Internetový archív čelí ďalšiemu súdnemu sporu v súvislosti s jedným zo svojich projektov ochrany.
Sony Music Entertainment, Universal Music Group a niekoľko ďalších hudobných vydavateľstiev podali na neziskovú organizáciu žalobu, v ktorej ju obviňujú z porušovania autorských práv za digitalizáciu, „úmyselné nahrávanie, distribúciu a digitálny prenos“ zvukových nahrávok spred roku 1972. Vydavateľstvá žalujú Internet Archive najmä za projekt Great 78 Project, ktorého cieľom je zachovať hudbu nahranú na platniach so 78 otáčkami za minútu. Vydavateľstvá označujú snahy Internet Archive za „zjavné porušenie“, ktoré sa týka hudby umelcov, medzi ktorých patria Frank Sinatra, Ella Fitzgerald, Billie Holiday, Miles Davis a Louis Armstrong. Uviedli aj niekoľko príkladov „kultových nahrávok“, ktoré sú k dispozícii prostredníctvom projektu Great 78, ako napríklad White Christmas, Sing, Sing, Sing a The Christmas Song.
Spoločnosti uviedli, že piesne zachované na webstránke projektu sú už dostupné prostredníctvom streamovacích a iných hudobných služieb, takže „im nehrozí strata, zabudnutie alebo zničenie“. Organizácia však na portáli projektu vysvetlila, že „stále existuje výskumná hodnota artefaktov a dôkazov o používaní na často vzácnych diskoch a nahrávkach so 78 otáčkami za minútu“. Žalobcovia s tým nesúhlasia a vo svojej sťažnosti píšu, že aktivity Internet Archive „ďaleko presahujú“ obmedzené účely uchovávania a výskumu. „Internet Archive sa bez ostychu snaží poskytovať bezplatný a neobmedzený prístup k hudbe pre každého bez ohľadu na autorské práva,“ dodali. Vydavateľstvá žiadajú zákonné odškodné až do výšky 150,000 USD za každú chránenú zvukovú nahrávku, čo by podľa agentúry Bloomberg mohlo v prípade uvedených nahrávok predstavovať až 372 miliónov USD.
Internet Archive je tiež zapletený do právneho sporu so skupinou amerických vydavateľov na čele s Hachette Book Group o Národnú núdzovú knižnicu. Organizácia prostredníctvom tohto programu požičiavala digitálne naskenované kópie kníh počas vrcholiacej korony, čo vydavatelia označili za „úmyselné masové porušovanie autorských práv“. Federálny sudca v tomto konkrétnom prípade rozhodol v neprospech Internet Archive, hoci organizácia sa plánuje proti tomuto rozhodnutiu odvolať.