Domov Recenzie Recenzia: Samsung Galaxy S7

Recenzia: Samsung Galaxy S7

Zdielať

Kórejský výrobca Samsung pravidelne predstavuje nové TOP modely, ktoré medzi používateľmi vo svete technológií vyvolávajú obrovský záujem. Už je to nejaký čas, keď zvykne výrobca predstaviť naraz TOP modely a inak tomu nebolo ani tentoraz. Samsung Galaxy S7 a zakrivený S7 Edge sa už nejaký ten piatok u nás predávajú. Ponúkame teraz náš dlhodobý pohľad na dlhšie testovaný „flatový“ model S7.

Samsung Galaxy S7 01

Každá nová generácia smartfónu niečo nové prináša, pričom ani aktuálny model na tom nie je inak. Výhodou je tiež pokles ceny predchádzajúcich modelov, vďaka čomu sa môžu stať cenovo dostupnejšie aj pre zákazníkov, ktorí pri výbere nového smartfónu pozerajú aj na cenu. Dizajnovo sa S7 veľmi nelíši, spracovaný je rovnako z kovu ako predchádzajúca generácia. Výhodou je však zvýšená odolnosť voči vode a prachu, ktorá pribudla v S7-čke –  vďaka tomu zvládne ponorenie do vody do hĺbky 1,5 metra a to po dobu pol hodiny. Po generácii série S6 sa opäť v rade S7 objavuje slot na pamäťové karty – chválime.

Samsung Galaxy S7 02 Samsung Galaxy S7 03

Na pohľad je smartfón veľmi pekný, problémom je potom už samotné používanie a to najmä vďaka povrchu na zadnej strane, ktorý je extrémne náchylný na nečistoty a odtlačky prstov. Aj vďaka tomu bude čistenie na dennom poriadku. Povrch je navyše veľmi klzký, takže pri kúpe smartfónu určite odporúčame dokúpiť aj puzdro, aby nedošlo k pádom a rozbitiu displeja alebo zadnej povrchovej úpravy. Už keď sme pri problémovom povrchu pri takto drahom zariadení, poteší špeciálna starostlivosť pre majiteľov modelov z rady S7/S7 Edge.

Samsung Galaxy S7 04 Samsung Galaxy S7 05

Na všetky telefóny z oficiálnej distribúcie pre náš trh sa vzťahuje „pick-up and return“ záruka. Pokiaľ sa telefón používateľovi pokazí, servisný technik zo spoločnosti príde telefón prevziať priamo k zákazníkovi a po oprave ho aj späť doručí kdekoľvek na Slovensku. Počas doby opravy zároveň zákazník dostane iný S7 tak, aby neostal bez telefónu. Pri vysokej cene TOP modelov, ktoré ponúka Samsung vo svojom portfóliu, tak ide o skutočne jedinečnú službu, ktorú neponúka žiadny iný výrobca.

Samsung Galaxy S7 06 Samsung Galaxy S7 07

O zobrazovanie sa stará 5,1“ Super AMOLED displej, pričom hustota bodov je až 557 ppi. Obraz je veľmi jemný a pozorovacie uhly sú vynikajúce, čitateľnosť je tiež výborná aj na priamom slnku. Automatické ovládanie jasu, či úprava teploty farieb je samozrejmosťou. V tomto nás výrobca neprekvapil, keďže ide o tradične fantastický a jemný displej, ktorý sa objavil aj v minuloročných vlajkových lodiach. Pixely nie je možné voľným okom pozorovať a všetok zobrazovaný obsah je tak dokonale jemný.

Samsung Galaxy S7 08 Samsung Galaxy S7 09

Vďaka AMOLED panelu dokážu pixely úplne zhasnúť v prípade potreby a ponúknuť tak skutočne čiernu farbu, bez sivastého nádychu a špičkový kontrastný pomer. Pri zhasnutých bodoch sa navyše šetrí aj elektrická energia v akumulátore, čo príde vhod najmä pri jemnom rozlíšení. Aktuálny model prináša však aj „novinku“ navyše v podobe možnosti aktívneho displeja. A čo táto možnosť znamená a umožňuje? To, že displej smartfónu dokáže byť stále zapnutý a zobrazovať čas, dátum a notifikácie.

Samsung Galaxy S7 10 Samsung Galaxy S7 11

A prečo ide o „novinku“? V pravom slova zmysle podobnú „vychytávku“ používala Nokia v svojich smartfónoch Lumia s Windows Phone – funkcia sa nazýva Glance screen. Zo začiatku sa nám funkcia páčila, časom sme však zistili, že nás funkcia ruší, keďže nemá stále miesto na displeji, kde  sa ukazuje – naopak, pohybuje sa po displeji podobne ako šetrič. Aj vďaka tomu sa nám často stalo, že sme pozreli na smartfón mysliac si, že pribudla nová notifikácia. A zistenie? Zatiaľ čo pred chvíľou bol aktívny displej vpravo hore, teraz bol v strede bližšie k spodnej časti ľavej strany.

