Spoločnosť zaktualizovala všetky svoje operačné systémy a uvoľnila prvé vývojárske beta verzie.
Tohtoročná WWDC sa začala 10. júna a kalifornský gigant predstavil veľa noviniek v oblasti softvéru a služieb. Podľa už skorších únikov, na udalosti nebol predstavený žiadny nový hardvér. Už na začiatku prezentačného videa sa ukázal stručný prehľad hlavných tém, kde figurovali visionOS, iOS, Audio & Domácnosť, watchOS, iPadOS a macOS. Na záver sa výrobca pomerne dlho venoval novinke z oblasti umelej inteligencie, ktorú pomenoval Apple Intelligence.
Ako prvý bol predstavený visionOS 2. Predstavenie prvého operačného systému bolo pomerne krátke, spoločnosť sa pochválila že pre platformu už existuje vyše 2000 natívnych aplikácií a ďalších 1,5 milióna kompatibilných z platforiem iOS a iPadOS. Aktualizáciu popísala ako „nové spôsoby, ako sa spojiť s najdôležitejšími spomienkami, skvelé vylepšenia produktivity a nové výkonné API pre vývojárov na pohlcujúce spoločné zážitky.“
Ako prvé predstavila Spatial Photos, ktorá má priniesť život a realistickosť pre obľúbené momenty s rodinou a priateľmi. Stačí stlačiť jedno tlačítko a visionOS sa postará o 3D efekt s podporou strojového učenia, ktorá vytvorí z 2D fotografie 3D fotografiu s prirodzenou hĺbkou a napríklad ľudskými postavami v popredí. Vylepšenia sa dočkala aj produktivita, funkcia Mac Virtual Display poskytne väčšiu plochu s vyšším rozlíšením, spoločnosť udáva že je to ekvivalent dvoch veľkých 4K externých monitorov.
Natočené priestorové videá sa budú dať editovať vo Final Cut Pro a dokonca priamo publikovať na platformu Vimeo cez natívnu aplikáciu vo visionOS. Aj keď sa už dlhšie objavujú úniky, že v ďalšej generácii iPhonu budú parametre ultraširokouhlej kamery podobné hlavnému snímaču, Canon bude ponúkať nový objektív s dvoma snímačmi pre Canon R7 na natáčanie priestorového videa.
Apple taktiež uzatvoril partnerstvo s Blackmagic Design na vytvorenie nového ekosystému zloženého z Blackmagic kamier, editora DaVinci Resolve Studio a softvéru Apple Compressor a tvorcom bude dostupný neskôr tento rok. visionOS dostal pár drobných funkcií, je v prvej hlavnej verzii neboli dostupné, ako je možnosť reorganizovať si ikonky aplikácií, pozeranie obsahu na headsete cez Airplay, a Živé titulky pre transkripciu rozhovorov sú dostupné celosystémovo (čo pomôže používateľom s poškodeným sluchom).
Rovnako sa rozširuje dostupnosť Apple Vision Pro, ktorý bude od 28. júna dostupný v Číne, Japonsku a Singapure a od 12. júla aj v Austrálii, Kanade, Francúzsku, Nemecku a Spojenom kráľovstve.
Predstavovanie noviniek v iOS 18 začalo používateľskou kustomizáciou. Po vzore Androidu, ikonky aplikácii sa budú dať umiestniť kdekoľvek v rámci mriežky, pridalo sa tmavé pozadie pre ikony a možnosť zmeniť tónovanie farieb, aby ladili s aktuálnym pozadím. Vylepšení sa dočkalo aj Ovládacie centrum, ktoré po novom umožní viacero obrazoviek, pre prehrávanie médií alebo ovládanie chytrej domácnosti Apple Home.
