Domov Počítače Recenzia: Lenovo ThinkPad S440

Recenzia: Lenovo ThinkPad S440

Zdielať

Lenovo_ThinkPad_S440_01Lenovo má v ponuke množstvo produktov. Jeden z nich je aj pravocný notebook ThinkPad S440. Ponecháva si TrackPoint ešte z čias IBM, ako aj typické rozloženie kláves. Svojimi vlastnosťami ohľadom hrúbky a hmotnosti sa radí do kategórie ultrabookov. Poďme sa pozrieť, ako sa nám s ním pracovalo.

Ultrabook sa môže pochváliť precíznym spracovaním modelového radu ThinkPad. Šasi je vyhotovené z hliníku a magnézia, čo zaručuje výbornú odolnosť a prevádzkové vlastnosti. Veko displeja držia pevné kĺby, ktoré umožňujú jeho vyklopenie až o 180 stupňov. Konštrukcia je dostatočne pevná. Kryt displeja, rovnako aj spodná časť spolu s nosnou konštrukciou sú vytvorené z hliníku. Ultrabook je tým pádom síce ťažší, avšak je aj odolnejší. Použitie hliníka chválime, avšak nevýhodou je kryt displeja, ktorý je náchylný na otlačky. Spracovanie je na výbornej úrovni, nič nevŕzga a ani sa neprehýba a to ani po silnom zatlačení. Šasi je tak veľmi pevné, čo veľmi chválime.

Lenovo_ThinkPad_S440_02

Lenovo ThinkPad S440 má 14 palcový dotykový TN displej. Ponúka HD+ rozlíšenie, teda 1600×900 pixelov s pomerom strán 16:9. Displej je síce lesklý, ale pokrýva ho jemná antireflexná vrstva, ktorá redukuje nepríjemné odlesky. Pozorovacie uhly displeja sú pomerne malé a podsvietenie displeja nie je práve najlepšie. V strede nad displejom je 1 MPx webkamera. Dotykový displej je priam ideálny k operačnému systému Windows 8, ktorý tu je predinštalovaný. Je tu však v anglickej verzii, my sme si preto stiahli slovenský jazykový balíček. Nie preto, že by nám Windows v angličtine robil problémy, ale chceli sme pri testovaní overiť funkcionalitu v lokalizovanej verzii. Okrem toho nás nepotešilo, že aj rozloženie klávesnice je anglické a nie slovenské, na ktoré sme zvyknutí. Rozmery ultrabooku sú 333×225×22,5 mm a hmotnosť je 1,9 kilogramu.

Lenovo_ThinkPad_S440_03

Pri pracovnom notebooku je podstatná konektivita. Tá je tu pomerne obmedzená, aspoň čo sa USB portov týka. Ľavá hrana obsahuje napájanie, OneLink, RJ45 a jeden port USB 3.0. Pravá hrana obsahuje zámok Kesington, port USB 3.0, plnohodnotné HDMI, 3,5 mm audio jack kombinovaný s mikrofónom a čítačku SD kariet. Obmedzenú konektivitu máme na mysli malým počtom USB portov, teda v tomto prípade sú len dva. Je to škoda, na druhej strane komu nestačia, odporúčame použiť USB Hub. OneLink slúži na pripojenie dokovacej stanice, ktorá bola doteraz vyhradená iba vyšším radám notebookov ThinkPad. Tešíme sa aj z plnohodnotného konektoru RJ45 (Ethernet), vďaka čomu sa dá napájať na káblový internet. V dnešnej dobe je síce „in“ Wi-Fi, čo je nie zlé, avšak čo sa týka rýchlosti a odozvy stále výrazne zaostáva za starým a dobre osvedčeným káblovým pripojením. Z bezdrôtových technológií je tu dostupný Bluetooth 4.0, Wi-Fi b/g/n a Wi-Di. Poteší aj čítačka otlačkov prstov a Anti-Theft pre vyššiu bezpečnosť.

