k dispozícii v štyroch prevedeniach – v čiernej, bielej, limetkovej (žltej) a ružovej (červenej) čím si každý používateľ príde na svoje.

Plastový rámik, lemujúci boky, dopĺňa matne pogumovaný materiál na zadnej strane, ktorý je príjemný na dotyk. Hoci vo všeobecnosti platí, že tmavé farby majú nevýhodu v tom, že na nich vidieť každý odtlačok či špinu, tu to neplatí. Oceňujeme dvojicu stereo reproduktorov po bokoch displeja telefónu, ktoré majú veľmi dobré podanie basov a maximálnu hlasitosť. Telefón tak možno používať aj na multimediálne účely bez nutnosti externého audia.

Predná strana obsahuje predný selfie fotoaparát spolu so senzormi a notifikačnou LED diódiou. Nabíjací microUSB konektor s mikrofónom sú na spodnej strane, na hornej je potom druhý mikrofón a audio 3,5 mm jack konektor. Ľavá strana je vyčlenená na pútko a kryt, pod ktorým sú dva sloty – nanoSIM a microSD pre pamäťové karty. Rozmiestnenie prvkov je viac-menej bežné a typické pre Sony. Pokiaľ sú teda používatelia, ktorí prechádzajú z jedného modelu výrobcu na druhý, zmenu si veľmi nevšimnú.

O zobrazovanie sa stará 5,5“ IPS displej so 4K rozlíšením (3840×2160 px), vďaka čomu dosahuje jemnosť 806 ppi (počet pixelov na palec). Obraz je aj napriek vysokému rozlíšeniu dostatočne čitateľný (písmená nie sú malé, aj grafické prvky sú prehľadné) a pozorovacie uhly sú výborné. Hardvérový základ tvorí osemjadrový 64-bitový procesor Qualcomm Snapdragon 810, ktorý sa skladá z dvojice štvorjadrových procesorov. Štyri jadrá Cortex-A57 sú taktované na 2,0 GHz a štyri jadrá Cortex-A53 sú taktované na 1,5 GHz.

Operačnú pamäť 3GB dopĺňa grafika Adreno 430, na dáta je k dispozícii vnútorná 32GB pamäť, reálne dostupných pre používateľa je 27GB. Vďaka podpore microSD si možno ukladací priestor rozšíriť maximálne o 256GB pamäťovú kartu. Operačný systém Android Lollipop 6.0.1 s nadstavbou TimeScape je rýchly a odladený. Použiť výkonný procesor a 4K rozlíšenie displeja znamená nielen vyššiu záťaž na batériu, ale aj väčší dopyt na vykresľovanie jednotlivých pixelov pri každej činnosti, čo sa prejavilo aj v testoch. Zariadenie je však plne plynulé a svižné, pričom ani počas dlhodobého testu sme nezaznamenali žiadne pády či zaváhania.

Pri náročných činnostiach však bolo možné vnímať vyššie zahrievanie. Poteší výsledok v teste so skóre viac ako 74000 bodov, čo je skvelý výsledok! Hoci má displej 4K rozlíšenie, ide viac-menej len o marketing. Toto jemné rozlíšenie totiž možno využiť iba vo vopred preddefinovaných predinštalovaných aplikáciách od výrobcu (ako je galéria, či aplikácie pre virtuálnu realitu). Po aktualizácii na najnovší Android Marshmallow je už väčšina aplikácii vykresľovaná v 4K rozlíšení, čo má však negatívny dopad na výdrž.

Integrovaná batéria má kapacitu 3430 mAh. To je v porovnaní s väčšinou vlajkových lodí podobná hodnota, keďže pri Full HD displejoch zvyčajne prevažujú 3200 mAh batérie. Vďaka tomu používateľ dosahuje skôr podpriemerné výsledky pri výdrži na batériu – za deň tak užívateľ nabíja telefón dvakrát. Od rána ku koncu poobedia už smartfón hlási takmer vybitý stav a opäť ho treba nabíjať. V prípade menej aktívneho použitia sa čas medzi dvoma nabíjaniami môže rátať na jeden deň.