Otvára sa aj pre vývojárov, ktorí si tam budú môcť dať svoje vlastné tlačidlá, na rýchle naštartovanie kompatibilného auta a podobne. Nové Controls API umožní nahradiť ikonky zabudovaného fotoaparátu a svietidla svojimi vlastnými akciami a to isté platí aj pre akčné tlačidlo na iPhonoch 15 Pro. Po stlačení akčného tlačidla v iOS 18 sa vytvorí dočasná malá animácia ktorá v mieste tlačidla virtuálne rozšíri rámik iPhonu, čo opäť dokazuje cit Apple pre detaily.
Widgety v Ovládacom centre sa budú dať zväčšovať a zmenšovať. Dočkali sme sa aj dlho vyžadovanej funkcie, a to možnosť zamknúť ľubovoľnú aplikáciu cez Face ID alebo Touch ID na starších modeloch a iPhonoch SE. Doteraz to musel každý vývojár samostatne implementovať do svojej aplikácie. Zámok taktiež odstráni aj „stopy“ ako výsledky vo vyhľadávaní, odpovede cez Siri, návrhy Spotlightu alebo v prípade komunikačných aplikácií aj históriu hovorov.
Aplikácia sa dá aj skryť z obrazovky kompletne a bude umiestnená do vlastného priečinka v App Library. Pribudlo viacero nastavení pre ochranu súkromia, aplikáciám sa bude dať určiť prístup len ku konkrétnym kontaktom z Adresára, tak ako je to od iOS 14 v prípade fotografií v knižnici. Rovnako pribudla funkcia rotujúcej Wi-Fi adresy pre obmedzenie sledovania cudzími osobami.
Aktualizácie sa dostala aj aplikácia Správy, ktorá umožní nové interakcie. Na reagovanie na správu pridržaním prsta sa bude dať použiť ľubovoľný sticker alebo emoji, a staré možnosti taktiež dostali farbu. Správy sa už dajú aj naplánovať a pribudlo Rich Text formátovanie, ktoré umožní písať tučným písmom, kurzívami, podčiarkovať a prečiarkovať. Pribudli nové efekty, pričom niektoré sa budú ponúkať automaticky.
Automatická ponuka bude zrejme fungovať len v angličtine a možno v pár vybraných jazykoch. Rozšíri sa možnosť satelitnej komunikácie, cez satelitné pripojenie pôjde odoslať a prijať SMS a iMessage správy, vrátanie reakcií a emoji. Aplikácia Pošta (Mail) umožní automaticky triediť e-maily do štyroch predvolených kategórií ako primárna pošta, transakcie, aktualizácie a reklamné správy, napríklad z newsletterov.
Funkcia Tap to Cash umožní virtuálne preniesť hotovosť z Apple Card a v budúcnosti možno aj iných podporovaných služieb priamo priložením dvoch iPhonov k sebe. Herný mód prichádza z macOS aj na iPhone, ktorý minimalizuje aktivitu smartfónu na pozadí, ktorá umožní vyšší počet snímok za sekundu (FPS) v hrách a pridá viac responzívnu konektivitu do AirPodov a bezdrôtových herných ovládačov.
Aplikácia Fotky sa dočkala väčšieho redizajnu. Už existuje len jeden unifikovaný pohľad na fotografie, ktorý obsahuje mriežku so všetkými fotografiami hore a organizačné nástroje knižnice nižšie. Filtre umožnia rozdeliť fotografie podľa rokov a mesiacov a taktiež sa dajú odfiltrovať snímky obrazovky. Priestor pod mriežkou s fotografiami obsahujú aj kolekcie, ktoré umožnia prehľadať fotografie podľa rozličných kritérií, časové obdobie, podľa ľudí na fotografiách, spomienky, výlety, atď.
Kolekcie sa budú dať reorganizovať a pripnúť. Funkcia Recent Days zobrazí fotografie z posledných pár dní, pričom umelá inteligencia automaticky odfiltruje nesúvisiace fotografie, ako fotky účteniek a zrejme teda aj screenshoty obrazovky. Na konci prezentácie iOS Apple ešte oznámil, že bude podporovať RCS správy a väčšie ikonky na domovskej obrazovke.
