Notebooky či laptopy sú ľahké, prenosné počítače, ktoré s obľubou využívajú manažéri, študenti a skrátka všetci, ktorí potrebujú mobilný prístup k informáciám. Nie len pre nich je určený tento článok, do ktorého sme vmestili zopár pozoruhodných zaujímavostí o obľúbených počítačoch.
Prečo laptop?
Pojem „laptop“ je odvodený z toho, že tieto počítače sú dostatočne malé a ľahké, aby mohli spočinúť na nohách sediaceho človeka. Anglický výraz „lap“ totiž označuje oblasť medzi kolenami a bokmi, kam si pri sedení notebook zväčša pokladáme. Zväčša a nesprávne, pretože počítač sa takýmto spôsobom nemôže dostatočne ochladiť a hrozí jeho poškodenie. O popáleninách pokožky nehovoriac.
Krátka história
Vôbec prvý prenosný počítač na svete, ktorý pripomínal dnešné laptopy, uzrel svetlo sveta v roku 1982. Išlo o Grid Compass, no tento počítač sa na trhu neuchytil. S prvým masovo úspešným laptopom prišla len o rok neskôr japonská Kyocera – model Kyotronic 85 predznamenal úspešnú éru notebookov. Rozmach tejto technológie nastal v 90tych rokoch, kedy sa do vývoja prenosných PC naplno pustili „hráči“ ako Dell, Apple, Microsfor či Gateway.
Ako predĺžiť životnosť batérie?
Takmer všetky nové aj repasované notebooky „bežia“ na lítiových batériách. Takzvané Li-Ion baterky majú životnosť zhruba 2-3 roky, ak sú adekvátne používané. Aj tak ale pomaličky strácajú svoju kapacitu. Predĺžiť či skrátiť ich životnosť môže napríklad spôsob, akým ich (alebo počítač) skladujete. Batériám prospieva, ak nie sú uskladnené v prehriatom prostredí. Ak plánujete batériu uskladniť na dlhšie obdobie, odporúča sa nechať ju zhruba z polovice nabitú.
Rozliata tekutina po klávesnici…
Čaj, káva, voda, pivo, prosto tekutina rozliata po PC – to je nočná mora, ktorá straší nejedného majiteľa počítača. Ak sa jedná o klávesnicu desktopu, tá útok kvapalinou zvyčajne prežije. Stačí ju obrátiť hore nohami, nechať tekutiny vytiecť a následne zvrchu poutierať.
Viac starostí by asi mali majitelia laptopov, pretože pod klávesnicami sa skrýva viacero pre chod počítača dôležitých zariadení.