V poslednej dobe začali vlajkové lode spoločností ponúkať pre niektorých až príliš veľký výkon a s tým začal narastať počet predajov smartfónov prémiovej strednej triedy. Modely v nej obsiahnuté ponúkajú dizajn porovnateľný s vlajkovými loďami, avšak špecifikácie, ktoré sú už menej prémiové. Jedným takýmto smartfónom je nový Samsung Galaxy A5 (2016).
Už na prvý pohľad je vidieť, že ide o bratranca modelu Galaxy S6. Dizajn je taktiež v prevedení „sklo a kov“ a jediným viditeľným rozdielom je menší výstupok fotoaparátu (čo rozhodne chválime) a fakt, že pri fotoaparáte sa nachádza len jeden LED blesk. Senzora srdcového tepu, či dvojtónového blesku sa na tomto modeli nedočkáme.
Keďže sa ale dizajn v mnohom podobá na minuloročnú jarnú vlajkovú loď, v ruke evokuje rovnaký príjemný a prémiový pocit. Kov je chladný na dotyk a na okrajoch je jemne zrezaný. Problém ale nastáva pri skle – to je dosť šmykľavé a pri nabíjaní zariadenia sa nám stalo, že mobil spadol z jemne nakloneného povrchu. Šmýka sa takmer z čohokoľvek, čo nie je úplne rovné.
Inak mu takmer nemáme čo vytknúť. Tlačidlo napájania je umiestnené napravo, zatiaľ čo tlačidlá hlasitosti nájdeme na ľavej hrane. To je dobré pre ich vzájomné rozpoznanie, avšak máme pocit, akoby bol smartfón určený pre ľavákov, keďže tlačidlá hlasitosti sú trochu vysoko na dosiahnutie pravou rukou, ale nejde o veľmi veľký problém a Samsungu to môžeme pokojne odpustiť. Na pravej hrane nájdeme aj hybridný SIM slot na jednu kartu nanoSIM a jednu microSD kartu do 128 GB.
Fakt, že na vrchnej strane nájdeme len mikrofón a na spodnej sa nachádza okrem microUSB portu aj 3,5 mm port pre slúchadlá a reproduktor, je rozhodne plusom, hlavne pri počúvaní hudby počas nabíjania. Na prednej strane sa nachádza 5,2“ Full HD Super AMOLED displej, ktorý ponúka nádherné farby, ako už je pri OLED technológii zvykom. Jej výhodou je takisto šetrnosť batérie, keďže namiesto svietenia tmavým svetlom sú pixely úplne vypnuté, to ale v niektorých aplikáciach spôsobovalo fialové vlny cez fotky pri scrollovaní.
Pod týmto displejom nájdeme skener odtlačkov prstov. Ten funguje dosť rýchlo, ale len pokiaľ funguje. Mnohokrát sme sa do systému dostali až na tretí alebo štvrtý pokus a párkrát sme dokonca museli zadávať záložné heslo. Pri ňom ale Samsung nemá najjednoduchšie podmienky – minimálne 6 znakov a jedno číslo, čo robí odomykanie telefónu zdĺhavým a zbytočným. Toto považujeme za pomerne veľké mínus a dúfame, že v ďalšej generácii tohto smartfónu už Samsung ponúkne spoľahlivejší skener.
Čo sa týka softvéru, ide o Android 5.1.1 Lollipop s už typickou nadstavbou od Samsungu. Tento a minulý rok bola výrazne odľahčená, čo považujeme za plus a celkovo sme s funkciami spokojní. Predinštalovaných aplikácii nie je veľa, avšak okrem titulov od Googlu a Samsungu boli pridané aj aplikácie Microsoftu – Office, Skype, či OneNote, ktoré sme za celé obdobie testovania nepotrebovali použiť. Aplikácie od Samsungu sú väčšinou prehľadné, až na pár prípadov, kedy sme museli trochu rozmýšľať nad tým, čo sa kde nachádza.
Domovská obrazovka ponúka rozhranie podobné ako HTC, keďže po pravej strane nájdeme plochu, zatiaľ čo na ľavej sa nachádza súhrn správ, v tomto prípade s názvom Briefing, ktorý získava informácie zo služby Flipboard. Zoznam aplikácii funguje trochu bizarne – nové aplikácie pridáva na koniec zoznamu, aj v prípade, že máme nastavené zoradenie od A po Z. Po inštalácii nových hier či programov je teda pre uprataný zoznam potrebné zoradiť ich ešte raz.