Rovnako sa pridá integrácia Pripomienok do Kalendára, čo je pre mnohých dôvod, prečo doteraz používali kalendárové aplikácie tretích strán, ktorý mali túto integráciu už veľmi dlho. Spolu s iOS 18 prídu aj menšie drobnosti, majitelia iPhonov série 15 si budú môcť zvoliť pri optimalizovanom nabíjaní limit okrem 80% aj 85%, 90% a 95%.
Do aplikácie Denník pribudnú údaje z aplikácie Zdravie, kalendár na organizáciu dní so záznamami, pokročilé vyhľadávanie, zábavné štatistiky, ktoré majú za účel motivovať k častejšiemu písaniu denníka a čas strávený písaním záznamov sa bude počítať ako tzv. mindfulness minúty. Rovnako umožní pretranskriptovať audio nahrávky na text. Aj keď bol Denník uvedený v decembri 2023, stále je dostupný len pre iOS.
Ďalej je možnosť nahrať hovor za účelom prevedenia na text. Všetci účastníci hovoru sú automaticky informovaní, že hovor bude nahrávaný a funkcia je dostupná pre pár vybraných jazykov. Slovenčina medzi nimi nie je. Funkcia taktiež vyžaduje iPhone 12 alebo novší.
Spoločnosť ďalej predstavila novinky v oblasti audia a domácnosti. AirPody Pro získajú funkciu Voice Isolation a možnosť pokývať hlavou do strán na vyjadrenie „Nie“ ktorá prichádzajúci hovor automaticky odmietne. Ako sa budú riešiť krajiny, kde pokývanie do strán znamená áno (ako napríklad Grécko), firma bližšie nešpecifikovala.
Personalizované priestorové audio prichádza už aj do oblasti hier, a vývojári dostanú nové API na jeho implementáciu do hier. Ako príklad bol uvedený Need For Speed Mobile, ktorý bude medzi prvými hrami s propagovanou funkciou.
Apple TV+ dostane novú funkciu InSight, ktorá v prípade originálnych šou zo streamovacej služby zobrazí mená aktuálnych hercov na obrazovke a názov skladby, ktorá aktuálne hrá v pozadí. Ďalšou, užitočnejšou funkciou je zvýraznenie dialógu.
V dnešných filmoch často kvôli efektom ani nie je poriadne počuť dialógy hercov, a nová funkcia, ktorá bude podporovať aj reproduktory tretích strán, pomocou strojového učenia zvýši hlasovú čistotu dialógov a diváci tak nebudú závislí od nie vždy dostupných textových titulkov. Pri vypnutí zvuku alebo pretočení pár sekúnd dozadu sa automaticky zobrazia textové titulky a pribudla podpora projektorov s pomerom strán 21:9.
Apple Fitness bolo redizajnované, do aplikácie Domácnosť pribudne podpora spotrebovanej elektriny pre vybraných zákazníkov v USA a hosťovský mód a rovnako aj podpora robotických vysávačov. SharePlay bude fungovať s HomePodmi. S funkciou na prispôsobenie prístupu, používateľ si bude môcť určiť, kto a kedy bude mať prístup k jeho chytrým zariadeniam, ako dvere na garáži a zámky na dvere. Na túto funkciu je vyžadovaný hub, ako Apple TV alebo HomePod.
watchOS 11 prinesie nové meranie intenzity tréningov. Algoritmus použije dáta ako srdcový tep, nadmorská výška, vek a váha na výpočet približnej snahy počas cvičenia. Podľa vypočítanej snahy a dĺžky tréningu sa vyráta tréningová záťaž.
Nová verzia operačného systému počíta aj so zraneniami a oddychovými dňami, na regeneráciu na rast svalov pri silovom tréningu, a kruhy aktivity sa tak dajú dynamicky nastaviť aby nečakané zranenia a iné udalosti neprerušili reťaz uzatvorených kruhov, čo by mnohých mohlo demotivovať v ďalšom cvičení.
