Domov Novinky Flashback: Apple iPod Touch, takmer ako iPhone

Flashback: Apple iPod Touch, takmer ako iPhone

Zdielať

Apple zmenila svet prenosných hudobných prehrávačov v roku 2001 uvedením pôvodného iPodu.

Nebol to ani zďaleka prvý prenosný MP3 prehrávač. Prvý iPod Touch bol na trh uvedený niekoľko mesiacov po pôvodnom iPhone a nápadne sa naň podobal 3,5″ LCD displejom (s vtedy pre Apple typickým pomerom strán 3:2) a jediným tlačidlom Home pod ním. Oproti iPodom, ktoré boli známe svojím ovládacím kolieskom, to bola dosť veľká zmena. Najzaujímavejšie je, že na ňom bežal systém iOS (vtedy sa volal iPhoneOS, ale vyhnime sa zámene). To z neho robilo plnohodnotné inteligentné zariadenie. Samozrejme, nie smartfón, chýbala telefónna časť konektivity. Mal však podporu Wi-Fi a webový prehliadač. A s príchodom systému iOS 2 mal prístup aj do obchodu AppStore.

To však malo svoju cenu. Aktualizácia na iOS 2 stála doslova 10 dolárov. Aktualizácia bola pre majiteľov iPhonov bezplatná, ale pre majiteľov iPodov Touch nie. Napriek tomu to stálo za to, keďže jeho cena bola 300 USD za 8GB, 400 USD za 16GB a 500 USD za 32GB pamäťovú verziu. Pri uvedení na trh stál 4GB iPhone 500 USD, 8GB iPhone stál 600 USD a to s dvojročnou zmluvou s AT&T. iPod, samozrejme, nebol viazaný žiadnymi podmienkami. Mal pritom rovnakú obrazovku a používal rovnaký čip (s jednojadrovým procesorom ARM s frekvenciou 412 MHz) a rovnaké množstvo RAM (128MB). Bolo na ňom možné hrať rovnaké hry a spúšťať rovnaké aplikácie ako na iPhone. Ak ste sa chceli zapojiť do ekosystému iOS, bola to najlacnejšia cesta.

Bolo to schopné zábavné zariadenie, rovnako schopné ako iPhone, len nemalo schopnosť vybavovať hovory a textové správy, ani mobilné dáta. Ak ste už mali telefón, nebol to žiadny problém. Možno to teraz znie hlúpo, ale rovnako tak aj špecializované MP3 prehrávače. Vtedy ešte smartfóny nepohltili priemysel prenosnej elektroniky, takže nosiť so sebou telefón, hudobný prehrávač a (možno) fotoaparát nebolo až také nezvyčajné. Dôležitým vedľajším účinkom prvých zariadení iPod je, že pomohli kalifornskej firme vybudovať iTunes, ktoré prišli v roku 2001, a obchod iTunes Store, ktorý sa spustil o niekoľko rokov neskôr. Vďaka tomu si gigant upevnil vzťahy s hudobnými štúdiami a získal neoceniteľné skúsenosti s obchodovaním.

To všetko bolo základom pre jeden z najväčších zdrojov príjmov spoločnosti v súčasnosti, AppStore. Ani tieto väzby na zábavný priemysel nevyšli nazmar, Apple stále predáva hudbu, ako aj televízne programy, filmy a knihy. Po niekoľkých rokoch práce na vreckovej elektronike bola spoločnosť pripravená uviesť na trh svoju ďalšiu veľkú vec – iPhone. Ten mal ďalej kanibalizovať trhový podiel iPodu až do zániku, ale pri pohľade na finančné správy spoločnosti nemôže tento krok nikto kritizovať. Takto prišiel na svet prvý iPod Touch spolu so začiatkom konca produktového radu. To však nie je celkom koniec nášho príbehu. iPod Touch prešiel celkovo 7 generáciami a, verte či nie, stále je aktuálny. Stále si ho môžete kúpiť od firmy (200 dolárov za 32GB), je založený na downgradovanom hardvéri iPhone 7 s menším 4″ displejom (1136×640 px). A hoci je viac ako 2 roky starý, beží na ňom najnovší iOS 15 (berte na vedomie, výrobcovia Androidu).

Dobre, možno je „relevantný“ trochu veľa, za 200 dolárov si pravdepodobne radšej zaobstaráte renovovaný iPhone. Napriek tomu sa iPod Touch udržal dlhšie ako jeho nechytrí súrodenci, ktorých podiel na trhu pohltili smartfóny. Kto dnes potrebuje špeciálny MP3 prehrávač? Zvládne to telefón. Zvládnu to aj inteligentné hodinky. Niektoré slúchadlá TWS majú dokonca zabudovanú pamäť, takže môžu prehrávať hudbu úplne samé. iPod bol jedným z najúspešnejších prenosných elektronických produktov vôbec. Svojím spôsobom sa stal obeťou vlastného úspechu, ale pozitívnejší pohľad naň je, že pomohol zrodiť najúspešnejšiu sériu smartfónov vôbec. iPod Touch bol rozdelený na polovicu medzi tieto dve línie.

Zdá sa, že sa história opakuje. Pamätáte si na kritiku pôvodného iPodu? Toto povedal Steve Ballmer, vtedajší generálny riaditeľ Microsoftu, po uvedení pôvodného iPhonu na trh: „Päťsto dolárov? Plne dotovaný? S plánom? Povedal som, že je to najdrahší telefón na svete. A neoslovuje firemných zákazníkov, pretože nemá klávesnicu, čo z neho robí nie veľmi dobrý e-mailový stroj.“

Zdroj