Domov Novinky Google chce spojiť USA a Áziu 40Tbps optikou

Google chce spojiť USA a Áziu 40Tbps optikou

Zdielať

Velikán Google už nejaký ten piatok investuje aj do výskumu. V poslednom roku sa venoval robotom, či mnohým nákupom spoločností a nakoniec aj združenie pod Alphabet. Google pod sebou združuje aj mnohé služby, ako napríklad Google Fiber, čo je jeden z najpopulárnejších internetových providerov v USA, ale tu sa mu máli a preto investoval do rozsiahleho projektu. Google premýšľa nad zaujímavým prepojením USA s Áziou sériou podmorských káblov. Má v pláne prepojiť tieto mestá: Los Angeles, Portland, San Francisco, Oregon, Seattle, Chikura a Shima v Japonsku.

Google Funds An Undersea Cable to Connect the US to Asia at 60 Tbps

Spoločne s internetovými providermi, ako: China Mobile International, China Telecom Global, Global Transit, KDDI, and SingTel investoval Google do výstavby takejto siete až 300 miliónov dolárov. Táto sieť, ktorú spoločne pomenovali FASTER, ponúkne rýchlosť až 40Tbps. Takáto rýchlosť poskytne bezkonkurenčnú rýchlosť komunikácie s odozvou možno menšou ako 1ms. Spustenie prevádzky je naplánované na prvý polrok roka 2016. Preto bude zaujímavé sledovať, či sa tento systém aj spustí.

Podmorskú mapu optických káblov môžete nájsť aj na stránke Submarine Cable Map, môžete vidieť, že kabeláže je tam veľké množstvo. Momentálne sa podmorskými káblami prepravujú dáta s rýchlosťou až do 100Gbps, ale je možné aj rýchlejšie v prípade, že je viac párov optických vlákien spojených dokopy. Správcovia podmorských optických sietí sa vyjadrili, že rýchlosť v špičke sa vyšplhá až na 240Gbps.

Zdroj: Gizmodo