Domov Návody Ako rozpoznať investičné podvody?

Ako rozpoznať investičné podvody?

Zdielať

Zatočte s podvodníkmi a odhaľte ich podvody.

V dnešnej dobe môže byť ťažké rozoznať sofistikovaný podvod od skutočnej investičnej príležitosti. Možno ste sa na sociálnych sieťach a vo vyhľadávačoch stretli s reklamami sľubujúcimi vysokú návratnosť investícií, ako napríklad: „Zarobte dvojnásobok za 24 hodín“ a „Zbohatnite s kryptomenami ešte dnes!“. S prísľubom rýchlych výnosov, ktoré by používateľovi mohli zmeniť život, ich nabádajú, aby investovali do zlata, nehnuteľností, kryptomien alebo dokonca do vína. Tieto reklamy zvyčajne zahŕňajú recenzie iných investorov a svedectvá o tom, koľko peňazí zarobili. Odhaliť falošné webové stránky, reklamy, recenzie, emaily a textové správy, ktoré vyzerajú a znejú ako legitímne investície, môže byť ťažké. Preto vám prinášame návod, ako rozpoznať podvody.

Príklady možných investičných podvodov:

  • Reklamy na sociálnych sieťach ponúkajúce podozrivo rýchlu a vysokú návratnosť investícií s minimálnym alebo žiadnym rizikom, aj keď sa zdá, že ich odporúča známa osobnosť, influencer alebo vládny orgán.
  • Ak používateľa oslovia z ničoho nič telefonicky, emailom alebo cez sociálne siete ohľadom možnej investičnej príležitosti.
  • Vyvíjajú na používateľa nátlak, aby sa pre investíciu rýchlo rozhodol, a nedajú im čas na zváženie všetkých možností.
  • Požiadajú používateľa, aby si stiahli nástroje umožňujúce zdieľanie obrazovky alebo vzdialený prístup, aby im mohli „pomôcť“ pri investovaní. Legitímna finančná inštitúcia by používateľa o niečo také nikdy nepožiadala.

Ako sa vyhnúť investičnému podvodu:

  • Overte si, či investičná spoločnosť existuje v zozname finančných inštitúcií a investičných fondov Európskej centrálnej banky.
  • Vyhľadajte názov spoločnosti na internete a zavolajte na telefónne číslo získané z nezávislého zdroja. Pokúste sa nájsť akékoľvek negatívne recenzie alebo komentáre od iných zákazníkov upozorňujúce na podvod.
  • Neprijímajte nevyžiadané hovory. Ak používateľovi niekto volá alebo posiela správy týkajúce sa investičnej príležitosti, najlepšie bude zavesiť a ignorovať akékoľvek automatické hlasové správy.
  • Na mieste je mimoriadna opatrnosť. O investičnej príležitosti sa poraďte s členom rodiny alebo priateľom, ktorému dôverujete, pomôže posúdiť jej legitímnosť. Ak nemáte istotu, či je pre používateľa investícia vhodná vzhľadom na konkrétnu situáciu, pred investovaním vyhľadajte odborné poradenstvo nezávislého autorizovaného finančného poradcu.
  • Ak si myslíte, že ste sa stali obeťou podvodu, môžete svoje karty okamžite dočasne zablokovať a kontaktovať banku, alebo bankovú inštitúciu cez zabezpečený chat v aplikácii, emailom, telefonicky, alebo osobne na pobočke. Záleží na konkrétnej banke a bankovej inštitúcii, aké možnosti ponúka.

Dúfame, že niektoré z našich tipov pomôžu odhaliť reklamy a podvody, ktoré sú naozaj až príliš dobré na to, aby mohli byť skutočnosťou. Opatrnosti nikdy nie je dosť, dávajte si pozor.