Do systému pribudne nová aplikácia na sledovanie vitality, ktorá bude v závislosti od modelu Apple Watch merať viaceré aspekty zdravia, ako oddychový tep, okysličenie krvi, teplota na zápästí cez spánok, atď., a v prípade väčších výkyvov na to aplikácia upozorní. Funkcia na sledovanie menštruačného cyklu u žien pridala podporu tehotenstva, na sledovanie trimestra.
Do watchOS po vzore iOS a neskôr iPadOS pribudnú Živé aktivity. Po ukončení workoutu sa bude dať poslať automatizovaná správa, že tréning bol bezpečne ukončený. Hodí sa to na nočný beh mestom alebo prírodou, a správa sa bude dať poslať partnerovi/partnerke, kamarátovi alebo rodičom, v podstate komukoľvek koho si používateľ zvolí.
iPadOS 18 dostal tiež viacero zaujímavých funkcií. Novinku v navigácií je nadnášajúci sa panel, ktorý sa vie pretransformovať na bočný panel (sidebar) a umožní navigáciu v rozličných častiach aplikácie. Bude sa dať upravovať a bude použitý v aplikáciách v rámci celého operačného systému. Prehliadač dokumentov integrovaný v aplikáciách sa tiež dočkal úprav a umožní lepší prístup k zdieľaným dokumentom.
UI dostalo lepšie animácie, ktoré urobia systém vizuálne rýchlejším a taktiež pribudlo nové API ktoré umožní tieto animácie zabudovať do aplikácií tretích strán. Asi najväčšou novinkou je ale natívna Kalkulačka, ktorá sa po takmer jeden a pol desaťročí dočkala verzie aj pre iPad. Podporuje históriu výpočtov, konverziu jednotiek a Apple Pencil s možnosťou prirodzeného vstupu.
Podporované sú aj premenné pre algebrické rovnice a zlomky a iné matematické operácie. Dokonca dokáže vytvoriť graf funkcií. Funkcie kalkulačky sa rozširujú aj do aplikácie Poznámky.
Nová kalkulačka je skôr konkurenciou pre platené aplikácie typu Soulver 3, používatelia tradičných etablovaných kalkulačiek ako jednorazovo plateného PCalc zrejme ostanú verní svojej aplikácii. Spomínané Poznámky dostanú nové funkcie pri písaní pomocou Apple Pencil. Pri ručne písanom texte sa umožní premiestňovať text, mazať starý text spolu s premiestnením zvyšku textu alebo proste vytvoriť priestor v už napísanom texte pre iný text alebo náčrty.
Veľa noviniek z iOS je zdieľaných s iPadOS, nakoľko iPadOS vychádza z iOS a operačné systémy boli oddelené v roku 2019 s príchodom iPadOS 13. Funkcie ako redizajnovaná aplikácia Fotky, nové Ovládacie centrum, úpravy a reakcie v aplikácií Správy, delenie e-mailov v Pošte a prispôsobovanie domovskej obrazovky prichádzajú rovnako aj na iPady.
Posledný zmienený operačný systém je desktopový macOS, ktorý dostal kódové označenie Sequoia. Funkcia Continuity, ktorá bola prvýkrát predstavená s iOS 8 a macOS Yosemite, dostala nové rozšírenie a to iPhone Mirroring. Novinka umožní „streamovať“ iPhone priamo na displej Macu a plne ho ovládať. Užitočné to je aj pre prípad aplikácií, kde tvorca nevydal plnohodnotnú alebo rovno žiadnu verziu pre Mac, ako WhatsApp alebo samotný Denník od Apple.
Rovnako pribudne aj podpora notifikácií z iPhonu, ktoré sa zobrazia priamo v Notifikačnom centre Macu a umožnia aj interagovať. Po kliknutí na notifikáciu sa v streamovanom obraze iPhonu zobrazí patričná aplikácia. To isté sa týka audia z iPhonu. Smartfón pritom môže byť celý čas uzamknutý, stačí že je napárovaný cez Apple ID a je v dosahu zariadenia.
Funguje to dokonca aj s režimom Stand by a taktiež pribudla podpora bezdrôtového nahadzovania súborov z Macu do a z iPhonu na konkrétne miesto priamo myšou na Macu bez nutnosti kábla alebo funkcií typu AirDrop.
Operačný systém takisto umožní automaticky upravovať veľkosť okien aby sa využila plocha displeja, čo asi nepoteší vývojárov aplikácií typu Magnet. Pri zdieľaní obrazovky pribudla možnosť Presenter Preview mode, ktorý spolupracuje s aplikáciami typu FaceTime a Zoom, a umožní napr. automatické nahradenie pozadia na webkamere.
Podľa očakávaní, Apple predstavil vlastnú aplikáciu na heslá, ktorá má nahradiť Keychain Access. Stará kľúčenková aplikácia je v prvej vývojárskej bete macOS Sequoia stále dostupná, ale je viac skrytá v systéme. Novinka umožní uložiť heslá k webom, aplikáciám, Wi-Fi a iným pripojeniam a službám, a taktiež podporuje jednorazové kódy pre 2FA autentifikáciu.
Zaujímavosťou je podpora pretransformovania existujúcich hesiel na nové passkeys, ako snaha urýchliť tranzíciu z pomerne zraniteľných hesiel na novú bezpečnejšiu technológiu. Heslá sa synchronizujú medzi zariadeniami registrovanými v Apple ID cez iCloud a podporujú automatické vypĺňanie. Okrem systémov Applu aplikácia podporuje aj operačný systém Windows.
Vylepšenia obsahuje aj Safari, nová funkcia Highlights využíva strojové učenie na zobrazenie vybraných relevantných informácií z webstránky, napríklad na weboch hotelov sa pokúsi zvýrazniť lokalitu a telefónne číslo bez nutnosti hľadania po celej stránke.
Čítačka v Safari podporuje inteligentný sumár článkov a nový prehliadač videí umožní videám zaplniť celú obrazovku a zároveň zachová ovládacie prvky na prehrávanie videa a automaticky pretransformuje video do Picture-In-Picture módu pri kliknutí mimo plochy videa. Zo všetkých relevantných desktopových platforiem (Mac, Windows a Linux) je najmenej vhodnou platformou na hranie hier práve Mac.
Neprispelo k tomu ani zrušenie podpory 32-bitových aplikácií v macOS Catalina a neúplná a nenatívna podpora Vulkanu. Nový nástroj Game Porting Toolkit 2 umožní viac pokrokové hry pre macOS s využitím ďalších technológií. Rovnako umožní jednoduchšie a rýchlejšie portovanie hier z Macu na iPhony a iPady. Na prezentácií sa spomenula hra Assassin’s Creed Shadows od Ubisoft, ktorá vyjde na Macy už 15. novembra a príde taktiež aj na iPady s čipmi Apple Silicon.
Apple Pay prichádza aj do prehliadačov tretích strán, ako Mozilla Firefox, a Fotky dostanú rovnaké vylepšenia ako ich náprotivok z iOS a iPadOS, samozrejme s uspôsobením pre špecifiká desktopovej platformy ovládanou myšou/trackpadom a klávesnicou. Vývojárske beta verzie operačných systémov sú dostupné už teraz, verejné beta verzie pribudnú v júli. Finálne verzie budú vydané túto jeseň.
Dôrazne neodporúčame inštalovať beta verzie operačných systémov na hlavné produkčné zariadenia, a rovnako je lepšie použiť dedikované Apple ID. V zriedkavých prípadoch môžu totiž produkčné betaverzie operačných systémov spôsobiť stratu dát v iCloude. Spoločnosť taktiež predstavila svoju vlastnú umelú inteligenciu, ktorú nazvala Apple Intelligence. Viac o novo predstavenej novinke v samostatnom článku.