Lenovo_ThinkPad_S440_04

Ultrabook je poháňaný procesorom Intel Haswell Intel Core i7-4500U. V základe je taktovaný na 1,8 GHz, pričom v prípade potreby sa dá pretaktovať vďaka technológii TurboBoost až na 3 GHz. Má dve fyzické jadrá, pričom každé fyzické jadro má dve virtuálne a teda sú  tú štyri vlákna. Vyrobený je 22 nanometrovým výrobným procesom. Jeho TDP je stanovené na 15 Wattov a má štyri MB cache. Okrem toho má procesor aj integrovanú grafickú kartu Intel HD Graphics 4400. Procesor je dostatočne rýchly na všetky bežné činnosti. Diskrétna grafická karta Radeon HD 8670M od AMD je vyrábaná 28 nanometrovým procesom a má 2 GB vstavanej pamäte. O prepínanie medzi grafikami sa stará automatika, je tu však možnosť manuálneho nastavenia. Môžete si zahrať aj hry, avšak táto grafika je určená skôr na občasné hranie a nie je určená pre náročné hry. V prípade náročnejších hier sú potrebé zo strany používateľa určité ústupky ohľadom rozlíšenia, alebo v nastavení grafických detailov.

Lenovo_ThinkPad_S440_05

Rýchlosť SSD je výborná, reakcie sú okamžité a štart ako aj odozva operačného systému je vynikajúca. Použitý SSD je LITEONIT LCS-256M6S a má veľkosť 256 GB. Disk je pripojený je cez SATA III, ktoré je definované maximálnou rýchlosťou 6 Gbps. S rýchlosťou, alebo odozvou sme nemali žiadny problém. Takto si predstavujeme rýchly a pracovný ultrabook. Je to výhoda, keďže väčšinou je práve disk tou najpomalšou časťou a brzdou zariadenia. Operačná pamäť má veľkosť 8 GB a jej rýchlosť je 1600 MHz. Je tu len jeden slot, preto je jej ďalšie navyšovanie nemožné. Pracuje v single móde, keďže sa tu nachádza len jeden slot na pamäť. Pre väčšinu používateľov je však 8 GB dostatok a aj pri množstve naraz otvorených aplikácií sme nepociťovali nedostatok.

Lenovo_ThinkPad_S440_06

Zaujímavosťou je, že na S440-tke takmer nenachádzame žiadne indikačné diódy, okrem tých, ktoré indikujú zapnutý Caps Lock, Fn Lock, stlmený zvuk, či mikrofón. Výhodou je aj funkcia nabitia notebooku z 0 na 80% už za 45 minút, chýba tu však akýkoľvek indikátor nabíjania, alebo stavu batérie. Výdrž ultrabooku pri bežnej práci je okolo 5-6 hodín. Keďže je tu najnovší a úspornejší procesor, čakali sme lepšie výsledky. Všetko však záleží od využitia a v prípade vypnutej Wi-Fi a stiahnutí podsvietenia displeja môžu byť lepšie. Chladenie je tiché, ak však nerátame občasné výkyvy ventilátora. Na začiatku po štarte sa spustí na maximum, po chvíli sa však ustáli a nie je prakticky počuteľný. Reproduktory použité v ultrabooku sa nachádzajú na spodnej hrane. Sú dva a ich zvuk je dosť plechový. Výsledok je slabý, počúvať hudbu z  týchto reproduktorov neprináša potešenie. V každom prípade pri tomto ultrabooku sú hocaké externé reproduktory nutnosťou.

Lenovo_ThinkPad_S440_07

Ergonomická klávesnica je odolná proti poliatiu a má dva stupne podsvietenia, ktoré nie je automatické. Vždy ho treba manuálne zapínať, či už po každom štarte, alebo po prebudení zo spánku. Toto je pomerne nevhodne riešené, inak sa to nedá nastaviť ani v BIOSe. Tam sa dá našťastie nastaviť zameniteľnosť FN a CTRL. Ultrabook má totiž tieto dve klávesy vymenené a zo začiatku sme sa stále mýlili, kým sme to nezmenili v BIOSe. Teraz síce nesedia popisky, ale rozloženie kláves je rovnaké ako všade inde a nedochádza k omylom. Prečo to výrobca urobil je dosť veľkou záhadou.