Samsung Galaxy S7 12 Samsung Galaxy S7 13

Hardvérový základ tvorí osemjadrový procesor Exynos 8890 z vlastnej dielne, ktorý sa skladá z dvojice štvorjadrových procesorov. Štyri jadrá sú taktované na 2,1 GHz a štyri jadrá sú taktované na 1,6 GHz. Operačnú pamäť 4GB LPDDR4 dopĺňa grafika Mali-T880 MP12. Operačný systém Android vo verzii Marshmallow 6.0 má nadstavbu TouchWiz od výrobcu. Plynulosť systému aj jednotlivých aplikácií je výborná, počas používania sme nezaznamenali žiadne problémy.

Samsung Galaxy S7 14 Samsung Galaxy S7 15

TouchWiz prešiel posledné roky inováciou a vylepšeniami, je o niečo odľahčený, v systéme sú tiež okrem veľkého množstva aplikácii od Google aj nejaké aplikácie od Microsoftu, ktoré nemožno odinštalovať. K dispozícii je tiež vnútorná pamäť na dáta – 32 alebo 64GB, ktorú možno rozšíriť pomocou kariet microSD až do 2TB. Počas testu sme zažili len jeden bug, resp. zaváhanie, keď pri otvorení jednej z podstránok PL smartfón úplne zamrzol a museli sme ho dlhým podržaním nútene vypnúť.

Samsung Galaxy S7 17 Samsung Galaxy S7 18

Integrovaná batéria má kapacitu 3000 mAh, čo považujeme za rozumné minimum pri TOP modeloch. Vďaka jemnému rozlíšeniu a priemernej kapacite batérii je tak výdrž pri reálnych podmienkach maximálne jeden celý deň. Iste, dá sa dosiahnuť aj vyššia výdrž, no tu by sa musel používateľ obmedzovať. V prípade, ak má používateľ vypnuté dáta a na internet sa pripája len doma cez Wi-Fi, je možné dosiahnuť aj dva dni výdrže.

Samsung Galaxy S7 19 Samsung Galaxy S7 20

Poteší prítomnosť šetriacich režimov, funkciu si plnia veľmi dobre. Po aktivácii dôjde k podtaktovaniu procesora a v prípade potreby možno zvoliť aj extrémne šetrenie, čím sa stane telefón takmer nepoužiteľným, keďže v tomto režime umožňuje len funkciu volania a pár základných funkcii. Okrem toho potešia funkcie na okraji zahnutého displeja, ktoré počas nastaveného nočného režimu ukazujú hodiny – je to celkom zaujímavá funkcia.

Samsung Galaxy S7 22 Samsung Galaxy S7 24

Šetriaci režim príde skôr ako núdzové riešenie, keďže pri možnostiach hardvéru k tomu nie je dôvod a azda každý, kto siahne po S7 chce používať všetky funkcie naplno. Telefón umožňuje veľmi rýchle nabíjanie, k dispozícii je tiež bezdrôtové nabíjanie. Funkcia je automaticky integrovaná v tomto modeli a nie je nutné dokupovať puzdrá. Stačí položiť telefón na bezdrôtovú nabíjaciu podložku a začne sa nabíjať.

Samsung Galaxy S7 25 Samsung Galaxy S7 26

Nabíjanie možno realizovať v práci alebo doma počas dňa. Odporúčame však realizovať aspoň 15 minútové bezdrôtové nabíjanie (prípadne dlhšie), aby pri častom krátkom nabíjaní nedošlo k poškodeniu batérie. Konektivita telefónov zahŕňa Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac a Bluetooth 4.2, podporu pre NFC a LTE. Ďalšou kapitolou je čítačka odtlačkov prstov, ktorá dokáže zastúpiť gesto, PIN alebo môže byť použitá pre platby.

Samsung Galaxy S7 27 Samsung Galaxy S7 33

Fotoaparát je vynikajúci, ponúka rozlíšenie 12 MPx, svetelnosť f/1.7 a tiež aj optickú stabilizáciu (OIS). Foťák patrí medzi to najlepšie, čo možno v súčasných smartfónoch nájsť. Dovolíme si tiež tvrdiť, že v mnohých prípadoch môže používateľom nahradiť klasický fotoaparát – teda kompakt určite, zrkadlovky majú však stále navrch. Hoci by sa niekomu mohlo zdať, že voči 16 MPx šošovkám, ktoré sú v modeloch z rady S6 je aktuálny fotoaparát horší – nie je to pravda. Aktuálne modely majú lepšiu clonu (f/1.7 vs. f/1.9 pri sérii S6).