Z5 Premium podporuje najnovšie LTE a to až do rýchlostí 300/50 Mbps (štandard Cat.6) pre všetky pásma používané u nás. Aj vďaka tomu možno v smartfóne využiť na LTE sieti pre najrýchlejšie prenosové rýchlosti v reálnom čase. Wi-Fi pripojenie je stabilné a bez výpadkov, je tu podpora pre štandard 802.11 b/g/n/ac v oboch pásmach 2,4 a 5 GHz. Prítomná je aj bezdrôtová technológia Bluetooth 4.2 spolu s NFC a dvojica navigačných technológii – americká GPS a ruská GLONASS.

Zadný fotoaparát je vynikajúci, ponúka rozlíšenie 23 MPx a patrí medzi to najlepšie, čo možno v súčasných smartfónoch nájsť. Nechýba podpora pre natáčanie 4K videa, ktorá je v TOP modeloch samozrejmosťou. Mnohých zákazníkov poteší fakt, že fotoaparát nie je vystúpený a lícuje so zadnou stranou smartfónu. Súčasťou výbavy je aj LED blesk a automatické zaostrovanie, čo dotvára vynikajúce fotky.

Prekvapila nás rýchlosť zhotovenia fotografie. Dostupná je tiež možnosť fotiť aj vtedy, keď je displej vypnutý. Stačí stlačiť samostatné tlačidlo fotoaparátu a začať robiť fotky. K dispozícii je automatický režim s podporou HDR, aj manuálny režim, kde si možno nastaviť ISO. Predný fotoaparát, ktorý donedávna slúžil len na videohovory, môže poslúžiť aj na selfie vďaka 5 MPx prednému fotoaparátu.

Sony Xperia Z5 Premium je vynikajúci smartfón, ktorý ponúka prijateľné rozmery, výkonný hardvér, jemný displej, nízku hmotnosť či kvalitné konštrukčné spracovanie z plastu. Poteší výborný fotoaparát, plynulé a rýchle reakcie systému a podpora pre všetky pásma LTE. Dá sa niečo vyčítať tomuto smartfónu? Ocenili by sme vyššiu výdrž na batériu – predsa dvakrát nabíjať smartfón za deň je dosť, môže však za to veľmi jemný 4K displej. Nepoteší vyššie zahrievanie pri vysokom zaťažení, čo je však všeobecne známy problém procesoru Qualcomm Snapdragon 810. Rozhodne však smartfón odporúčame, hoci jeho cena mohla byť o niečo nižšia.Parametre a špecifikácie:

Chipset: Qualcomm Snapdragon 810
Procesor: osemjadrový (4× Cortex-A57@2,0 GHz + 4× Cortex-A53@1,5 GHz)
Grafika: Adreno 430
Pamäť: 3 GB RAM + 32 GB ROM + microSD karta (do 256 GB)
Operačný systém: Android 6.0.1 + nadstavba TimeScape
Displej: 5,5“, IPS LCD, 3840×2160 px., 806 ppi, Corning Gorilla Glass 3
Fotoaparát: zadný – 23 MPx, LED blesk, autofókus, nahrávanie Ultra HD 4K videí; predný – 5 MPx
Rozmery: 154×76×7,8 mm
Hmotnosť: 180 gramov
Batéria: Li-Ion, 3430 mAh
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, UMTS 900 / 2100 MHz + LTE
LTE pásma: 700 / 800 / 850 / 900 / 1700 / 1800 / 1900 / 2100 / 2300 a 2600 MHz
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, (do 42 Mbps), HSUPA (do 5,76 Mbps)
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.1, microUSB, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac), HDMI (cez MHL), DLNA, NFC, USB OTG
Formát SIM: nanoSIM
Ostatné: GPS, GLONASS, akcelerometer, snímač odtlačku prsta

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Špičkové konštrukčné spracovanie
+ Výkonný hardvér, funkcie a výbava
+ Kvalitný fotoaparát, plná podpora LTE
+ Jemný 4K IPS displej, plynulý systém
+ Bohatá konektivita, čítačka vo vypínači

Mínusy
– Vyššie zahrievanie procesora
– Nízka výdrž integrovanej batérie
– Ostré hrany, vysoká cena

Výsledky benchmarkových testov:Zapožičal: Finesa

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno