Prvý Mac vybavený druhou generáciou čipov série M bude dostupný v júli.
Spoločnosť Apple na nedávnej WWDC predstavila okrem softvérových noviniek aj nový hardvér, konkrétne nový MacBook Pro a MacBook Air. Zatiaľ čo prvý menovaný laptop neprešiel žiadnou výraznou zmenou a v podstate jedinou novinkou je vylepšený čip M2, v prípade MacBooku Air sa môžeme tešiť na viacero noviniek vrátane nového dizajnu, ktorý je podobný 14″ a 16″ MacBookom Pro. Pre MacBooky Air so zaklapnutým displejom bol už od uvedenia prvej generácie v roku 2008 typický dizajn v tvare písmena V, ktorý sa v zásade nemenil a to ani s príchodom čipov M1. Spoločnosť sa rozhodla redizajnovať MacBook Air až s príchodom čipov M2. Po novom má ultratenký laptop plochý dizajn podobný MacBookom Pro uvedeným v októbri 2021, vrátane tenších rámčekov okolo displeja, zaoblených rohov a charakteristického výrezu v hornej časti displeja. Taktiež má čiernu podsvietenú klávesnicu s Touch ID a veľkým trackpadom s podporou technológie Force Touch. Laptop je hrubý 11,3 mm a má hmotnosť 1,24 kg.
Zmien sa dočkal aj displej samotný. MacBook je vybavený novým Liquid Retina displejom s uhlopriečkou 13,6″ a rozlíšením 2560×1664. Vďaka jasu 500 nitov je o 25% jasnejší ako predchádzajúci model a podporuje 1 miliardu farieb spolu s technológiou True Tone. Výrez v hornej časti displeja obsahuje 1080p webkameru, Face ID sme sa nedočkali. Laptop obsahuje 4 porty: 2× Thunderbolt 4/USB-C port, 3,5 mm jack konektor a vrátil sa aj MagSafe port vo verzii 3, ktorý slúži na nabíjanie a s príplatkovým 67W adaptérom podporuje rýchle nabíjanie. Oproti 14″ a 16″ MacBookom Pro mu teda chýba tretí Thunderbolt 4 port, HDMI port a čítačka pamäťových kariet. Všetky porty okrem jacku sú na ľavej strane a podľa môjho názoru príliš blízko pri sebe, takže bez docku nepôjde zapojiť dva väčšie USB-C zariadenia bez použitia kábla. Batéria v MacBooku Air vydrží 18 hodín pri pozeraní videí a 15 hodín pri prezeraní webu cez Wi-Fi.
Najväčšou zmenou vo vnútri laptopu je samozrejme čip M2, ktorý je priamym následovníkom základného M1. Disponuje rovnako 8-jadrovým CPU so 4 výkonnými a 4 úspornými jadrami založenými na čipe A15 z iPhonu 13 a je o 18% výkonnejší ako jeho predchodca. GPU, v závislosti od modelu, môže mať až 10 jadier a je o 35% výkonnejšia ako GPU v predchádzajúcom modely MacBooku Air. M2 podporuje 24GB RAM a maximálna kapacita SSD je stále 2TB. Neural Engine je naďalej 16-jadrový, ale o 40% výkonnejší. Zaujímavá je podpora mediálneho enginu, ktorý hardvérovo akceleruje H.264, H.256 (HEVC), ProRes a ProRes RAW. Až doteraz bol výsadou čipov M1 Pro a vyšších a v minulosti mal takýto mediálny engine len Mac Pro vo forme príplatkovej karty Afterburner za takmer 2000 USD. Priepustnosť pamäte je 100 GB/s, čo je o takmer 50% viac ako v prípade M1. Pre porovnanie, M1 Pro má priepustnosť 200 GB/s.
Bezdrôtová konektivita obsahuje Wi-Fi 6 802.11ax a Bluetooth 5.0. Laptop je vybavený štvoricou reproduktorov s podporou Dolby Atmos a Spatial Audio. Pri používaní AirPodov 3, AirPodov Pro alebo AirPodov Max podporuje aj priestorový zvuk so snímaním polohy hlavy. Ďalej je prítomný jack s pokročilou podporou vysokoimpedančných slúchadiel a sústava troch reproduktorov. Podpora externých monitorov sa nezmenila, k MacBooku Air sa dá pripojiť jeden monitor s rozlíšením až 6K pri 60 Hz. Notebook nemá HDMI port. MacBook Air sa bude predávať v štyroch farbách: Silver, Space Gray, Starlight a Midnight. Cenovka za základný model s 8-jadrovou GPU, 8GB RAM a 256GB SSD diskom je nastavená na 1199 USD. Apple necháva v predaji aj starší model s M1 čipom za 999 USD.