Domov Periférie Recenzia: Zyxel Multy X a mini

Recenzia: Zyxel Multy X a mini

Zdielať

Otestovali sme trojpásmový bezdrôtový „mesh“ systém, ktorý je vhodný na pokrytie veľkých plôch – do dvojposchodových rodinných domov, veľkých a priestorných bytov, do kancelárie a všade tam, kde je nutnosť pokrytia veľkého priestoru pri čo najjednoduchšom riešení.

Často hovoria správcovia sietí, že „kábel je kábel“, čo stále platí pre prenosové rýchlostí ako aj stabilitu. Nezaostáva však ani vývoj bezdrôtových sietí Wi-Fi. Ich rýchlosť a stabilita sa zlepšujú, a stáva sa pravidlom, že v domácnosti je oveľa viac zariadení pripojených bezdrôtovo ako tých, ktoré sú pripojené pomocou káblu. Riešením pri veľkej ploche môžu byť opakovače či extendery (ktoré predĺžia dosah od jedného routra), avšak mesh systém má výhodu v tom, že sú jednotlivé moduly medzi sebou prepojené a navzájom sa dopĺňajú. A tiež sa oveľa jednoduchšie konfigurujú.

Testované zariadenie k nám prišlo v podobe jedného hlavného zariadenia Zyxel Multy X a druhého pomocného, označeného ako Zyxel Multy mini. Bežne sme zvyknutí hneď po vybalení zariadenia konfiguráciu zrealizovať cez internetový prehliadač v počítači, avšak výrobca tu stavil na jednoduchosť. Na nastavenie mesh systému treba stiahnuť aplikáciu na smartfón (Google Play alebo Apple iOS), kde stačí zariadenie vyhľadať, založiť si účet a spárovať. V aplikácii možno jednotlivé mesh zariadenia pomenovať (napríklad podľa toho, kde sú umiestnené).

Na fotografii Zyxel Multy X

Páči sa nám prehľadná aplikácia, cez ktorú možno aktualizovať firmvér zariadenia. V nej vidieť tiež všetky pripojené zariadenia v sieti, rýchlosti, nastaviť obmedzenia, diagnostikovať stav siete, ale tiež aj reštartovať, či vypnúť zariadenie. Všetky možnosti sú k dispozícii odkiaľkoľvek (teda aj vzdialene mimo lokálnej siete) po prihlásení do účtu s menom a heslom, ktorý je priradený daným mesh zariadeniam. Hoci pri prvom spustení sa nám zdalo jednoduchšie nastavovať veci cez prehliadač, tak uznávame, že nastavovať mesh zariadenia cez telefón je jednoduchšie.

Konštrukčné spracovanie Multy X je z bieleho plastu, tvar je oválny a príde vhod aj do obývačky, kuchyne, či izby. Páčia sa nám malé a kompaktné rozmery, dizajn neruší a oceňujeme, že tu nie sú výrazné LED diódy. Jediný LED prvok je na hornej strane zariadenia a dá sa vypnúť. Chladenie zariadenia je zabezpečené tromi perforovanými pásmi (výduchmi) po celom obvode, ktoré dopĺňajú jednoduchý dizajn. Zo zadnej strany sú štyri konektory, pričom jeden z nich má funkciu WAN portu, jeden USB 2.0 port a vypínač zariadenia. Zaujímavosťou je pripojenie Bluetooth, vďaka čomu sa môže Multy X spárovať v mobilnej aplikácii so smartfónom.

Na fotografii Zyxel Multy X

Multy mini je takisto z bieleho plastu, po obvode má dva pásy (výduchy) na chladenie, zhora má väčší podsvietený prvok, ktorý je taktiež možné vypnúť (ako v prípade Multy X). Zadná strana ponúka jeden port na Ethernet, napájanie a USB port s podporou rýchleho nabíjania. Rozmerovo je Multy mini oveľa menší a kompaktnejší ako Multy X (hlavné zariadenie). Zariadení „mini“ môže mať používateľ ľubovoľný počet a dopĺňajú tak mesh systém. Vďaka portu pre rýchle nabíjanie si ho možno položiť aj na stolík a pripojiť tak k nemu USB kábel napríklad na dobíjanie mobilného zariadenia.

Pokiaľ ide o kvalitu a stabilitu signálu, zariadenia sme testovali spolu s internetom od UPC s 500 Mbps rýchlosti na sťahovaní. Pri testovaní sme overili, že Multy mini, vzdialený 12 metrov cez štyri steny v inej miestnosti, má rýchlosť 350 Mbps. Meranie sme opakovali viackrát a výsledok spriemerovali. Takisto sme postupovali aj s opakovačom a extenderom (oba od spoločnosti Zyxel). V rovnakých podmienkach sme s opakovačom namerali 85 Mbps a cez extender 180 Mbps. Z toho teda vyplýva, že hoci mesh systém nie je stopercentný a sú tu straty, tak sú oveľa nižšie ako riešenie v podobe opakovača a extendera.

Na fotografii Zyxel Multy mini

Ďalšou výhodou mesh systému je fakt, že sa medzi miestnosťami pripojené zariadenia nemusia prepínať do inej siete – všetky mesh zariadenia totiž vysielajú Wi-Fi signál s jednotným názvom a parametrami bezdrôtovej siete. Testovaný mesh systém patrí medzi najdrahšie smerovače na trhu, avšak má aj svoje výhody. Kompaktné rozmery, zaujímavý dizajn, veľmi dobré prenosové rýchlosti naprieč všetkými miestnosťami, jednoduché ovládanie cez mobilnú aplikáciu. Chýba akékoľvek nastavenie pomocou IP adresy cez prehliadač, ocenili by sme tiež USB 3.0 port, ktorý do drahého zariadenia rozhodne patrí. Cena za samostatné Multy X je 320 eur a Multy mini 120 eur, spolu ako nami testovaná verzia, tzv. „Bundle“ stojí 260 eur.

Parametre a špecifikácie – porovnanie mesh zariadení:

 

Parameter Zyxel Multy X Zyxel Multy mini
Rozmery (Š×H×V) 236×178×52 mm 142×122×33 mm
Hmotnosť 890 gramov 285 gramov
Bezdrôtové štandardy Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac
Pásma tri pásma – 2× 5 GHz + 1× 2,4 GHz dve pásma – 1× 5 GHz + 1× 2,4 GHz
Rýchlosť prenosu Wi-Fi 1733 + 866 Mbps (5 GHz) + 400 Mbps (2,4 GHz) 1300 Mbps (5 GHz) + 450 Mbps (2,4 GHz)
Zabezpečenie 128-bit WEP, WPA/WPA2, WPA-PSK, WPA2-PSK
Rozhranie 4× RJ45 (10/100/1000 Mbps), 1× USB 2.0, Bluetooth 4.1 1× RJ45 (10/100/1000 Mbps), 1× USB QC3.0

 

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Pekný dizajn, spracovanie
+ Veľmi dobrý dosah Wi-Fi siete
+ Jednoduchá inštalácia routra
+ Stabilita pripojenia, rýchlosti

Mínusy
– Chýba USB 3.0 port
– Vysoko nastavená cena

Zapožičal: Zyxel