Domov Reportáže Čo priniesol Linux v roku 2015?

Čo priniesol Linux v roku 2015?

Zdielať

Linuxové operačné systémy boli donedávna podceňované z hľadiska herného výkonu. Poďme sa teraz spoločne pozrieť nato, čo nám Linux v tomto roku ponúkol a ukázal. Ako je už zrejmé, Linux sa v posledných rokoch zaujíma okrem desktopov aj o serverové systémy. Operačný systém Android od Googlu je postavený na Linuxovom (Unixovom) jadre, čo umožňuje plynulý chod aplikácii.
cube i7-cm ubuntu linux 01
Systém Android podobne ako Linux je stále vo vývoji a neustále zlepšuje svoje využitie. Systém Linux Debian je optimalizovaný operačný systém pre poskytovanie sieťových služieb. Využíva ho 80% svetových webových serverov a dokonca sa na tomto operačnom systéme spracovávali aj slovenské voľby. Unixové jadro je oveľa stabilnejšie ako to pre Windows. Linux v tomto roku najmä prerazil v open-source projektoch.

Medzi tie najznámejšie môžeme priradiť:

  • Windows Azure – Cloud, ktorý poskytuje služby od hostingu, cez IoT až po cloud computing.

IBM Mainframe

Mimo open-source projektov sa Linux zapojil aj do otvoreného hardvéru, teda open-hardware, aj o tomto sme vám priniesli článok v súvislosti s Raspberry Pi, ktoré beží na distribúcii Rasbian (obdoba Debian), ktoré je optimalizované aj pre poskytovanie IoT.
Raspberry-Pi-2

V konečnom dôsledku sa Linux zaujíma aj o hráčov. Pred mesiacom sa na internet dostali prvé benchmarky systému SteamOS od Valve. AMD vo svojich ovládačoch prepadlo a ich vlajková loď Fury získala s aktuálnymi ovládačmi 30% menej bodov vo výkonovom teste, ako to bolo pri Windowse.
SteamOS teda momentálne kraľuje s Nvidia kartami, no zdá sa, že AMD im bude čoskoro číhať na päty. SteamOS je taktiež postavený na Linuxovom jadre. Spoločnosť Alienware už vydalo niekoľko modelov Steam Machines, teda počítačov, ktoré budú optimalizované hardvérovo aj tvarovo na SteamOS. Steam Machines sa dodávajú s Intel procesormi a Nvidia grafickými kartami.
Steam OS-3
ChromeOS je taktiež podobne ako Android postavený na Linuxovom jadre. Tieto Chromebooky predáva najmä Acer a Samsung.
Acer Chromebook 13 02
Zdá sa teda, že Linux bude mať do budúcna oveľa širšiu škálu využitia a možno o pár rokov vyradí platené operačné systémy, alebo sa nakoniec všetci spoja pod jeden. Možno si poviete, že toho nebolo až tak mnoho, no vybrali sme iba tie popredné projekty, kde sa Linux uchytil. Predstavte si, koľko peňazí ušetrili správcovia hostingových spoločností, či Azure po prejdení na Linux. Žiadne výdavky za licenciu operačného systému, či iných rozšírení.