Inak sme ale so softvérom spokojní a myslíme si, že oproti rokom minulým ide o veľký pokrok. Dobré sú aj funkcie, ako napríklad spustenie fotoaparátu dvojklikom domovského tlačidla. A keď už sme pri fotoaparáte, ten ponúka dobré fotografie. Kvalitou sa nevyrovná vlajkovej lodi Galaxy S6 a už vôbec nie profesionálnym zrkadlovkám, avšak vo väčšine prípadov táto kvalita stačí. Problém nastáva v noci, kedy sa do fotografii dostáva veľké množstvo šumu.
Optická stabilizácia obrazu pomôže nie len pri fotení, ale aj pri natáčaní videa – pri ňom je maximálnym rozlíšením Full HD a počet snímok za sekundu tu končí na čísle 30. Kvalita videa je tiež dosť postačujúca, ale pri pohľade na celkové špecifikácie fotoaparátu by sme očakávali niečo viac, aj od videa, aj od fotografií.
Smartfón ale beží dosť plynule a s celkovým chodom systému sme spokojní. Bez problémov zvláda hry, či už jednoduchšie tituly ako Two Dots, alebo zložitejšie, z ktorých najznámejší je Asphalt 8. Výdrž batérie počas hrania hier je tiež dosť dobrá. Je o viac ako polovicu dlhšia oproti Galaxy S6, keďže sa pohybuje od 5,5 do 6,5 hodín zapnutej obrazovky, pričom S6 dosahuje maximálne štyri. Plusom je rozhodne aj podpora rýchleho nabíjania, vďaka ktorému je možné za menej ako hodinu dosiahnuť výdrž na celý deň.
Celkovo sme so smartfónom spokojní. Je určený pre tých, ktorí hľadajú prémiový dizajn, priemerne veľký displej, stredne výkonné komponenty a batériu, ktorá vydrží smartfón napájať celý deň a ktorú je možné rýchlo dobiť. Títo zákazníci ale nesmú čakať zázraky od fotoaparátu a spoľahlivosť skeneru odtlačkov prstov.
Za cenu šplhajúcu sa na takmer štyri stovky ale nejde o najpríťažlivejší smartfón – menšiu cenu, podobný dizajn a výkon ponúkne napríklad OnePlus X. Avšak nová A5-ka si rozhodne nájde svoju cieľovú skupinu, napríklad u tých, ktorí mobily kupujú k paušálom.
Parametre a špecifikácie:
Chipset: Exynos 7580 Octa
Procesor: osemjadrový (8 x Cortex-A53 @ 1.6 GHz)
Grafika: Mali-T720MP2
Pamäť: 2 GB RAM + 16 GB ROM (podpora microSD do 128 GB)
Operačný systém: Android 5.1.1 + TouchWiz
Displej: 5,2“, Super AMOLED, 1920×1080 px., 424 ppi, Corning Gorilla Glass 4
Fotoaparát: zadný – 13,3 MPx, LED blesk, autofókus, OIS, nahrávanie Full HD videí, f/1.9; predný – 5 MPx, f/1.9
Rozmery: 144.8 x 71 x 7.3 mm
Hmotnosť: 155 gramov
Batéria: Li-Ion, 2900 mAh
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900, UMTS 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz + LTE
LTE pásma: 800 / 850 / 900 / 1800 / 2100 / 2300 a 2600 MHz
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, (do 42 Mbps), HSUPA (do 5,76 Mbps)
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.1, microUSB, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac), NFC
Formát SIM: nanoSIM
Ostatné: GPS, GLONASS, akcelerometer, snímač odtlačkov prstov
Hodnotenie: 90%
Plusy
+ Prémiový dizajn
+ Podpora microSD kariet
+ Nádherný displej
+ Svižný systém
+ Výdrž batérie
Mínusy
– Nespoľahlivý skener odtlačkov prstov
– Horší fotoaparát
– Vysoká cena
Vývoj ceny podľa heureka.sk:
Graf ceny produktu Samsung A510F Galaxy A5 2016 poskytuje server Heureka.sk
Výsledky benchmarkových testov:
Zapožičal: Samsung
Ďalšie odborné recenzie na smartfón Samsung Galaxy A5 (2016) nájdete na Recenzie.SME.sk