Domov Novinky Facebook zmenil pravidlá pri príspevkoch o COVID-19

Facebook zmenil pravidlá pri príspevkoch o COVID-19

Zdielať

Facebook už nebude odstraňovať príspevky, v ktorých ich autori tvrdia, že COVID-19 vytvoril človek.

Aktualizácia prichádza po tom, čo Joe Biden nariadil nové vyšetrovanie pôvodu korony. Za tvrdenie, že COVID-19 bol “vytvorený človekom”, už Facebook nebude odstraňovať. Sociálna sieť aktualizovala svoje pravidlá a už nebude odstraňovať tvrdenia, že COVID-19 bol vyrobený v laboratóriu alebo vytvorený vládou. Na mieste je teda uvádza aký je rozdiel medzi “konšpiráciou” (alebo hoaxom) a skutočnosťou. Niekedy pol roka, niekedy rok. Zmena prichádza v čase, keď Biden nariadil nové vyšetrovanie pôvodu pandémie vrátane toho, či korona “vznikla v dôsledku kontaktu človeka s nakazeným zvieraťom” alebo ako dôsledok laboratórnej nehody. “Požiadal som spravodajskú komunitu, aby zdvojnásobila svoje úsilie pri zhromažďovaní a analýze informácií, ktoré by nás mohli priblížiť k definitívnemu záveru,” uviedol Biden v stredu vo vyhlásení.

Teória “laboratórnej nehody” získala v posledných týždňoch nový impulz, keďže niektorí vedci uviedli, že nie je dostatok dôkazov na to, aby ju vylúčili ako možnú. Zástancovia tejto teórie tvrdia, že plandémia mohla vzniknúť v laboratóriu vo Wuhane, kde výskumníci skúmali koronavírusy. Svetová zdravotnícka organizácia, o ktorú sa Facebook dlhodobo opiera pri formovaní svojej politiky v oblasti koronavírusov, uviedla, že “všetky hypotézy zostávajú otvorené”, hoci jej výskumníci uviedli, že laboratórna teória je nepravdepodobná. To všetko viedlo k tomu, že Facebook aktualizoval svoje pravidlá, pričopm predtým spoločnosť odstraňovala príspevky, ktoré tvrdili, že vírus bol “vytvorený človekom”, vyrobený v laboratóriu alebo biologická zbraň vytvorená vládou. Teraz už tieto tvrdenia odstraňovať nebude.

“Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie pôvodu COVID-19 a po konzultácii s odborníkmi na verejné zdravie už z našich aplikácií neodstránime tvrdenie, že COVID-19 je vyrobený človekom,” uviedol vo vyhlásení hovorca spoločnosti. “Naďalej spolupracujeme s odborníkmi na zdravie, aby sme udržali krok s vyvíjajúcou sa povahou korony a pravidelne aktualizujeme naše zásady, keď sa objavia nové fakty a trendy.” Ide o zmenu postoja, keďže na začiatku tejto situácie spoločnosť avizovala, že “nielenže vyvráti dezinformácie o COVID-19, ale odstráni príspevky s tvrdeniami, ktoré považuje za nebezpečné”. Odvtedy Facebook odstránil milióny príspevkov, ktoré považoval za “dezinformačné” a zaviedol tak cenzúru. Hoci to nie je prvýkrát, čo sa pravidlá Facebooku vyvíjali. Spoločnosť napríklad zmenila aj pravidlá týkajúce sa “dezinformácií” o vakcínach.

Zdroj

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno