Domov Periférie Recenzia: TP-Link Archer AX11000

Recenzia: TP-Link Archer AX11000

Zdielať

Otestovali sme výkonný trojpásmový Wi-Fi router TP-Link Archer AX11000 novej generácie. Ponúka špičkový výkon, kvantum funkcii, pričom dizajn cieli na hráčov. Čo všetko prináša?

Model AX11000 ponúka poriadny výkon, takže nie je prekvapením, že sa dodáva vo väčšom balení. Ide o horizontálne orientovaný router z takmer matného čierneho plastu, ktorý svojím štvorcovým pôdorysom zaberá značnú plochu pracovného stola. Rozmery zariadenia sú totiž priam gigantické – 288×288×184 mm (H׊×V). Okrem toho má „veľkú tehlu“ napájacieho zdroja, ktorá tiež zaberá dosť miesta, spolu s celkovo ôsmimi anténami, zvýraznenými červenou farbou. Tie sú odpojiteľné, ale len sa nasunú – neskrutkujú sa tak, ako je to bežné pri lacnejších zariadeniach. Dokonca niektoré routere neumožňujú ani odpojiť antény, ktoré sú na pevno, takže v tomto smere si výrobca za zvolené riešenie zaslúži pochvalu.

Na hornej strane routeru je veľké množstvo otvorov a LED dióda v stredovej pozícii, dá sa však našťastie vypnúť. Stručne povedané, ide o veľký, vizuálne „hlučný“ router a nie je ideálny pre tých, ktorí žijú v priestorovo stiesnenom byte. Tento model je priam určený do väčšej domácnosti, napríklad do veľkého 4-izbového bytu s plochou 100 m2, kde je viac ľudí a najmä veľa rôznych zariadení (smartfóny, tablety, notebooky, prípadne smart domácnosť a iné). TP-Link AX11000 je jeden z najrýchlejších Wi-Fi 6 routerov, ktoré sú na našom trhu. Ponúka solídne používateľské rozhranie, ktoré je dokonca lokalizované v slovenčine, ako aj prehľadnú aplikáciu pre mobilné zariadenia na správu routera odkiaľkoľvek.

Vo výbave má neuveriteľných až 8 gigabitových RJ45 portov (dva z nich LAN2 a LAN3 možno použiť aj v režime „Link aggregation“ – napríklad pri NAS serveroch), čím používateľ dosiahne oveľa vyššie prenosové rýchlosti ako pri prenose len cez jeden RJ45. Ďalej je tu jeden 2,5 Gbps WAN port pre pripojenie do internetu, jeden USB 3.0 a jeden USB-C port. Za veľmi praktickú funkciu považujeme vstavaný antivírus, ktorý možno podľa potreby aktivovať a ktorý filtruje sieťovú prevádzku už pri prichádzajúcom dátovom toku z internetu do routera, a to predtým než sa načíta v počítači alebo mobilnom zariadení. LED dióda svieti na bielo, keď všetko funguje správne. Ak svieti na červeno, router nemá pripojenie k internetu. A ak svieti na oranžovo, je Wi-Fi sieť vypnutá.

Keďže AX11000 je špičkový router, vyplýva z toho, že aj jeho parametre sú špičkové. Základom každého modelu je procesor a v tomto modeli je 1,8 GHz 64-bitový štvorjadrový procesor spolu s tromi koprocesormi, 1GB RAM a 512MB pamäte flash. Čo sa týka bezdrôtovej siete, AX11000 zodpovedá svojmu názvu a podporuje štandard 802.11ax, ktorý je pre väčšinu používateľov jednoduchšie označovaný ako „Wi-Fi 6“. Ide o trojpásmový smerovač s jednou 2,4 GHz sieťou s deklarovanou rýchlosťou 1148 Mbps a dvojicou 5 GHz sietí, ktoré majú rýchlosť 4804 Mbps. To všetko dáva dohromady 10756 Mbps, čo výrobca zaokrúhlil marketingovo na 11000 (odtiaľ aj názov zariadenia).

Router má aj ďalšie bezdrôtové technológie vrátane 4×4 MU-MIMO, formovania lúča, ortogonálneho viacnásobného frekvenčného delenia (OFDMA) a dynamického výberu frekvencie (DFS). Aj keď dizajnová línia zariadenia je jasná so zameraním na hráčov, neznamená to, že na iný účel ho nemožno použiť. Práve naopak. V domácnostiach alebo firmách s veľkým dátovým prenosom či množstvom pripojených zariadení naraz si nájde svoje uplatnenie. Mnoho používateľov podceňuje výber Wi-Fi routera, ale tu treba uviesť, že ide o prvú vstupnú bránu do internetu. Nie je teda dôležité vybrať iba poskytovateľa internetu, ktorý ponúkne rozprávkové rýchlosti, ale aj vhodné zariadenie ktoré tieto rýchlosti dokáže „distribuovať“ medzi iné zariadenia v domácej sieti.

Posledná vec, ktorú používateľ potrebuje, sú oneskorené reakcie a pomalý prístup do internetu. A to najmä v súčasnosti keď mnohí pracujú z domu a dátová spotreba a záťaž neustále narastá. Iste, cena za tento model je riadne vysoká, pohybuje sa na úrovni zhruba 420 – 450 eur, ale od zariadenia očakávame dlhú životnosť, funkčnosť a stabilitu. Často sme sa v minulosti stretávali so zariadeniami, ktoré bolo treba raz za týždeň až dva reštartovať (a to aj pri niektorých za 200€), inak ich rýchlosť klesala. V tomto prípade po zhruba jeden a pol mesiaci používania sme ani raz nepocítili problémy s pripojením ani pokrytím. Oceňujeme, že konfiguráciu možno vykonať buď prostredníctvom smartfónu, alebo nami preferovaného webového prehliadača. Vybrať si druhú cestu nám zabralo len niekoľko minút, poskytlo nám možnosť zvoliť si heslo Wi-Fi a mať oddelené siete 2,4 GHz a 5 GHz.

