Domov Novinky Apple uviedol osobnú inteligenciu priamo do iOS

Apple uviedol osobnú inteligenciu priamo do iOS

Zdielať

Generatívna inteligencia, tentokrát v podaní Apple, bude hlboko integrovaná v ekosystéme.

Apple je jedna z posledných veľkých IT technologických firiem, ktorá neuviedla svoju vlastnú umelú inteligenciu. Zmeniť sa to má s uvedením macOS Sequoia, iOS 18 a iPadOS 18, ktoré boli predstavené na pondelkovej prezentácii v rámci WWDC. Gigant svoju AI popisuje ako „kombináciu sily generatívnych modelov s osobným kontextom, ktorá poskytuje neuveriteľne užitočné a relevantné informácie.“ Čo všetko predstavil výrobca na WWDC 2024 sme sumarizovali v samostatnom článku.

Apple Intelligence dokáže vytvárať texty a obrázky, vykonávať akcie v aplikáciách a čerpať z osobného kontextu, aby zjednodušil a urýchlil každodenné úlohy. A vďaka službe Private Cloud Compute sa zameriava na poskytovanie umelej inteligencie založenej na ochrane súkromia s možnosťou flexibilného prispôsobenia a škálovania výpočtovej kapacity medzi spracovaním v zariadení a väčšími serverovými modelmi, ktoré bežia na špecializovaných serveroch Apple.

Na prvom mieste zoznamu funkcií sú nové spôsoby, ako môžu používatelia zlepšiť svoje písanie a efektívnejšie komunikovať. Apple tvrdí, že vďaka úplne novým systémovým nástrojom Writing Tools zabudovaným do iOS 18, iPadOS 18 a macOS Sequoia môžu používatelia prepisovať, opravovať a sumarizovať text takmer všade, kde píšu, vrátane aplikácii Pošta, Poznámky, Pages a aj v aplikáciách tretích strán.

Funkcia Rewrite umožní vybrať si z viacerých prepísaných textov, ktoré pôvodne napísal sám používateľ a vyladiť ich podľa aktuálnych potrieb, či už je to oficiálna správa alebo pozvanie na párty. Ďalšia funkcia Proofread skontroluje gramatiku, výber slov a štruktúru viet a ponúkne úpravy, spolu s vysvetlením prečo tak a autor textu bude môcť zmeny prijať alebo si ich pred prijatím upraviť.

S funkciou Summarize si používatelia budú môcť vybrať text a zhrnúť ho vo forme prehľadného odseku, kľúčových bodov s odrážkami, tabuľky alebo zoznamu. V aplikácii Pošta je prítomná kategória e-mailov s názvom Priority pre najurgentnejšie správy, ako pozvanie na meeting z toho istého dňa alebo letenka.

Namiesto pár riadkovej ukážky v zozname správ, ako to poznáme teraz, sa ukáže krátky sumár e-mailu. Funkcia Smart Reply (chytrá odpoveď) ponúkne krátky text odpovede na správu na základe kontextu, a dokáže aj identifikovať otázky v správe aby si odosielateľ odpovede mohol byť istý, že všetko je zodpovedané.

Nová funkcia prioritných upozornení zobrazuje upozornenia, o ktorých si myslí že sú najdôležitejšie, na vrchu zoznamu notifikácií, a súhrny notifikácií pomáhajú prehľadávať dlhé alebo nahromadené upozornenia, aby sa priamo na uzamknutej obrazovke ukázali kľúčové podrobnosti, napríklad keď je skupinový chat mimoriadne aktívny.

Aby používatelia mohli zostať prítomní pri tom, čo robia, je tu aj nová funkcia pre Focus (Sústredenie) s názvom Reduce Interruptions, ktorá zobrazuje len oznámenia, ktoré by mohli vyžadovať okamžitú pozornosť, napríklad textovú správu o skoršom vyzdvihnutí dieťaťa zo škôlky. Aplikácie Telefón a Poznámky umožňujú používateľom nahrávať, prepisovať a sumarizovať zvuk.

Keď sa počas hovoru spustí nahrávanie, účastníci sú automaticky upozornení a po skončení hovoru Apple Intelligence vytvorí zhrnutie, ktoré pomôže pripomenúť kľúčové body.

Nová funkcia Image Playground tiež umožňuje používateľom vybrať si z množstva konceptov z kategórií, ako sú témy, kostýmy, doplnky a miesta, a vytvoriť si vlastné obrázky na zdieľanie v aplikáciách Správy, Poznámky, Keynote, Freeform a Pages a taktiež v aplikáciách tretích strán, ktoré podporujú nové rozhranie API Image Playground.

Funkcia Genmoji vie vygenerovať emoji na základe textového popisu, a rovnako je možné použiť aj existujúce fotografie reálnych osôb. Vygenerované obrázky sa budú správať ako klasické emoji, a pôjdu použiť ako emoji, nálepka alebo reakcia v aplikácii Správy.

