Domov Novinky Tinder v Rusku bude archivovať súkromné správy používateľov

Tinder v Rusku bude archivovať súkromné správy používateľov

Zdielať

Zoznamovacia aplikácia pribudla na zoznam firiem, ktoré povinne musia odovzdávať informácie štátnym inštitúciám. Informoval o tom Cybersec.

V pondelok ruská Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií informačných technológii a masmédií (Roskomnadzor) zaradila Tinder do oficiálneho registra „organizátorov šírenia informácií na internete“ (ORI). Podľa agentúry Interfax register zostavuje Roskomnadzor v spolupráci s ruskými tajnými službami. Ak si ruské úrady vyžiadajú archivovanú komunikáciu, podľa federálnych zákonov (97-F3 a 274-F3), ORI im ju musí odovzdať. V registri je zaregistrovaných približne 175 spoločností a firiem vrátane najväčšej ruskej banky (Sberbank) a najpopulárnejšej sociálnej siete (Vkontakte).

V prípade že spoločnosť odmietne vyhovieť požiadavkám ORI, úrady môžu zablokovať jej internetové stránky. Keď v roku 2016 sociálna sieť LinkedIn nesúhlasila s uchovávaním dát o svojich klientoch na ruských serveroch. Moskva odpovedala jej zablokovaním a LinkedIn v Rusku dodnes nepôsobí. Minulý rok sa to stalo aj komunikačnej aplikácii Telegram. Približne v rovnakom čase odmietla vyhovieť žiadostiam FSB aj Threema, ktorá tiež umožňuje posielanie šifrovaných správ. Túto službu doteraz napriek tomu v Rusku nezablokovali.

Zdroj: Cybersec