Wi-Fi router podporuje tiež nový štandard zabezpečenia (WPA3), pričom je spätne kompatibilný s predchádzajúcimi štandardmi. Počas nášho testovania sme používali starší štandard (WPA2) najmä kvôli kompatibilite. Zariadenie možno ovládať pomocou mobilnej aplikácie Tether od spoločnosti TP-Link alebo pomocou webovej konzoly, ale webová konzola ponúka viac možností ovládania ako mobilná aplikácia a obsahuje ovládací panel Game Center. Konzola sa otvorí na domovskej obrazovke s tlačidlami pozdĺž hornej časti označenými ako Mapa siete, Game Center, Internet, Bezdrôtové pripojenie a Rozšírené. K dispozícii je aj mapa siete, ktorá zobrazuje, koľko klientov je pripojených, pod mapou je panel, ktorý zobrazuje podrobnosti o internete (adresy IP a MAC, typ pripojenia) a ďalší panel s ukazovateľmi SpeedTest, ktoré zobrazujú rýchlosť odosielania a sťahovania z internetu.

Tlačidlo Game Center používateľa presmeruje na ovládací panel s nástrojmi, ktoré pomôžu udržiavať sieť v chode. Obsahuje panel Sieťová prevádzka, ktorý zobrazuje aktivitu odosielania a sťahovania v reálnom čase, panel Výkon, ktorý zobrazuje využitie procesora a pamäte v reálnom čase, a panel USB, ktorý zobrazuje stav pripojených diskov. Pod týmito tromi panelmi je väčší panel Priorita zariadenia s názvami všetkých pripojených zariadení a ich rýchlosťou prenosu dát v reálnom čase. Pomocou tohto panela možno kliknutím na tlačidlo priradiť zariadeniu uprednostňovanú šírku pásma. Taktiež sú tu aj možnosti herného nastavenia pre hráčov. Ďalej tu je tlačidlo Internet, ktoré používateľa presmeruje na obrazovku, kde môže konfigurovať nastavenia Internet Type a MAC Clone, a tlačidlo Wireless otvorí obrazovku, kde možno upravovať SSID a heslá, zapnúť/vypnúť OFDMA, zapnúť vypnutie Smart Connect (riadenie pásma) a konfigurovať sieť pre hostí.

Tlačidlo Advanced (Rozšírené) používateľa presmeruje na obrazovku, kde môže upraviť pokročilé nastavenia bezdrôtovej siete a siete LAN a nakonfigurovať napríklad bránu firewall, presmerovanie sieťových adries (NAT) a riadenie prístupu. Tu môže tiež získať prístup k nastaveniam správcu na zobrazenie systémových protokolov a aktualizáciu firmvéru. Ako sme uviedli, router ponúka aj antivírusovú ochranu a páči sa nám, že táto je súčasťou balenia a nevyžaduje samostatné predplatné. Využíva bezpečnostnú databázu, ktorá sa aktualizuje na pozadí od spoločnosti Trend Micro. K dispozícii je filter škodlivého obsahu a systém ochrany proti vniknutiu, ktorý možno ovládať samostatne. K dispozícii je aj rodičovská kontrola, opäť tak, ako by sme od smerovača tejto triedy očakávali.

Mobilná aplikácia Tether pre Wi-Fi routre TP-Link pre iOS (aj Android)

V praxi sme testovali pokrytie, ako aj rýchlosti internetu. Veľký 4-izbový byť bol pokrytý vo väčšine miest plným signálom (-30 až -45 dBm) a na jeho okrajových častiach kleslo pokrytie na vyššiu strednú úroveň (-45 až -60 dBm). Router získal v našich testoch priepustnosti vysoké hodnotenie. Pri optickom pripojení od Orangeu s deklarovanými hodnotami 600/60 Mps (po kábli v praxi 610/67 Mbps) sme namerali pri routeri ako aj v izbe za jednou stenou takmer identické rýchlosti (598/65 Mbps). V okrajovom mieste pokrytia na „najhoršom mieste“ sme cez Wi-Fi dosiahli hodnoty 450/60 Mbps, čo považujeme za fantastické hodnoty, pričom pokles rýchlosti nebol zďaleka tak výrazný, akého sme sa na začiatku obávali.

Trojpásmový herný router TP-Link AX11000 s cenou na úrovni zhruba 420 – 450 eur je veľmi rýchly a má priam excelentnú výbavu. Neuveriteľných osem LAN portov, USB a USB-C, osem antén, ale tiež gigantické rozmery a netypický dizajn. Dodáva sa aj s doživotným predplatným služby TP-Link HomeCare, ktorá ponúka antivírusovú ochranu, rodičovskú kontrolu s filtrovaním obsahu a prioritizáciu zariadení. Spravuje sa pomocou elegantného ovládacieho panela (s hernou tematikou), ktorý umožňuje monitorovať latenciu a systémové zdroje. Vďaka tomuto všetkému si od nás rozhodne odnáša odporúčanie.

Vďaka výborným možnostiam a funkcionalitám udeľuje redakcia DigitalPortal.sk produktu TP-Link Archer AX11000 ocenenie High-end technológie

Zapožičal: TP-Link