Samsung Galaxy S7 31 Samsung Galaxy S7 32

Prítomná je aj podpora pre nahrávanie 4K videa, ktorá je v TOP modeloch samozrejmosťou. Prítomný je aj LED blesk a automatické zaostrovanie, čo dotvára vynikajúce fotky. Oceňujeme aj rýchlosť zhotovenia fotografie, vďaka čomu možno stihnúť každodenné momentky. Fotiť možno rýchlo aj keď je displej vypnutý. Stačí dvakrát stlačiť tlačidlo „Domov“. K dispozícii je automatický režim s podporou HDR, aj manuálny režim, kde si možno nastaviť ISO.

Samsung Galaxy S7 16

Samsung Galaxy S7 je veľmi zaujímavý smartfón, pričom ide o skutočnú konkurenciu pre iPhony od Applu. Hoci rýchlosť, stabilita a ekosystém nie je ešte na úrovni iOS, S7 ponúka vysoký výkon, jemný displej, kvalitné konštrukčné spracovanie z kovu a skla. Dizajn  sa nám páči, hoci ide o veľmi jemne upravený koncept minuloročných modelov zo série S6. Poteší vynikajúci foťák a optická stabilizácia, rýchle zhotovenie fotografii, rýchle nabíjanie a podpora bezdrôtového nabíjania Qi. To, čím to výrobca „zabíja“, je vysoká cena. Aspoň, že je slot na pamäťové karty späť, poteší aj zvýšená odolnosť voči vode a prachu. Odporúčame.



Parametre a špecifikácie:

Chipset: Samsung Exynos 8890
Procesor: osemjadrový (4× Cortex-A57@2,3 GHz + 4× Cortex-A53@1,6 GHz)
Grafika: Mali-T880 MP12
Pamäť: 4 GB RAM + 32/64 GB ROM + microSD karty (do 2 TB)
Operačný systém: Android 6.0 Marshmallow + nadstavba TouchWiz UI
Displej: 5,1“, Super AMOLED, 2560×1440 px. 557 ppi, Corning Gorilla Glass 4
Fotoaparát: zadný – 12 MPx, LED blesk, autofókus, nahrávanie Ultra HD 4K videí, f/1.7, optická stabilzácia obrazu; predný – 5 MPx
Rozmery: 142×70×8  mm
Hmotnosť: 152 gramov
Batéria: Li-Ion, 3000 mAh
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, UMTS 900 / 2100 MHz + LTE
LTE pásma: 700 / 800 / 850 / 900 / 1700 / 1800 / 1900 / 2100 / 2300 a 2600 MHz
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, (do 42 Mbps), HSUPA (do 5,76 Mbps)
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.2, microUSB, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac), HDMI (cez MHL), DLNA, NFC
Formát SIM: nanoSIM
Ostatné: GPS, GLONASS, akcelerometer, snímač odtlačku prsta, snímač tepu srdca, odolnosť voči vode a prachu IP68, bezdrôtové nabíjanie Qi

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Kvalitné celohliníkové spracovanie
+ Špičkový hardvérový výkon a rýchlosť
+ Vynikajúci a jemný Quad HD displej
+ Výborný a extrémne rýchly fotoaparát
+ Rýchle nabíjanie smartfónu, podpora Qi
+ Zvýšená odolnosť voči vode a prachu
+ Podpora pre pamäťové karty microSD
+ Prijateľné a pomerne kompaktné rozmery
+ Prítomná čítačka odtlačkov prstov

Mínusy
– Zadná strana zachytáva nečistoty
– Veľmi klzký povrch zadnej časti
– Vyššia cena zariadenia

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Samsung Galaxy S7 G930F 32GB poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu Samsung Galaxy S7 Dual 32GB poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Samsung Galaxy S7 AnTuTu Benchmark 01Samsung Galaxy S7 AnTuTu Benchmark 02
Samsung Galaxy S7 AnTuTu Benchmark 03Samsung Galaxy S7 AnTuTu Benchmark 04
Samsung Galaxy S7 AnTuTu Benchmark 05Samsung Galaxy S7 AnTuTu Benchmark 06
Samsung Galaxy S7 3D Mark 01Samsung Galaxy S7 3D Mark 02
Samsung Galaxy S7 3D Mark 03Samsung Galaxy S7 3D Mark 04
Samsung Galaxy S7 3D Mark 05Samsung Galaxy S7 3D Mark 06
Samsung Galaxy S7 3D Mark 07Samsung Galaxy S7 3D Mark 08
Samsung Galaxy S7 GeekBench 01Samsung Galaxy S7 GeekBench 02
Samsung Galaxy S7 GeekBench 03Samsung Galaxy S7 GeekBench 04
Samsung Galaxy S7 Vellamo 01Samsung Galaxy S7 Vellamo 02
Samsung Galaxy S7 Vellamo 03Samsung Galaxy S7 Vellamo 04
Samsung Galaxy S7 Vellamo 05Samsung Galaxy S7 Vellamo 06

Zapožičal: Samsung

Ďalšie odborné recenzie na smartfón Samsung Galaxy S7 nájdete na Recenzie.SME.sk