Aplikácia Fotky umožní na základe popisu vyhľadať viac konkrétne fotografie, a to isté platí pre videá, kde sa bude dať takto vyhľadať konkrétny segment. Nový nástroj Clean Up (Vyčistiť) umožní odstrániť nežiaduce a rušiace elementy v pozadí fotografií bez toho, aby sa duplikoval predmet fotografie, ako osoba v popredí.

Apple tiež kladie dôraz na medziplatformové vylepšenia Siri, ktorá má byť „prirodzenejšia, kontextovo relevantnejšia a osobnejšia, so schopnosťou zjednodušiť a urýchliť každodenné úlohy“. Napríklad dokáže sledovať, či používatelia neurobili chybu pri vyslovovaní slov, a udržiavať kontext od jednej požiadavky k druhej. Okrem toho môžu používatelia písať do Siri a prepínať medzi textom a hlasom a komunikovať so Siri tak, ako sa im páči.

Siri má tiež úplne nový dizajn, ktorý naznačuje jej nové schopnosti, so svietiacim svetlom, ktoré sa obtáča okolo okraja obrazovky, keď je Siri aktívna. Siri dokáže odpovedať na otázky o tom, ako niečo urobiť na iPhonu, iPade a Macu, a vďaka informovanosti na obrazovke bude Siri podľa Applu časom schopná porozumieť obsahu používateľov vo viacerých aplikáciách a kooperovať s nimi.

Ak napríklad priateľ napíše používateľovi v aplikácii Správy svoju novú adresu, príjemca môže povedať: „Pridaj túto adresu do jeho karty kontaktov“ a Siri to urobí. Podobné akcie sa rozšíria do všetkých zabudovaných aplikácií rovnako aj aplikácií tretích strán.

Apple tvrdí, že vďaka on-device spracovaniu sú jeho funkcie umelej inteligencie informované o používateľových osobných údajoch bez toho, aby ich zbierali. A keď potrebuje funkcia AI väčšiu výpočtovú kapacitu, posiela na servery Private Cloud Compute, ktoré majú podľa Apple rovnaké možnosti ochrany súkromia a zabezpečenia ako iPhone, a odosiela len údaje potrebné na splnenie požiadavky.

Samozrejme, keďže pri používaní vymožeností ako ChatGPT a podobným nástrojov generatívnej AI sa objavujú otázky o ochrane súkromia, tak Apple tvrdí, že nezávislí odborníci môžu kontrolovať kód, ktorý beží na serveroch Apple, a že Private Cloud Compute kryptograficky zabezpečuje, aby iPhone, iPad a Mac nekomunikovali so serverom, ak ich softvér nebol verejne prihlásený na kontrolu.

Firma tak poskytuje váhu svojím slovám, že „Apple Intelligence s Private Cloud Compute nastavuje nový štandard ochrany súkromia v oblasti umelej inteligencie a odomyká inteligenciu, ktorej môžu používatelia dôverovať.“ Kalifornský gigant uzavrel zmluvu s OpenAI a využíva jeho produkt ChatGPT. Integruje ho do svojich desktopových a mobilných operačných systémov, vrátane hlasovej asistentky Siri, a teda bez nutnosti prepínania medzi nástrojmi.

Pred odoslaním osobných dát do služby ChatGPT sa zobrazí upozornenie, že sa tak deje, čím dáva používateľom možnosť voľby. Rovnako bude zabudovaný v spomínaných Writing Tools. Na využívanie služieb ChatGPT nebude nutné konto a registrácia a základ bude zadarmo, platiaci používatelia služby si však môžu s operačnými systémami od Apple prepojiť konto a využívať svoje platené prémiové služby.

Aj keď Apple má zatiaľ zmluvu o spolupráci len s OpenAI, hlavný viceprezident softvérového inžinierstva firmy Craig Federighi prezradil, že s vývojom Apple Intelligence chce spoločnosť nakoniec dať používateľom na výber medzi rôznymi modelmi umelej inteligencie, a naznačil, že v budúcnosti by mohol byť jednou z možností aj Google Gemini.

Treba však dodať, že samotná Apple Intelligence s ChatGPT ešte nie je spustená, a teda ešte nie je dostupná ani vo vývojárskych verziách podporovaných operačných systémov. Čo sa niektorým používateľom nemusí páčiť, sú hardvérové požiadavky. Zo súčasných iPhonov sú podporované len najnovšie Pro modely série 15, teda smartfóny s čipom A17 Pro, čo vyraďuje z podpory aj pomerne nový iPhone 14 Pro (Max).

Na strane Macov, vyžadovaný bude čip M1 alebo novší, čiže ľubovoľný Mac s čipom Apple Silicon. Podobne je to v prípade iPadov, tam AI vyžaduje iPad Air alebo iPad Pro s čipom M1 a novším, čím efektívne vylučuje všetky modely iPadov mini a základných iPadov.

1, 2