Lenovo_ThinkPad_S440_08

Funkčné klávesy ako je ovládanie multimédií, jas obrazovky, či ďalšie veci sú primárne nastavené a tie bežné typu F je nutné stláčať cez funkciu Fn. Našťastie sa však dá aktivovať funkcia Fn Lock, čím sa stav obráti a bežné funkcie F1-F12 sú primárne nastavené, pričom skratky na multimédiá a zvuky sú použiteľné cez funkciu Fn. Klávesy sú príjemné na dotyk a píše sa na nich dobre bez diakritiky, pri písaní bežných textov tu chýbajú slovenské znaky a preto treba ísť po pamäti, alebo hádať. K solídnej práci to teda nie je veľmi vhodné. TrackPoint, ktorý je na klávesnici, považujeme za prežitok a počas testovania sme mu nedošli na chuť. Hoci nás nerušil, je zbytočný. Na presun kurzora je v pohode, ale nedá sa naň ťukať, takže používateľ obvykle siahne po externej myši. TouchPad použitý v ultrabooku je však veľký, dobre sa s ním pracuje, podporuje gestá, takže ľudia zvyknutí na TouchPad budú mať isto radosť.

Lenovo_ThinkPad_S440_09

Predinštalovaný je operačný systém Windows 8, ako sme spomínali v úvode. Na ultrabooku je však možnosť bezplatnej aktualizácie na Windows 8.1. Tú momentálne nikomu neodporúčame. My sme ultrabook aktualizovali a nastali mnohé komplikované situácie so štartom, či prebudením zo spánku. Vždy sa vyskytol problém s pamäťou, ultrabook neštartoval ako mal a ani prebratie nefungovalo dobre. Za toto si od nás výrobca odnáša výrazné zníženie celkového hodnotenia, nakoľko v súčasnosti by takáto situácia nemala nastať. Najmä ak je Windows 8.1 v obehu už približne pol roka a predtým bol dlho vo vývoji. Ako je možné, že výrobca nebol doteraz schopný odladiť softvér a všetky veci okolo toho? Veľké mínus! Aktualizáciu na 8.1-ku neodporúčame, treba počkať, kým Lenovo vyladí a aktualizuje ovládače pre Windows.

Lenovo_ThinkPad_S440_10

Aký je teda stav? Rýchly disk a procesor, 8 GB RAM, kvalitné materiály a pohodlná klávesnica sú veci, ktoré hovoria v prospech Lenova. Odladenie operačného systému, ktorý je dosť dlho dostupný a chýbajúce slovenské popisky však hovoria v jeho neprospech. Preto naše odporúčanie znie: operačný systém určite neaktualizujte na 8.1, aspoň zatiaľ, kým nebudú ovládače pre Windows ako majú byť. Napriek tomu ultrabook odporúčame, vhodný je pre širokú skupinu ľudí. My sme s ním boli spokojní, škoda len tých nedostatkov.

Parametre a špecifikácie:

Procesor: Intel Core i5-4500U, 2 jadrá / 4 vlákna, 1,8 – 3,0 GHz, 4 MB cache, 15 W TDP, 22 nm, Haswell
Základná doska: Intel Lynx Point-LP
Grafika: Intel HD Graphic 4400, 22 nm + diskrétna grafika AMD Radeon HD 8670M, 2 GB DDR3, 28 nm
Pevný disk: LITEONIT LCS-256M6S, 256 GB, SATA III, 6 Gbps
Operačná pamäť: 8 GB DDR3, 1600 MHz, SO-DIMM, 1 obsadený slot + 0 voľných
Rozmery: 333×225×22,5 mm
Hmotnosť: 1860 gramov + adaptér 350 gramov
Displej: 14“ HD+ LED TN, 1600×900 px., pomer strán 16:9, dotykový, multitouch, 10 point
Operačný systém: Windows 8, 64-bitový, EN + bezplatná aktualizácia na Windows 8.1, 64-bitový, EN
Webkamera: 720p, 1280×720 px
Konektivita: 2× USB 3.0, 1× HDMI, 1× RJ-45 10/100/1000 Mbps, 1× spoločný konektor pre slúchadlá a mikrofón, 1× čítačka kariet SD/MMC, 1× napájací konektor, 1× OneLink
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.0, prenos Wi-Fi (802.11 a/b/g/n), Wi-Di
Batéria: 3 800 mAh

Hodnotenie: 80%

Plusy
+ Slušný výkon
+ Konštrukčné spracovanie
+ Čítačka otlačkov prstov
+ Kvalitná podsvietená klávesnica
+ Nízky hluk pri kancelárskej práci
+ Plnohodnotný Ethernet
+ Dotykový displej s matnou úpravou

Mínusy
– Len dva USB porty
– Anglické rozloženie klávesnice
– Vymenené klávesy FN a CTRL
– Slabé pozorovacie uhly obrazovky
– Podpriemerné reproduktory
– Podsvietenie klávesnice treba vždy zapínať manuálne
– Neodladené ovládače pre Windows 8.1

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Lenovo ThinkPad Edge S440 Y001DMC poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Lenovo_ThinkPad_S440_WEI_01Lenovo_ThinkPad_S440_WEI_02Lenovo_ThinkPad_S440_AIDA64_Read_Test_SuiteLenovo_ThinkPad_S440_AIDA64_Random_ReadLenovo_ThinkPad_S440_AIDA64_Linear_ReadLenovo_ThinkPad_S440_AIDA64_Buffered_ReadLenovo_ThinkPad_S440_AIDA64_Avarage_Random_AccessLenovo_ThinkPad_S440_AS SSD BenchmarkLenovo_ThinkPad_S440_ATTO_Disk_MarkLenovo_ThinkPad_S440_CrystalDiskMarkLenovo_ThinkPad_S440_TechPowerUp_GPU_Intel_HD_GraphicLenovo_ThinkPad_S440_CPU-Z_CPULenovo_ThinkPad_S440_CPU-Z_Cache Lenovo_ThinkPad_S440_CPU-Z_MainboardLenovo_ThinkPad_S440_CPU-Z_Memory Lenovo_ThinkPad_S440_CPU-Z_SPDLenovo_ThinkPad_S440_CPU-Z_GraphicLenovo_ThinkPad_S440_HD_Tune_Random_Access_02 Lenovo_ThinkPad_S440_HD_Tune_Info Lenovo_ThinkPad_S440_HD_Tune_Health Lenovo_ThinkPad_S440_HD_Tune_Error_Scan Lenovo_ThinkPad_S440_HD_Tune_File_Benchmark Lenovo_ThinkPad_S440_HD_Tune_Benchmark Lenovo_ThinkPad_S440_HD_Tune_Extra_TestsLenovo_ThinkPad_S440_PCMark7
Lenovo_ThinkPad_S440_PCMark_Vantage Lenovo_ThinkPad_S440_Cinebench_R10_R11.5
Zapožičal: Lenovo

Ďalšie odborné recenzie na ultrabook Lenovo ThinkPad S440 nájdete na Recenzie.SME.sk

1 komentár

  1. Neodladené ovládače ako mínus Lenova? Šak celý Windows 8.1 je shit neodladený a celý zabugovaný 😀 A ludia 8.1-tku chvália ju len preto, že je tam s5 ŠTART tlačidlo, ale POZOOOOR! hodí vás to do metra, takže je to na grc a horšie ako osmička…

Comments are closed.